Výuka ve stínu války: Statisíce školáků na Ukrajině ohrožují boje mezi separatisty a armádou | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Výuka ve stínu války: Statisíce školáků na Ukrajině ohrožují boje mezi separatisty a armádou

Výuka ve stínu války: Statisíce školáků na Ukrajině ohrožují boje mezi separatisty a armádou

Na 200 000 děvčat a chlapců v Donbasu na východě Ukrajiny chodí do škol ve stínu bojů mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty. Upozornil na to Dětský fond OSN (UNICEF). Za posledních 16 měsíců bylo poškozeno či zničeno 45 škol, celkem pak za čtyři roky válčení v Donbasu na 700 škol. Konflikt si od dubna 2014 vyžádal více než 10 000 mrtvých.

„Děti se učí ve školách, jejichž zdi proděravěly kulky, okna jsou obložena pytli s pískem, ve sklepech jsou zřízeny kryty, školní dvory pokrývají střepiny. Školní systém na východě Ukrajiny je pod palbou už déle než čtyři roky,“ uvedla představitelka UNICEF na Ukrajině Giovanna Barberisová podle agentury Interfax. „Všechny strany konfliktu musí respektovat mezinárodní humanitární právo a zajistit, aby školy představovaly pro děti bezpečné místo,“ zdůraznila.

UNICEF nicméně ve své zprávě upozornil, jak nebezpečná může pro školáky blízkost vojenských objektů, ať základen, muničních skladů či kontrolních stanovišť. UNICEF ale zaznamenal, že v nejméně osmi případech se vojenská zařízení nacházela ve vzdálenosti menší než 500 metrů od škol či školek; ve dvou případech šlo dokonce jen o pár metrů. Šest škol v tomto školním roce obsadili vojáci či jiné ozbrojené skupiny.

„Děti se bojí ostřelování. Učitelé se je snaží uklidnit, ale je to velmi obtížné. Děti se s tím těžko vyrovnávají, jsou nervózní, stresované,“ uvedla Jelena Michacká, ředitelka školy ve městě Krasnohorivka poblíž Doněcka. Školu před rokem zasáhla palba, která poničila střechu a mnoho tříd.

UNICEF v prohlášení uvedl, že pro pomoc dětem a rodinám postiženým konfliktem v Donbasu potřebuje 23,6 milionu dolarů (asi půl miliardy korun), ale dosud nezískal ani 15 procent této částky.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.