Vypíchnuté oči, podřezaná hrdla, uříznutá varlata. V Jižním Súdánu se podle OSN odehrávají válečné zločiny | info.cz

Články odjinud

Vypíchnuté oči, podřezaná hrdla, uříznutá varlata. V Jižním Súdánu se podle OSN odehrávají válečné zločiny

Válečných zločinů i zločinů proti lidskosti se dopouštějí vojáci bojující v občanské válce v Jižním Súdánu, která trvá už více než čtyři roky. Tvrdí to zpráva, kterou dnes zveřejnila komise Rady pro lidská práva OSN. Ozbrojenci civilistům v uplynulých letech mimo jiné vypichovali oči, podřezávali hrdla a uřezávali varlata. Zpráva popisuje také hromadná znásilnění. Některé lidi ozbrojenci dokonce nutili znásilnit členy vlastní rodiny, uvádí podle agentury DPA zpráva komise.

Komise identifikovala více než 40 vojenských velitelů, které označila za osoby přímo odpovědné za násilnosti v uplynulých dvou letech. Vyzvala zároveň, aby v následujících měsících vznikl soudní dvůr, který by se válečnými zločiny v Jižním Súdánu zabýval. Podílet by se na jeho vzniku měla Africká unie (AU).

Komise zprávu o krutostech v nejmladší zemi světa předložila před zasedáním Rady pro lidská práva OSN, které začíná v pondělí v Ženevě.

Součástí zprávy je podle agentury Reuters například svědecká výpověď ženy, která musela přihlížet, jak vojáci přinutili jejího syna, aby znásilnil vlastní babičku. Jiná 85letá žena pracovníkům OSN popsala, jak byla znásilněna několika vojáky a poté musela přihlížet, jak ti samí muži zabíjejí jejího muže a syna.

Jižní Súdán získal nezávislost na Súdánu v roce 2011. O dva roky později vypukla kvůli rozkolu mezi prezidentem Salvou Kiirem a viceprezidentem Riekem Macharem občanská válka. Boj dvou politiků o moc navíc nabral rysy etnického konfliktu. Zatímco Kiira podporují Dinkové, na Macharově straně jsou Nuerové.

Klid zbraní podepsaný loni v prosinci měl oživit mírovou dohodu z roku 2015, již narušily boje v hlavním městě Jubě. V plánu bylo i jednání ohledně rozdělení moci a datu voleb. I přes dohodu srážky nepřestávají.

Konflikt si vyžádal desítky tisíc mrtvých a zhruba čtyři miliony lidí byly nuceny prchnout před násilím ze svých domovů. Jižní Súdán má kolem 13 milionů obyvatel.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud