Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vztahy USA a Saúdské Arábie jsou kvůli zmizení novináře napjaté. Co to znamená pro bilionový zbrojní kontrakt?

Vztahy USA a Saúdské Arábie jsou kvůli zmizení novináře napjaté. Co to znamená pro bilionový zbrojní kontrakt?

Případ zmizelého saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího silně nabourává vztahy mezi USA a arabskou monarchií. Washington tlačí na to, aby Saúdská Arábie vysvětlila nařčení, že akci orchestrovala a žurnalistu, který byl zároveň kritikem režimu v Rijádu, nechala zavraždit a rozřezat. Událost je nepříjemná zvlášť pro zetě a poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Jareda Kushnera. A američtí zákonodárci volají po sankcích.

Maltská repotérka Daphne Caruana Galiziová, slovenský investigativec Ján Kuciak a bulharská moderátorka Viktoria Marinovová. Případů zabitých novinářů neubývá. Podle Výboru na ochranu novinářů, americké neziskové organizace, zemřelo od roku 1992 přes 1300 žurnalistů, z toho „jen“ 298 při přestřelkách a bojích. Daleko více, 848, jich bylo cíleně zavražděno v přímé souvislosti s jejich prací. Případ saúdskoarabského novináře může být další takový – o to výjimečnější, že za ním teoreticky stojí mocná královská rodina, nikoli „tradiční“ zločinecké kruhy.

Organizoval korunní princ vraždu novináře?

Novináře Džamála Chášakdžího, přispěvatele listu Washington Post, který žil v americkém exilu ve Virginii, nikdo neviděl od minulého týdne, kdy navštívil konzulát své domovské země v Istanbulu. Turecká média a anonymně i někteří vládní představitelé přišli s informací, že žurnalistu zabilo 15členné saúdskoarabské komando. Vraždu si měl údajně objednat ambiciozní a vlivný korunní princ Muhammad bin Salmán.

Násilí na novinářích

Turecké tvrzení rezonovalo hlavně ve Spojených státech, které se v posledních letech etablovaly jako jeden z předních spojenců Saúdské Arábie. Americké zpravodajské služby podle listu Washington Post zachytily konverzaci představitelů země, v níž diskutovali možnost unést Chášakdžího zpět do domoviny a tam jej uvěznit. Prezident Donald Trump ve středu prohlásil, že od Rijádu bude požadovat osobní vysvětlení role saúdskoarabské vlády.

„Požadujeme všechno. Chceme vědět, co se tam stalo. Je to velice vážná situace pro nás a pro Bílý dům. Chci vědět, co se děje. Velice úzce spolupracujeme s Tureckem a myslím, že tomu přijdeme na kloub,“ komentoval velice citlivou záležitost Trump, jenž s Rijádem navzdory vyostřené rétorice v předvolební kampani navázal přátelské vztahy.

Trump chce vyslechnout Chášakdžího snoubenku. Jeho poradci John Bolton a Jared Kushner mluvili přímo s korunním princem. Co se dozvěděli, však ani oni, ani ministr zahraničí Mike Pompeo, jenž hovor absolvoval také, neprozradili. „V obou hovorech žádali po saúdskoarabské vládě více detailů a transparentnost ve vyšetřovacím procesu,“ omezila se na lakonický popis mluvčí Bílého domu Sarah Huckabee Sandersová.

Komplikace pro Kushnera

Podle listu Washington Post žádal Trumpův zeť Jared Kushner korunního prince o pomoc. Celá věc se zmizením novináře je právě pro něj zásadní. Kushner byl totiž tím, kdo dobré vztahy Washingtonu s Rijádem pomáhat zařizovat. V březnu 2017 přesvědčil Trumpa, aby jeho první zahraniční cesta v prezidentské funkci vedla právě do Saúdské Arábie. Výměnou za to získal od Saúdů příslib, že budou podnikat kroky k boji proti terorismu.

Vztah USA a Saúdské Arábie však stojí na daleko hlubších základech. Rijád stojí na straně Spojených států v jejich sporech s Íránem. V tichosti také udržuje vztahy s jiným americkým spojencem Izraelem, jenž je trnem v oku řadě jiných arabských zemí.

Saúdská Arábie po desetiletí oficiálně zastává postoj, že urovnání vztahů s židovským státem je možné, jen pokud se Izraelci stáhnou z arabských území, kterých se izraelské jednotky zmocnily během šestidenní války v roce 1967. V poslední době ale byly vidět i vstřícná gesta. Bin Salmán například v dubnu oznámil, že Saúdská Arábie má s Izraelem společné zájmy a uznává jeho právo na samostatný stát, byť s dovětkem, že nárok na něj mají též Palestinci.

Pro Donalda Trumpa, který staví svoji politiku na byznysu a často se rád chlubí obchodními úspěchy, je ale klíčová zcela jiná věc. Saúdové od USA nakupují zbraně za miliardy dolarů. Kontrakt v hodnotě 110 miliard dolarů (asi 2,5 bilionu korun) nepomáhal dojednat nikdo jiný než Kushner. Ačkoli Trump nyní tvrdí, že případná vražda Chášakdžího by byla příšernou věcí s neblahými následky na americko-saúdské vztahy, nezdá se, že by se Rijád musel obávat zrušení kontraktu.

Zaveďte sankce, tlačí zákonodárci na Trumpa

A to přesto, že na Trumpa tlačí zákonodárci, kterým se Saúdskou Arábií pomalu dochází trpělivost. Skupina složená z republikánských i demokratických senátorů volá po vyšetřování případu zmizelého novináře. „Nikdy jsem nebyl více znepokojený než nyní. Jestli byl tento muž zavražděn na saúdském konzulátu v Istanbulu, překročí to veškeré meze normálnosti v mezinárodní komunitě,“ varoval senátor Lindsey Graham, jenž jinak patří mezi nejbližší Trumpovy spojence v Kongresu.

To dokládá, že Chášakdžího kauza je jen poslední kapkou do už velice plného hrnce. Problém navíc nemají jen zákonodárci. Ministr zahraničí Pompeo sice nedávno ujišťoval Kongres, že Saúdové a Spojené arabské emiráty dělají dostatek ke snížení počtu civilních obětí války v Jemenu, čím dál více představitelů ministerstva obrany si to ale nemyslí. Úředníci z Pentagonu a velitelé americké armády vyjadřují znepokojení nad konfliktem, který přerostl v jednu z největších humanitárních katastrof na světě a v němž hraje Rijád klíčovou roli.

Politici volají po sankcích, pokud se ukáže, že za zmizením Chášakdžího skutečně stojí saúdská královská rodina, nebo dokonce sám korunní princ. Trump se ale zatím příliš netváří na to, aby se potenciální restrikce dotkly klíčového zbrojního kontraktu. „Myslím, že by nás to velice poškodilo,“ říká jednoznačně.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1