Vychytralý Kim: KLDR dál obchází mezinárodní sankce, uhlí pašuje i do Jižní Koreje | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vychytralý Kim: KLDR dál obchází mezinárodní sankce, uhlí pašuje i do Jižní Koreje

Vychytralý Kim: KLDR dál obchází mezinárodní sankce, uhlí pašuje i do Jižní Koreje

Severní Korea našla další způsob, jak se vyhnout ekonomické blokádě, která na ni byla uvalena kvůli výrobě raket a jaderných zbraní. Využívá k tomu hlavně Čínu a Rusko, teď se ale ukazuje, že se nezdráhá obchodovat ani se svým hlavním nepřítelem, Jižní Koreou.

Když v srpnu loňského roku uvalila Rada bezpečnosti OSN na Severní Koreu další ekonomické sankce, experti tvrdili, že tentokráte už jde o tak tvrdý zásah severokorejského hospodářství, že to tamní režim přinutí jednat. Severní Korea měla díky nim přijít o miliardu dolarů ročně. Jejich účinnost vyzdvihoval před letošním červnovým setkáním se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem i americký prezident Donald Trump. Zprávy upozorňující na podezřelých devět tisíc tun uhlí v Jižní Koreji ale  ukazují něco jiného.

Sankce vůči KLDRSankce vůči KLDRautor: Info.cz

Jihokorejské úřady podle deníku The Wall Street Journal vyšetřují, odkud se vzalo uhlí, které loni v říjnu přivezly dvě lodi do jihokorejského přístavu Inčchon. Plavidla s černým uhlím připlula z ruského přístavu Cholmsk a jsou majetkem čínské společnosti, uvádí sever jihokorejského listu Hankyoreh. Lodě byly registrovány v africkém Sierra Leone a ve středoamerické Panamě. V Cholmsku nakládaly uhlí v tom samé kotvišti a z toho samého místa, kde se těsně před tím vykládalo uhlí ze severokorejských lodí, které připluly ze Severní Koreje.

Jihokorejci teď zjišťují, kam se nakonec uhlí v hodnotě zhruba 325 tisíc dolarů, tedy přes sedm milionů korun, podělo. Jihokorejské úřady oznámily, že při vyšetřování „úzce spolupracují s mezinárodním společenstvím a že poctivě zavedly a provádějí sankce uvalené proti Severní Koreji Organizací spojených národů.“ O tom, že uhlí může pocházet ze Severní Koreje, se dozvěděli až po jeho vyložení v Jižní Koreji. List The Financial Times ovšem píše, že jihokorejské úřady byly informovány ještě před tím a náklad nezadržely. Čínské úřady pak na dotaz OSN – protože šlo o čínskou lodní společnost - odpověděly, že jde o ruské uhlí.

Celý případ ukazuje, jak jsou stále obcházeny mezinárodní sankce proti Severní Koreji, které ji mají odříznout od možnosti vyvážet například uhlí, železnou rudu či mořské plody, a tím ji zbavit finančních prostředků. Nejde přitom o první případ takového vyhýbání se sankcím přes přístav Cholmsk. O dalším psal například letos americký list The Washington Post a už léta si na ruské a čínské společnosti a využívání tamních přístavů pro obchod se Severní Koreou stěžují i američtí představitelé.

Celé to funguje tak, že Severokorejci vyvezou své zboží do Ruska, tam je převezmou čínské společnosti, a prodávají je dál jako ruské zboží. Přitom použijí lodí registrovaných nejčastěji v Africe, případně zapojí ještě jako prostředníka africkou firmu. Dříve se údajně objevily i případy dovozu zboží do Číny a odtud dál ruskými loděmi. Někdy také změní papírově místo původu zboží přímo na moři.

Spojené státy kvůli tomu loni dokonce zvažovaly možnost námořní blokády Severní Koreje. Nápad se ale ukázal jako neproveditelný. Za prvé by to znamenalo výrazné náklady a vázalo část amerického námořnictva. Za druhé by hrozil konflikt s Čínou a Ruskem, pokud by se USA pokusily zadržet jejich plavidla. Za třetí nebyla jistá nezbytná spolupráce amerických spojenců, zejména Jižní Koreje. Jak ukazuje i tento případ, není jasné, nakolik Jižní Korea hodlá skutečně vynucovat po svých či zahraničních firmách dodržování sankcí vůči svému jižnímu sousedovi. Současná jihokorejská vláda se netají tím, že se těší na zrušení sankcí a hodlá potom podporovat jihokorejské investice v Severní Koreji.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.