Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vzpoura vojáků v Pobřeží Slonoviny. Došlo i na střelbu

Vzpoura vojáků v Pobřeží Slonoviny. Došlo i na střelbu

Prezident Pobřeží Slonoviny Alassane Ouattara dnes oznámil, že se jeho vláda dohodla se vzbouřenými vojáky, kteří požadují mimo jiné zvýšení platů a rychlejší povýšení. Asi hodinu poté ale agentura AFP informovala, že část vzbouřených vojáků s dohodou nesouhlasí a zadržela ministra obrany a jeho delegaci.

Podle zpravodaje AFP ve městě Bouaké, kde se konala dnešní vyjednávání se vzbouřenci, část vojáků střelbou zabránila ministrovi obrany Alainu Richardovi Donwahimu a jeho delegaci opusit rezidenci podprefekta. Důvodem je jejich nespokojenost s podmínkami uzavřené dohody, jejíž detaily nebyly zveřejněny.

„Chceme, aby nám prezident řekl datum a částku, kterou nám zaplatí," řekl podle agentury AFP jeden z nespokojených vojáků. Podobná vzpoura části armády postihla tuto západoafrickou zemi i v listopadu 2014, kdy vojáci požadovali doplatit platy za několik let. Vláda tehdy slíbila dlužné částky doplatit, slib prý ale nesplnila.

Nynější vzpoura části vojáků vypukla v pátek v Bouaké, které je druhým největším městem země. Dnes ráno byla hlášena střelba i z největšího města Pobřeží Slonoviny Abidžanu.

„Rád bych řekl, že takový způsob vznášení požadavků není vhodný. Poškozuje to obraz naší země po všech našich snahách oživit ekonomiku," řekl Ouattara po skončení jednání, která vedl ministr obrany. Prezident dodal, že souhlasil, že vezme v úvahu stížnosti vojáků ohledně příplatků a jejich životních a pracovních podmínek.

Také jeden ze vzbouřených vojáků řekl agentuře Reuters, že vzpoura skončila. "Je po všem," prohlásil seržant Sergeant Mamadou. Dodal, že někteří vojáci zůstanou v ulicích, aby zajistili bezpečnost obchodů a bank, ale většina se jich vrátí do kasáren. S návratem by měli začít dnes večer.

Pobřeží Slonoviny, v němž žije asi 24 milionů obyvatel, je nejrychleji rostoucí africkou ekonomikou a největším světovým vývozcem kakaa.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1