Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Výcvik je nereálný, raději čekat na konec záplav, říká o thajských školácích muž, který cvičil české policejní potápěče

Výcvik je nereálný, raději čekat na konec záplav,  říká o thajských školácích muž, který cvičil české policejní potápěče

Celý svět sleduje drama na severu Thajska, kde se po devíti dnech podařilo v zatopené jeskyni nalézt 12 chlapců a jejich fotbalového trenéra. Hluboko v komplexu je uvěznila voda, kterou přinesly silné deště. Přestože jsou všichni podle dosavadních informací v poměrně dobrém zdravotním stavu, jejich záchrana bude ještě velmi komplikovaná. Záchranáři připouštějí, že pokud voda neklesne, budou chlapci muset podstoupit několikaměsíční potápěčský výcvik a podstoupit riskantní ponor. Rizika v rozhovoru pro INFO.CZ popsal bývalý hlavní instruktor potápěčů české policie Michal Guba.

Thajské námořnictvo chce chlapce uvězněné hluboko v zatopeném jeskynním systému podrobit potápěčskému výcviku, aby je mohlo evakuovat. Co přesně je čeká?

Potápění v jeskyni je nejvyšší level. Takže si myslím, že to, aby ti chlapci prošli celkovým potápěčským výcvikem, je nereálné. Jde spíš jen o to, aby si osvojili základní postupy, které budou muset dodržovat při transportu z jeskyně. Například aby při výstupu k hladině vydechovali, aby nedocházelo k traumatu plic a podobně. My jsme podobné postupy v rámci policie cvičili. Evakuovaný dostal celoobličejovou masku a k sobě zkušeného potápěče, který mu říkal nebo ukazoval, co přesně má dělat. Jde hlavně o to, aby si oba předem sjednotili veškeré postupy a signály.

Podle kapitána thajského námořnictva by měl výcvik trvat až čtyři měsíce. Je reálné, aby se chlapci na transport v tak náročných podmínkách připravili? Jaké jsou alternativy?

Podle mě by bylo asi jednodušší, kdyby je tam zabivakovali. Počkali, až skončí záplavy a dostali je ven suchou nohou. Což by mělo být právě za ty čtyři měsíce.

Michal Guba
Od roku 1992 do roku 2017 pracoval u policie, poslední roky jako hlavní instruktor odboru speciálních potápěčských činností a výcviku. Dnes působí jako předseda České speleologické společnosti - Hranický kras. Účastnil se také průzkumu Hranické propasti, která platí za nejhlubší zatopenou sladkovodní jeskyni světa.

Jak složité bude zásobovat je potravinami, vodou a léky?

Já přesně neznám tamní podmínky, pokud by ale byly stabilní a potápěči by věděli kde je jaký proud, tak se dají vystavět takové postupy, díky kterým bude ten transport poměrně bezpečný. Ale já si myslím, podle toho co vím, že tahle konkrétní jeskyně hodně komunikuje s povrchem. Tudíž se dá předpokládat, že se podmínky uvnitř budou neustále měnit. To znamená, že když zaprší, v jeskyni se zvedne průtok. Pokud má ta jeskyně čtyři kilometry, tak ten transport může trvat i den a podmínky se mohou změnit několikrát.

Jak by se postupovalo, kdyby někdo z uvězněných akutně potřeboval lékařskou pomoc?

Nevím, jak je na tom thajská armáda, ale například Česká speleologická společnost má k dispozici lékaře, kteří jsou zároveň i potápěči s nejvyšší možnou kvalifikací. Pokud ale nemáte lékaře vycvičeného jako potápěče, tak mu k místu musí pomoci zkušený potápěč, což je daleko složitější. Dostáváte se tak do podobné situace, jako kdybyste musel transportovat raněného na povrch.

Co je vlastně na jeskynních ponorech nejrizikovější?

V jeskyni nemáte možnost přímého vynoření na volnou hladinu. Když jste na moři, v lomu nebo rybníku a máte jakýkoli problém v jakékoli hloubce, tak máte možnost vystoupat kolmo nahoru a problém dořešit na hladině. Tedy v případě, pokud nepotřebujete ještě dekompresní zastávku. Když jste v jeskyni, čtyři kilometry od vstupu, tak máte jedinou možnost, jak ten problém vyřešit. A to doplavat ty čtyři kilometry zpátky. Pokud se vydáte do jeskyně, musíte mít techniku zdvojenou tak, abyste se dostali ven. Prostor na řešení krizové situace je bez možnosti vynoření opravdu malý.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Zoufalec týdne: Piráti. Komentář Petra Holce

Ani topení počítačem nebo neschopnost pozvat elektronicky někoho na poslanecký výslech vám o Pirátech neřekne tolik jako projev jejich šéfa Ivana Bartoše na nedělním pirátském happeningu k internetu, jak jinak. Evropský parlament bude 12. září hlasovat o směrnici k autorskému právu, která má mimo jiné omezit internetové pirátství velkých firem jako Google na účet tradičních médií. A Pirátům se to nelíbí.

Jako správní piráti chtějí pirátství se vším všudy, něco jako v Somálsku. „Připravovaná legislativa a zejména její články 11 a 13 představují skutečnou hrozbu. A já bych skutečně nerad sledoval to, jak příběh George Orwella začíná nabírat reálné obrysy, kdy se historie a realita nebude přepisovat, ale z internetu mohou pod různými záminkami mizet informace, které prostě už nikdy běžný člověk nedohledá a o jejichž existenci nebude ani vědět,” řekl Bartoš na akci.

Fakt? Piráti, samozvaní guruové „digitálu“, se hlásí o státní funkce ohledně e-governmentu, zatímco sami shání odborníky na e-government. Prostě Piráti, i když teď kluci oblékli saka. Nejen Bartoš jako by spal v idylických 90. letech, kdy nás web měl osvobodit od všeho zlého. Pamatujete? Informace zdarma potečou jak voda a svět bude najednou lepší, svobodnější a demokratičtější.

Link

Ještě tehdy neexistoval Facebook, Twitter ani Instagram a málokdo tušil, že z nás právě internet vytáhne to nejhorší. Dejte někomu prostor pustit svou fantazii a uděláte Donalda Trumpa prezidentem. Většina z nás předtím pořád žila v reálném světě a virtuální realita patřila do sci-fi. Internet to ale i s pomocí sociálních sítí, z nichž se mezitím stala spíš antisociální černá díra plná falše a narcisismu, dokázal rychle otočit: ze sci-fi dělá stále sofistikovaněji realitu ohrožující nejen naši příčetnost, ale i demokracii.

Osvobozuje nás od svobody a sám se mění v Orwella. Přiznal si to dokonce už i Facebook, cynický pionýr toho všeho, a začal proto sám sebe radši cenzurovat. Což vám mimochodem o závažnosti problému řekne vše, co jste (ne)chtěli vědět. Evropská směrnice samozřejmě internet neomezuje ani necenzuruje, ostatně i v Bruselu se v pracovní době rádi věnují vlastnímu Facebooku, Twitteru nebo Instagramu.

Například Bartošem zmiňovaný článek 11 má tradiční media chránit před pirátstvím firem typu Google, které na webu zobrazují linky na mediální články a umožňují náhled obsahu. Je to obchodní model á la Somálsko: zadarmo si „vypůjčíme“ váš obsah, za který jste zaplatili, a za to shrábneme většinu peněz z reklamy. A vy si přežívejte, jak chcete.

Link

Evropská směrnice chce proto tradiční vydavatele chránit před tímto pirátstvím aspoň tím, že jim umožní účtovat za odkazy nebo náhledy jejich vlastního obsahu poplatek. Vlastně to není nic moc revolučního – nebo aspoň v nepirátské části světa: směrnice v podstatě jen říká, že za zboží někoho jiného máte zaplatit. Všechno všech totiž nakonec nebylo ani v komunismu, což si ovšem většina kluků z Pirátů nepamatuje.

Korunu všemu ale nasadil pirátský kandidát na pražského primátora Zdeněk Hřib. Ten se zasnil a řekl, že nás právě neregulovaný internet „chrání před autoritativními tendencemi ve společnosti”. A sakra! To nikdy neslyšel o Putinových trollech? Nebo o guruovi falešného strachu jménem Tomio Okamura, který se i díky vlastním webovým fake news teď s Piráty pere o titul třetí nejsilnější politické strany?

Ale dost zoufalství. Piráti a zvlášť jejich šéf Bartoš umí rozdat i naději a optimismus. Třeba když se ho server Novinky.cz zeptal, jestli už jsou Piráti zralí na to vést Prahu, kde si čtyři roky trénují politické pirátství. „Taková otázka mi připadá dost vtipná. Když si vzpomenu, s jakými zkušenostmi do vedení města nastoupila Adriana Krnáčová… I tady v poslaneckém klubu, i v rámci strany máme lidi vzdělané a bystré a méně vzdělané a méně bystré. To je normální. Myslím, že jsme kompetentní. Rozumíme financování města,“ odpověděl Bartoš. A jejda!

-1