Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vysocí diplomaté po šesti letech jednají v KLDR. Diktátor Kim je ignoruje, pro režim nejsou důležití

Vysocí diplomaté po šesti letech jednají v KLDR. Diktátor Kim je ignoruje, pro režim nejsou důležití

Situace je neúnosná, pojďme se všichni společně nadechnout a napětí zklidnit. S takovým poselstvím přijel do Severní Koreje náměstek generálního tajemníka OSN Jeffrey Feltman. V totalitní zemi se takto vysoký diplomat Organizace spojených národů neukázal posledních šest let, mnozí proto k jednáním, která Feltman v problémy zmítané zemi vede, upírají své naděje. Nejspíš marně. Podle odborníka na východní Asii Michala Kolmaše totiž OSN příliš velkou roli v Severní Koreji nemá a šance, že by pomohla přinést tolik očekávanou změnu, je spíše okrajová.

Čísla hovoří jasně. V roce 2011, kdy se Kim Čong-un stal vůdcem Severní Koreje, země neprovedla ani jeden test balistické rakety. O rok později to již byly dva testy, poté bylo testů šest. Letos režim provedl prozatím 23 zkoušek, každý o něco úspěšnější, než ten předchozí. Sečteno a podtrženo, Kim Čong-un za poslední dva roky nařídil podniknout více testů balistických raket, než jeho otec a děd za celý život dohromady.

Napětí mezi Severní Koreou a jeho demokratickými sousedy jednoznačně sílí, o deeskalaci napětí proto v úterý nad 38. rovnoběžkou přijel jednat vysoký diplomat OSN Jeffrey Feltman. Dnes sice náměstek generálního tajemníka OSN jednal za zavřenými dveřmi s ministrem zahraničí Ri Yong-Hoem, s Kim Čong-unem se však během své čtyř či pětidenní pracovní cesty nesetká. 

Už to nad rolí OSN v Severní Koreji vykresluje velký vykřičník. „Problém je, že KLDR s OSN ani moc jednat nechce,“ analyzuje situaci pro INFO.CZ Michal Kolmaš, zástupce vedoucího katedry asijských studií Metropolitní univerzity v Praze. „Ona bude raději jednat bilaterálně s jednotlivými velkými státy, na které může nějak konkrétně tlačit. S USA či s Čínou,“ dodává odborník.

Role OSN v Severní Koreji je nyní spíše symbolická. Proti zemi je přijato už tolik různých sankcí, že je otázkou, zda by přijetí nějakých nových pomohlo k vytyčenému cíli. Režim je navíc za ta léta omezování zběhlý v tom, jak sankční pravidla obcházet. 

„Nemyslím si, že by jednání OSN v Koreji mohlo vést k nějakému reálnému vyřešení  severokorejských problémů,“ tvrdí Kolmaš. „Na druhou stranu je možné, že by to mohlo zklidnit rétoriku, která je nyní mezi USA a Severní Koreou velmi napjatá. Organizace by mohla být tím katalyzátorem, skrze který dojde k mírnému zklidnění situace,“ dodává.

Zatím to tak ale nevypadá. Ve čtvrtek ráno totiž severokorejské ministerstvo zahraničí prohlásilo, že válka na korejském poloostrově je nevyhnutelná. „Je jen otázka, kdy válka propukne,“ dodalo ministerstvo.

Paradoxně větší díl práce než celá OSN tak může odvést tradiční partner KLDR - Čína. „Právě pro ni je totiž Severní Korea stále větší potíž. Ani ona nechce mít na hranicích nevyzpytatelného souseda s jadernými zbraněmi, a možná i proto začíná Čína v této oblasti v poslední době více spolupracovat například s USA,“ zamýšlí se Kolmaš.

 

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1