Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Výcvik je nereálný, raději čekat na konec záplav, říká o thajských školácích muž, který cvičil české policejní potápěče

Výcvik je nereálný, raději čekat na konec záplav,  říká o thajských školácích muž, který cvičil české policejní potápěče

Celý svět sleduje drama na severu Thajska, kde se po devíti dnech podařilo v zatopené jeskyni nalézt 12 chlapců a jejich fotbalového trenéra. Hluboko v komplexu je uvěznila voda, kterou přinesly silné deště. Přestože jsou všichni podle dosavadních informací v poměrně dobrém zdravotním stavu, jejich záchrana bude ještě velmi komplikovaná. Záchranáři připouštějí, že pokud voda neklesne, budou chlapci muset podstoupit několikaměsíční potápěčský výcvik a podstoupit riskantní ponor. Rizika v rozhovoru pro INFO.CZ popsal bývalý hlavní instruktor potápěčů české policie Michal Guba.

Thajské námořnictvo chce chlapce uvězněné hluboko v zatopeném jeskynním systému podrobit potápěčskému výcviku, aby je mohlo evakuovat. Co přesně je čeká?

Potápění v jeskyni je nejvyšší level. Takže si myslím, že to, aby ti chlapci prošli celkovým potápěčským výcvikem, je nereálné. Jde spíš jen o to, aby si osvojili základní postupy, které budou muset dodržovat při transportu z jeskyně. Například aby při výstupu k hladině vydechovali, aby nedocházelo k traumatu plic a podobně. My jsme podobné postupy v rámci policie cvičili. Evakuovaný dostal celoobličejovou masku a k sobě zkušeného potápěče, který mu říkal nebo ukazoval, co přesně má dělat. Jde hlavně o to, aby si oba předem sjednotili veškeré postupy a signály.

Podle kapitána thajského námořnictva by měl výcvik trvat až čtyři měsíce. Je reálné, aby se chlapci na transport v tak náročných podmínkách připravili? Jaké jsou alternativy?

Podle mě by bylo asi jednodušší, kdyby je tam zabivakovali. Počkali, až skončí záplavy a dostali je ven suchou nohou. Což by mělo být právě za ty čtyři měsíce.

Michal Guba
Od roku 1992 do roku 2017 pracoval u policie, poslední roky jako hlavní instruktor odboru speciálních potápěčských činností a výcviku. Dnes působí jako předseda České speleologické společnosti - Hranický kras. Účastnil se také průzkumu Hranické propasti, která platí za nejhlubší zatopenou sladkovodní jeskyni světa.

Jak složité bude zásobovat je potravinami, vodou a léky?

Já přesně neznám tamní podmínky, pokud by ale byly stabilní a potápěči by věděli kde je jaký proud, tak se dají vystavět takové postupy, díky kterým bude ten transport poměrně bezpečný. Ale já si myslím, podle toho co vím, že tahle konkrétní jeskyně hodně komunikuje s povrchem. Tudíž se dá předpokládat, že se podmínky uvnitř budou neustále měnit. To znamená, že když zaprší, v jeskyni se zvedne průtok. Pokud má ta jeskyně čtyři kilometry, tak ten transport může trvat i den a podmínky se mohou změnit několikrát.

Jak by se postupovalo, kdyby někdo z uvězněných akutně potřeboval lékařskou pomoc?

Nevím, jak je na tom thajská armáda, ale například Česká speleologická společnost má k dispozici lékaře, kteří jsou zároveň i potápěči s nejvyšší možnou kvalifikací. Pokud ale nemáte lékaře vycvičeného jako potápěče, tak mu k místu musí pomoci zkušený potápěč, což je daleko složitější. Dostáváte se tak do podobné situace, jako kdybyste musel transportovat raněného na povrch.

Co je vlastně na jeskynních ponorech nejrizikovější?

V jeskyni nemáte možnost přímého vynoření na volnou hladinu. Když jste na moři, v lomu nebo rybníku a máte jakýkoli problém v jakékoli hloubce, tak máte možnost vystoupat kolmo nahoru a problém dořešit na hladině. Tedy v případě, pokud nepotřebujete ještě dekompresní zastávku. Když jste v jeskyni, čtyři kilometry od vstupu, tak máte jedinou možnost, jak ten problém vyřešit. A to doplavat ty čtyři kilometry zpátky. Pokud se vydáte do jeskyně, musíte mít techniku zdvojenou tak, abyste se dostali ven. Prostor na řešení krizové situace je bez možnosti vynoření opravdu malý.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744