Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vychytralý Kim: KLDR dál obchází mezinárodní sankce, uhlí pašuje i do Jižní Koreje

Vychytralý Kim: KLDR dál obchází mezinárodní sankce, uhlí pašuje i do Jižní Koreje

Severní Korea našla další způsob, jak se vyhnout ekonomické blokádě, která na ni byla uvalena kvůli výrobě raket a jaderných zbraní. Využívá k tomu hlavně Čínu a Rusko, teď se ale ukazuje, že se nezdráhá obchodovat ani se svým hlavním nepřítelem, Jižní Koreou.

Když v srpnu loňského roku uvalila Rada bezpečnosti OSN na Severní Koreu další ekonomické sankce, experti tvrdili, že tentokráte už jde o tak tvrdý zásah severokorejského hospodářství, že to tamní režim přinutí jednat. Severní Korea měla díky nim přijít o miliardu dolarů ročně. Jejich účinnost vyzdvihoval před letošním červnovým setkáním se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem i americký prezident Donald Trump. Zprávy upozorňující na podezřelých devět tisíc tun uhlí v Jižní Koreji ale  ukazují něco jiného.

Sankce vůči KLDRSankce vůči KLDRautor: Info.cz

Jihokorejské úřady podle deníku The Wall Street Journal vyšetřují, odkud se vzalo uhlí, které loni v říjnu přivezly dvě lodi do jihokorejského přístavu Inčchon. Plavidla s černým uhlím připlula z ruského přístavu Cholmsk a jsou majetkem čínské společnosti, uvádí sever jihokorejského listu Hankyoreh. Lodě byly registrovány v africkém Sierra Leone a ve středoamerické Panamě. V Cholmsku nakládaly uhlí v tom samé kotvišti a z toho samého místa, kde se těsně před tím vykládalo uhlí ze severokorejských lodí, které připluly ze Severní Koreje.

Jihokorejci teď zjišťují, kam se nakonec uhlí v hodnotě zhruba 325 tisíc dolarů, tedy přes sedm milionů korun, podělo. Jihokorejské úřady oznámily, že při vyšetřování „úzce spolupracují s mezinárodním společenstvím a že poctivě zavedly a provádějí sankce uvalené proti Severní Koreji Organizací spojených národů.“ O tom, že uhlí může pocházet ze Severní Koreje, se dozvěděli až po jeho vyložení v Jižní Koreji. List The Financial Times ovšem píše, že jihokorejské úřady byly informovány ještě před tím a náklad nezadržely. Čínské úřady pak na dotaz OSN – protože šlo o čínskou lodní společnost - odpověděly, že jde o ruské uhlí.

Celý případ ukazuje, jak jsou stále obcházeny mezinárodní sankce proti Severní Koreji, které ji mají odříznout od možnosti vyvážet například uhlí, železnou rudu či mořské plody, a tím ji zbavit finančních prostředků. Nejde přitom o první případ takového vyhýbání se sankcím přes přístav Cholmsk. O dalším psal například letos americký list The Washington Post a už léta si na ruské a čínské společnosti a využívání tamních přístavů pro obchod se Severní Koreou stěžují i američtí představitelé.

Celé to funguje tak, že Severokorejci vyvezou své zboží do Ruska, tam je převezmou čínské společnosti, a prodávají je dál jako ruské zboží. Přitom použijí lodí registrovaných nejčastěji v Africe, případně zapojí ještě jako prostředníka africkou firmu. Dříve se údajně objevily i případy dovozu zboží do Číny a odtud dál ruskými loděmi. Někdy také změní papírově místo původu zboží přímo na moři.

Spojené státy kvůli tomu loni dokonce zvažovaly možnost námořní blokády Severní Koreje. Nápad se ale ukázal jako neproveditelný. Za prvé by to znamenalo výrazné náklady a vázalo část amerického námořnictva. Za druhé by hrozil konflikt s Čínou a Ruskem, pokud by se USA pokusily zadržet jejich plavidla. Za třetí nebyla jistá nezbytná spolupráce amerických spojenců, zejména Jižní Koreje. Jak ukazuje i tento případ, není jasné, nakolik Jižní Korea hodlá skutečně vynucovat po svých či zahraničních firmách dodržování sankcí vůči svému jižnímu sousedovi. Současná jihokorejská vláda se netají tím, že se těší na zrušení sankcí a hodlá potom podporovat jihokorejské investice v Severní Koreji.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1