Výbuch v dole: Koncentrace metanu byla mnohonásobně nad limitem. Polsko bude držet státní smutek | info.cz

Články odjinud

Výbuch v dole: Koncentrace metanu byla mnohonásobně nad limitem. Polsko bude držet státní smutek

V celém Polsku bude v neděli v souvislosti s čtvrtečním neštěstím v dole ČSM na Karvinsku státní smutek. Dnes to ve Varšavě oznámila kancelář polského prezidenta Andrzeje Dudy. V dole po výbuchu zemřelo 12 Poláků a jeden Čech. Bylo jim od 25 do 53 let. Jeden další muž je v nemocnici v kritickém stavu. Premiér Andrej Babiš se vyslovil pro odškodnění horníků z ciziny stejným způsobem jako v případě mrtvého Čecha.

Premiér Andrej Babiš považuje za spravedlivé, aby polští horníci, kteří ve čtvrtek zahynuli v dole ČSM na Karvinsku, byli odškodněni stejně jako zemřelý Čech. Premiér dnes novinářům na místě neštěstí řekl, že vedení OKD, jehož součástí důl je, má nyní navrhnout způsob, jak rodinám horníků ztráty kompenzovat. Pokud by nebylo možné, aby kompenzace vyplatilo OKD, vstoupí do toto podle Babiše stát, který vlastní těžební společnost prostřednictvím státního podniku Prisko.

Státní smutek v neděli
Během státního smutku jsou státní vlajky na veřejných budovách spuštěny na půl žerdi a ruší se různé zábavy, koncerty nebo sportovní akce. Za oběti neštěstí se v silně katolické zemi modlí věřící na mších.

Na místo neštěstí ráno dorazil polský premiér Mateusz Morawiecki, který také navštívil v nemocnici zraněné. Úřady v sousedním polském Slezsku zajistily pro rodiny obětí pomoc psychologa i dopravu do Karviné. 

Odškodnění pro rodiny

Odškodnění podle mluvčího OKD Iva Čelechovského u českých horníků vyplývá z kolektivní smlouvy, podle níž by měl každý člen nejbližší rodiny, tedy vdova a případně nezletilé děti, dostat odškodné ve výši 240.000 korun. Polské horníky by měla odškodnit agentura, která je zaměstnala. Vzhledem k rozsahu neštěstí ale OKD řeší, jak by se na tomto odškodnění podílela, řekl dnes ještě před příjezdem premiéra mluvčí.

Koncentrace metanu musela být 4,5násobná
Koncentrace metanu při čtvrteční tragédii musela být proti předpisům minimálně 4,5násobná. ČTK to řekl mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek. "Jedna věc je jasná, musela tam být větší koncentrace metanu a muselo dojít k určitému počinu. Ten počin je předmětem šetření a nelze se k tomu teď vyjádřit - jestli tam byl nějaký přírodní vliv, lidská chyba, popřípadě technická závada, která mohla výbuch také způsobit," řekl.

Oběti uctil Zeman i poslanci

Prezident Miloš Zeman vyjádřil soustrast pozůstalým po obětech neštěstí. Popřál brzké uzdravení raněným a poděkoval záchranářům, kteří na dole zasahovali. Podobně jako hlava státu se vyjadřují i další politici. Sněmovna držela v úvodu schůze minutu ticha.

"V tomto adventním čase nás všechny zasáhla tragédie na Dole ČSM. Jsem nesmírně zarmoucen ze ztráty lidských životů. Vyjadřuji upřímnou soustrast pozůstalým, přeji brzké uzdravení raněným a děkuji obětavým záchranářům," uvedl Zeman prostřednictvím svého mluvčího.

"Chtěl bych v první řadě vyjádřit soustrast pozůstalým po obětech tohoto důlního neštěstí, zraněným bych popřál rychlé uzdravení. Je to samozřejmě obrovská tragédie," řekl novinářům ve Sněmovně vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). "Teď bude následovat vyšetřování a je potřeba zjistit, zda nedošlo k porušení nějakých bezpečnostních předpisů," doplnil.

"Je to samozřejmě obrovská tragická událost v předvánočním čase, já myslím, že to nemůže nechat klidného nikoho. Chtěla bych hlavně vyjádřit hlubokou soustrast všem pozůstalým," řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO).

"Dovolte mi vyjádřit upřímnou soustrast rodinám horníků, kteří zahynuli v Dole ČSM na Karvinsku. Zraněným přeji brzké uzdravení," napsal na twitteru předseda KSČM Vojtěch Filip.

"Výbuch v dole ČSM je obrovskou tragédií. Upřímnou soustrast všem pozůstalým, čest památce zemřelých. Modleme se, aby byl počet obětí co nejnižší," napsal na twitteru předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud