Vztahy s Ruskem se nelepší, zní z NATO. Víc než Putinových vojáků se aliance bojí dezinformací a hackerů | info.cz

Články odjinud

Vztahy s Ruskem se nelepší, zní z NATO. Víc než Putinových vojáků se aliance bojí dezinformací a hackerů

Severoatlantická aliance se neobává vojenské konfrontace s Ruskou federací, musí ale dál posilovat svou odolnost vůči hybridním útokům nejrůznějšího druhu. V Bruselu se na tom dnes shodli ministři zahraničí NATO. 

Podle generálního tajemníka aliance Jense Stoltenberga je ovšem třeba se právě v takové době dál snažit o smyslupný dialog s Moskvou. "Myslím, že je důležité, že všichni spojenci se zabývají nejrůznějšími pokusy (Ruska) vměšovat se do volebních kampaní, do demokratických procesů," podotkl Stoltenberg.

Připomněl ruské chování z posledních let, od destabilizace východu Ukrajiny a anexe Krymu po útok nervovou látkou v jihoanglickém Salisbury, z něhož Londýn viní Moskvu a který země NATO vnímají jako něco bezprecedentního - a to včetně jasné, rychlé a jednotné západní reakce.

Podle Stoltenberga jsou nyní vztahy Západu s Ruskem ve zcela nové situaci. "Nejsme ve Studené válce. Ale zjevně také nemáme strategický partnerský vztah, o který jsme se po jejím konci snažili," poznamenal. Je proto významné, že aliance dokázala zkombinovat pevný přístup, jednotný přístup a posilování vlastních obranných schopností s otevřenou cestou k dialogu.

Podle českého velvyslance u NATO Jiřího Šedivého dnes spojenci konstatovali, že vztahy s Ruskem se nelepší. "Naopak v dlouhodobém výhledu se máme spíše připravit na další problémy," podotkl. Státy NATO jsou však podle něj přesvědčeny, že společná obrana a její odstrašující potenciál mají pevný základ a fungují. "Nepanují obavy, že by Rusko přistoupilo k nějaké vojenské provokaci nebo něčemu podobnému. O to více se nyní Rusko soustředí na různé druhy podvracení, dezinformačních kampaní, stručně řečeno hybridních postupů, které jsou pod úrovní článku pět (o kolektivní obraně)," vysvětlil Šedivý.

Právě na to dnes poukázal i Stoltenberg. "Potřebujeme silnější nástroje, abychom se s hybridními hrozbami vypořádali," řekl novinářům.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud