Články odjinud

Vyšetřování ruského vlivu na Trumpa a volby opět zadrhává. Co přinese pád muže, který vše dozoruje?

Vyšetřování ruského vlivu na Trumpa a volby opět zadrhává. Co přinese pád muže, který vše dozoruje?

Zprávy o odchodu náměstka amerického ministra spravedlnosti Roda Rosensteina možná na první pohled nepůsobí úplně atraktivně. Vyvolaly ale obavy o další osud vyšetřování ruského vměšování do prezidentských voleb v USA, a to už je jiná kategorie. Právě Rosenstein totiž dozoruje činnost týmu zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera. Jeho konec ve funkci může vnést do procesu chaos a poskytnout prezidentu Donaldu Trumpovi možnost, jak vyšetřování paralyzovat.

Rosenstein v pondělí mířil do Bílého domu přesvědčený o tom, že ze dveří bude odcházet jako nezaměstnaný. Článek New York Times o jeho snaze podrývat Trumpovu autoritu a o návrhu, jak se prezidenta zbavit, oslabil Rosensteinovu už tak křehkou pozici uvnitř administrativy. Ve funkci zatím přesto zůstal, o jeho dalším osudu napoví až čtvrteční schůzka s Trumpem.

Odchod náměstka ministra spravedlnosti by za normálních okolností nebudil větší pozornost. Rosensteinova role je ale zásadní pro další průběh vyšetřování ruského vlivu na prezidentské volby v USA před dvěma lety. FBI šetří, zda a případně jak Kreml pomohl do prezidentského úřadu právě Donaldu Trumpovi, jestli prezident či jeho tým s Moskvou vědomě spolupracovali a také to, zda se Trump ve funkci nedopustil maření spravedlnosti. Všechny činy by mohly vést až ke spuštění procesu odvolání, neboli impeachmentu.

Činnost FBI a zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera by obvykle dozoroval sám ministr spravedlnosti Jeff Sessions. Ten se ale z kauzy stáhl, aby předešel kritice kvůli konfliktu zájmů. Sessions byl jedním z prvních senátorů, kteří veřejně podpořili Trumpovu kandidaturu. Navíc sám musel vysvětlovat schůzky, které měl v době kampaně s tehdejším ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem.

Dozoru nad vyšetřováním se tak loni v květnu ujal právě Rosenstein. Trump Sessionsovo rozhodnutí dlouhodobě kritizuje. Naposledy se do ministra opřel minulý týden v rozhovoru pro videokanál zpravodajského serveru The Hill. „Nemám ministra spravedlnosti. Je to velice smutné,“ láteřil šéf Bílého domu, který už v minulosti vyjádřil názor, že by bylo dobré, kdyby celé vyšetřování prostě skončilo. „Je to hon na čarodějnice. Žádná koluze nebyla,“ zní jeho často opakované prohlášení.

Propuštění Muellera není nutné. Stačí jej zbrzdit

Rosenstein naopak činnost vyšetřovatele Muellera podporoval, a to i ve chvílích kdy došlo na prezidentem kritizované kroky typu zatčení někdejších Trumpových spolupracovníků. Pokud by nyní musel odejít, otevře se Trumpovi prostor, jak do funkce „hlídače“ dostat někoho více loajálního.

Rosensteinova role je přitom klíčová. On či jeho nástupce mohou Muellera propustit, čímž by vyšetřování sice neukončili, ale výrazně ochromili. Taková možnost je ale nepravděpodobná. Trump ví, že podobný krok by prakticky jistě vedl k zahájení impeachmentu, jelikož by jej zákonodárci vnímali jako maření spravedlnosti. Právě propuštění zvláštního vyšetřovatele kauzy Watergate kdysi urychlilo konec prezidenta Richarda Nixona.

Pokud Rosenstein zůstane ve funkci, žádné obstrukce se čekat nedají. Ministerstvo – tedy právě Rosenstein – schvaluje rozpočet vyšetřovacího týmu, rozsah jeho práce nebo předvolání svědků. Jemu náleží pravomoc povolit, nebo zarazit předvolání samotného Trumpa, o němž už několik měsíců jednají právní týmy FBI a Bílého domu. Na konci vyšetřování může rozhodnout, zda Muellerem sestavené závěry zveřejní, nebo je ponechá v utajení.

Tlak na vyšetřovatele přitom existuje. Už nyní mnohým republikánům, a to včetně těch, kteří Muellera podporují, vadí, že se proces vleče a tým zatím neučinil žádné závěry. Kromě série zatčení bylo jediným výsledkem odsouzení někdejšího šéfa Trumpovy kampaně Paula Manaforta. Jeho prohřešek ale s „ruskou“ kauzou přímo nesouvisí. Soud jej shledal vinným za daňové úniky a podvody v souvislosti s jeho činností na Ukrajině.

Klíčová čtvrteční schůzka: Co udělá Trump?

Muellerův osud tedy do jisté míry závisí na výsledku čtvrteční schůzky mezi Rosensteinem a Trumpem. Ten v dubnu o Rosensteinovi na Twitteru napsal, že patří k nejkonfliktnějším úředníkům na ministerstvu spravedlnosti. Bez důkazů jej obvinil ze shánění svědectví o prezidentově konspiraci s Ruskem v době voleb. „Žádná koluze, tak šílí,“ dodal Trump.

Vztah obou mužů se zhoršil loni v květnu, když šéf Bílého domu využil Rosensteinem psanou zprávu o vyšetřování neúspěšné prezidentské kandidátky Hillary Clintonové k propuštění Jamese Comeyho z pozice šéfa FBI. Rosenstein se kvůli tomu tehdy dostal pod silnou kritiku demokratů. „Napsal jste zprávu, o níž jste věděl, že bude použita ke zvěčnění lži,“ napsal na Twitteru demokratický senátor Chistopher Murphy.

Novináři z New York Times popisují svědectví několika lidí, kteří byli s Rosensteinem v kontaktu. Podle nich byl náměstek v šoku ze způsobu, jakým Trump informace využil. Obával se, že věc poškodí jeho reputaci. Krátce poté mělo dojít k nabídkám, o nichž list informoval v pátek. Rosenstein údajně navrhl, že prezidenta bude tajně nahrávat a začne shánět členy kabinetu, kteří by podpořili postup podle 25. dodatku Ústavy. Ten umožňuje prezidenta odvolat z funkce pro nezpůsobilost vykonávat úřad. Celý proces je ale podstatně komplikovanější než samotný impeachment a ještě nikdy v historii nebyl použitý.

Rosenstein informace New York Times popřel. „Jsou nepřesné a fakticky nesprávné,“ napsal v prohlášení s tím, že zprávy založené na anonymních zdrojích nebude dále komentovat. V pondělí přesto zamířil do Bílého domu, aby personálnímu šéfovi Johnu Kellymu nabídl svoji rezignaci. Ten ji ale odmítl. Převážil názor, že přijmout ji může jen prezident sám. Trump byl ale v tu chvíli na Valném shromáždění OSN v New Yorku.

Nástupce má škraloup. Porušil by Trumpův dekret

Rosensteina by v případě odchodu měl nahradit nejvyšší právní zástupce ministerstva Noel Francisco. Ten je v hierarchii úřadu čtvrtým mužem, přednost před „trojkou“ by dostal, jelikož už prošel potvrzovacím procesem v Senátu. Tehdy dostal 50 hlasů a proti němu se vyslovili všichni demokraté. Kritici i dnes upozorňují, že je to Trumpův člověk.

Není ani jisté, zda by se Francisco dozoru nad vyšetřováním skutečně mohl ujmout. Podle exekutivního příkazu, který prezident podepsal v loňském roce, se nesmí federální zaměstnanci podílet na věcech souvisejících s jejich zaměstnavateli v předchozích dvou letech. Francisco byl partnerem ve firmě Jones Day, která zastupuje Trumpovu kampaň v „ruské“ kauze.

Experti oslovení americkými médii se většinou shodují, že Trump k radikálním krokům vůči Muellerovi nepřistoupí před listopadovými volbami. Pokud ale republikáni udrží většinu v Senátu, což je podle průzkumů pravděpodobné, může se situace změnit. „Mueller by mohl čelit ovlivňování, překážkám nebo svému konci,“ cituje list Politico profesora práva na Dukově univerzitě Sama Buella.

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818