Články odjinud

Vyšetřování ruského vlivu na Trumpa a volby opět zadrhává. Co přinese pád muže, který vše dozoruje?

Vyšetřování ruského vlivu na Trumpa a volby opět zadrhává. Co přinese pád muže, který vše dozoruje?

Zprávy o odchodu náměstka amerického ministra spravedlnosti Roda Rosensteina možná na první pohled nepůsobí úplně atraktivně. Vyvolaly ale obavy o další osud vyšetřování ruského vměšování do prezidentských voleb v USA, a to už je jiná kategorie. Právě Rosenstein totiž dozoruje činnost týmu zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera. Jeho konec ve funkci může vnést do procesu chaos a poskytnout prezidentu Donaldu Trumpovi možnost, jak vyšetřování paralyzovat.

Rosenstein v pondělí mířil do Bílého domu přesvědčený o tom, že ze dveří bude odcházet jako nezaměstnaný. Článek New York Times o jeho snaze podrývat Trumpovu autoritu a o návrhu, jak se prezidenta zbavit, oslabil Rosensteinovu už tak křehkou pozici uvnitř administrativy. Ve funkci zatím přesto zůstal, o jeho dalším osudu napoví až čtvrteční schůzka s Trumpem.

Odchod náměstka ministra spravedlnosti by za normálních okolností nebudil větší pozornost. Rosensteinova role je ale zásadní pro další průběh vyšetřování ruského vlivu na prezidentské volby v USA před dvěma lety. FBI šetří, zda a případně jak Kreml pomohl do prezidentského úřadu právě Donaldu Trumpovi, jestli prezident či jeho tým s Moskvou vědomě spolupracovali a také to, zda se Trump ve funkci nedopustil maření spravedlnosti. Všechny činy by mohly vést až ke spuštění procesu odvolání, neboli impeachmentu.

Činnost FBI a zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera by obvykle dozoroval sám ministr spravedlnosti Jeff Sessions. Ten se ale z kauzy stáhl, aby předešel kritice kvůli konfliktu zájmů. Sessions byl jedním z prvních senátorů, kteří veřejně podpořili Trumpovu kandidaturu. Navíc sám musel vysvětlovat schůzky, které měl v době kampaně s tehdejším ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem.

Dozoru nad vyšetřováním se tak loni v květnu ujal právě Rosenstein. Trump Sessionsovo rozhodnutí dlouhodobě kritizuje. Naposledy se do ministra opřel minulý týden v rozhovoru pro videokanál zpravodajského serveru The Hill. „Nemám ministra spravedlnosti. Je to velice smutné,“ láteřil šéf Bílého domu, který už v minulosti vyjádřil názor, že by bylo dobré, kdyby celé vyšetřování prostě skončilo. „Je to hon na čarodějnice. Žádná koluze nebyla,“ zní jeho často opakované prohlášení.

Propuštění Muellera není nutné. Stačí jej zbrzdit

Rosenstein naopak činnost vyšetřovatele Muellera podporoval, a to i ve chvílích kdy došlo na prezidentem kritizované kroky typu zatčení někdejších Trumpových spolupracovníků. Pokud by nyní musel odejít, otevře se Trumpovi prostor, jak do funkce „hlídače“ dostat někoho více loajálního.

Rosensteinova role je přitom klíčová. On či jeho nástupce mohou Muellera propustit, čímž by vyšetřování sice neukončili, ale výrazně ochromili. Taková možnost je ale nepravděpodobná. Trump ví, že podobný krok by prakticky jistě vedl k zahájení impeachmentu, jelikož by jej zákonodárci vnímali jako maření spravedlnosti. Právě propuštění zvláštního vyšetřovatele kauzy Watergate kdysi urychlilo konec prezidenta Richarda Nixona.

Pokud Rosenstein zůstane ve funkci, žádné obstrukce se čekat nedají. Ministerstvo – tedy právě Rosenstein – schvaluje rozpočet vyšetřovacího týmu, rozsah jeho práce nebo předvolání svědků. Jemu náleží pravomoc povolit, nebo zarazit předvolání samotného Trumpa, o němž už několik měsíců jednají právní týmy FBI a Bílého domu. Na konci vyšetřování může rozhodnout, zda Muellerem sestavené závěry zveřejní, nebo je ponechá v utajení.

Tlak na vyšetřovatele přitom existuje. Už nyní mnohým republikánům, a to včetně těch, kteří Muellera podporují, vadí, že se proces vleče a tým zatím neučinil žádné závěry. Kromě série zatčení bylo jediným výsledkem odsouzení někdejšího šéfa Trumpovy kampaně Paula Manaforta. Jeho prohřešek ale s „ruskou“ kauzou přímo nesouvisí. Soud jej shledal vinným za daňové úniky a podvody v souvislosti s jeho činností na Ukrajině.

Klíčová čtvrteční schůzka: Co udělá Trump?

Muellerův osud tedy do jisté míry závisí na výsledku čtvrteční schůzky mezi Rosensteinem a Trumpem. Ten v dubnu o Rosensteinovi na Twitteru napsal, že patří k nejkonfliktnějším úředníkům na ministerstvu spravedlnosti. Bez důkazů jej obvinil ze shánění svědectví o prezidentově konspiraci s Ruskem v době voleb. „Žádná koluze, tak šílí,“ dodal Trump.

Vztah obou mužů se zhoršil loni v květnu, když šéf Bílého domu využil Rosensteinem psanou zprávu o vyšetřování neúspěšné prezidentské kandidátky Hillary Clintonové k propuštění Jamese Comeyho z pozice šéfa FBI. Rosenstein se kvůli tomu tehdy dostal pod silnou kritiku demokratů. „Napsal jste zprávu, o níž jste věděl, že bude použita ke zvěčnění lži,“ napsal na Twitteru demokratický senátor Chistopher Murphy.

Novináři z New York Times popisují svědectví několika lidí, kteří byli s Rosensteinem v kontaktu. Podle nich byl náměstek v šoku ze způsobu, jakým Trump informace využil. Obával se, že věc poškodí jeho reputaci. Krátce poté mělo dojít k nabídkám, o nichž list informoval v pátek. Rosenstein údajně navrhl, že prezidenta bude tajně nahrávat a začne shánět členy kabinetu, kteří by podpořili postup podle 25. dodatku Ústavy. Ten umožňuje prezidenta odvolat z funkce pro nezpůsobilost vykonávat úřad. Celý proces je ale podstatně komplikovanější než samotný impeachment a ještě nikdy v historii nebyl použitý.

Rosenstein informace New York Times popřel. „Jsou nepřesné a fakticky nesprávné,“ napsal v prohlášení s tím, že zprávy založené na anonymních zdrojích nebude dále komentovat. V pondělí přesto zamířil do Bílého domu, aby personálnímu šéfovi Johnu Kellymu nabídl svoji rezignaci. Ten ji ale odmítl. Převážil názor, že přijmout ji může jen prezident sám. Trump byl ale v tu chvíli na Valném shromáždění OSN v New Yorku.

Nástupce má škraloup. Porušil by Trumpův dekret

Rosensteina by v případě odchodu měl nahradit nejvyšší právní zástupce ministerstva Noel Francisco. Ten je v hierarchii úřadu čtvrtým mužem, přednost před „trojkou“ by dostal, jelikož už prošel potvrzovacím procesem v Senátu. Tehdy dostal 50 hlasů a proti němu se vyslovili všichni demokraté. Kritici i dnes upozorňují, že je to Trumpův člověk.

Není ani jisté, zda by se Francisco dozoru nad vyšetřováním skutečně mohl ujmout. Podle exekutivního příkazu, který prezident podepsal v loňském roce, se nesmí federální zaměstnanci podílet na věcech souvisejících s jejich zaměstnavateli v předchozích dvou letech. Francisco byl partnerem ve firmě Jones Day, která zastupuje Trumpovu kampaň v „ruské“ kauze.

Experti oslovení americkými médii se většinou shodují, že Trump k radikálním krokům vůči Muellerovi nepřistoupí před listopadovými volbami. Pokud ale republikáni udrží většinu v Senátu, což je podle průzkumů pravděpodobné, může se situace změnit. „Mueller by mohl čelit ovlivňování, překážkám nebo svému konci,“ cituje list Politico profesora práva na Dukově univerzitě Sama Buella.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud