Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vyjednávání o brexitu budou tvrdší, než se čekalo. „Británie přijde o politický vliv,“ říká expremiér Major

Vyjednávání o brexitu budou tvrdší, než se čekalo. „Británie přijde o politický vliv,“ říká expremiér Major

Ohlášením předčasných parlamentních voleb premiérka Theresa Mayová začátkem týdne překvapila Británii. Hlasováním, které se uskuteční 8. června, si chce utvrdit svou pozici a získat silnější mandát pro vyjednávání o brexitu. Jak naznačují poslední průzkumy, její plán má velkou šanci na úspěch. I když se Mayové ve volbách zadaří, vyjednávání o brexitu nebude mít jednoduché. Jak totiž ukázal uniklý dokument, se kterým půjdou evropští vyjednavači k jednacímu stolu, EU nic nedá Británii zadarmo. Londýn bude podle vyjednávací pozice EU muset dalších několik let platit závazky vůči Bruselu a příbuzní evropských imigrantů by měli mít i nadále právo usadit se v Británii. Mayová přitom požaduje pravý opak. Vyjednávání tak může být ještě tvrdší, než se čekalo. 

Pozici Evropské unie pro vyjednávání o brexitu, do které měla tento týden možnost nahlédnout agentura Reuters, by měli evropští lídři schválit na mimořádném summitu 29. dubna. Jak naznačuje uniklý dokument, dvouletá jednání Bruselu s Londýnem budou velmi tvrdá.

Brusel totiž půjde k vyjednávacímu stolu s podmínkou, že pokud Londýn bude chtít s EU uzavřít nové obchodní dohody, pak se bude muset zachovat právo příbuzných přistěhovalců z Evropy trvale žít v Británii. Londýn bude navíc muset splatit finanční závazky vůči Bruselu. Jejich výši sice uniklý dokument neuvádí, podle odhadů by však mohlo jít až o 60 miliard eur.  

Jazyk evropské vyjednávací pozice naznačuje, že se zbylých 27 států EU tvrdého vyjednávání nebojí, a že proces odchodu nebude snadný, tento týden přiznal i bývalý britský premiér John Major.  

„Ti, kteří upřednostňují brexit, anti-Evropané, slibují snadnou dohodu a říkají, že 27 států Evropské unie vyváží do Spojeného království víc než Spojené království jejich směrem. Ale tato krutá statistika maskuje významnou realitu. Zatímco Spojené království vyváží téměř polovinu svého zboží do Evropy, průměrný vývoz ostatních 27 evropských zemí do Velké Británie tvoří pouhých osm procent jejich exportu. Není pochyb o tom, která ze stran potřebuje dohodu naléhavěji,“ tvrdí Major.

Podle Majora je sice nesmysl, že by Británii po brexitu čekala ekonomická katastrofa, přesto to pozici země ve světě velmi oslabí. „To, čeho se obávám, je, že Spojené království bude mít menší politický a ekonomický vliv, než kdyby zůstala v Evropské unii,“ prohlásil bývalý britský premiér, podle kterého Britové ekonomické nevýhody brexitu nepocítí hned, ale přijdou až postupem času.

„Neočekávám například, že se velký počet bank zvedne a odejde ze City of London, ale myslím, že pokud přijde na zvažování nových investic, půjdou spíš do Evropské unie, do Spojeného království o něco méně,“ řekl tento týden Major.

Jeho slova potvrzuje i aktuální průzkum investiční společnosti Fidelity International, podle kterého brexit evropské firmy odradil, a jsou tak méně ochotné v Británii investovat. Odchod země z EU podle průzkumu postihne především průmyslové a energetické firmy, finanční společnosti nebo IT firmy. Některé společnosti nečekaly a přesun operací mimo Spojené království do dalších zemí EU už zahájily. Chtějí si totiž udržet přístup na jednotný evropský trh.

Bývalý britský premiér zároveň upozornil tamní politiky, aby byli ohledně průběhu jednání realističtější a poznamenal, že Británie neztratila pouze přístup k jednotnému evropskému trhu a celní unii, ale také k bilaterálním dohodám vyjednaným unií s dalšími 53 státy světa. „Jakmile odejdeme, ztratíme tyto dvoustranné dohody. Může 65 milionů Britů získat stejnou dohodu jako 500 milionů Evropanů vyjednaných pro Evropu, včetně Velké Británie?“

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744