Články odjinud

Vztahy USA a Saúdské Arábie jsou kvůli zmizení novináře napjaté. Co to znamená pro bilionový zbrojní kontrakt?

Vztahy USA a Saúdské Arábie jsou kvůli zmizení novináře napjaté. Co to znamená pro bilionový zbrojní kontrakt?

Případ zmizelého saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího silně nabourává vztahy mezi USA a arabskou monarchií. Washington tlačí na to, aby Saúdská Arábie vysvětlila nařčení, že akci orchestrovala a žurnalistu, který byl zároveň kritikem režimu v Rijádu, nechala zavraždit a rozřezat. Událost je nepříjemná zvlášť pro zetě a poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Jareda Kushnera. A američtí zákonodárci volají po sankcích.

Maltská repotérka Daphne Caruana Galiziová, slovenský investigativec Ján Kuciak a bulharská moderátorka Viktoria Marinovová. Případů zabitých novinářů neubývá. Podle Výboru na ochranu novinářů, americké neziskové organizace, zemřelo od roku 1992 přes 1300 žurnalistů, z toho „jen“ 298 při přestřelkách a bojích. Daleko více, 848, jich bylo cíleně zavražděno v přímé souvislosti s jejich prací. Případ saúdskoarabského novináře může být další takový – o to výjimečnější, že za ním teoreticky stojí mocná královská rodina, nikoli „tradiční“ zločinecké kruhy.

Organizoval korunní princ vraždu novináře?

Novináře Džamála Chášakdžího, přispěvatele listu Washington Post, který žil v americkém exilu ve Virginii, nikdo neviděl od minulého týdne, kdy navštívil konzulát své domovské země v Istanbulu. Turecká média a anonymně i někteří vládní představitelé přišli s informací, že žurnalistu zabilo 15členné saúdskoarabské komando. Vraždu si měl údajně objednat ambiciozní a vlivný korunní princ Muhammad bin Salmán.

Násilí na novinářích

Turecké tvrzení rezonovalo hlavně ve Spojených státech, které se v posledních letech etablovaly jako jeden z předních spojenců Saúdské Arábie. Americké zpravodajské služby podle listu Washington Post zachytily konverzaci představitelů země, v níž diskutovali možnost unést Chášakdžího zpět do domoviny a tam jej uvěznit. Prezident Donald Trump ve středu prohlásil, že od Rijádu bude požadovat osobní vysvětlení role saúdskoarabské vlády.

„Požadujeme všechno. Chceme vědět, co se tam stalo. Je to velice vážná situace pro nás a pro Bílý dům. Chci vědět, co se děje. Velice úzce spolupracujeme s Tureckem a myslím, že tomu přijdeme na kloub,“ komentoval velice citlivou záležitost Trump, jenž s Rijádem navzdory vyostřené rétorice v předvolební kampani navázal přátelské vztahy.

Trump chce vyslechnout Chášakdžího snoubenku. Jeho poradci John Bolton a Jared Kushner mluvili přímo s korunním princem. Co se dozvěděli, však ani oni, ani ministr zahraničí Mike Pompeo, jenž hovor absolvoval také, neprozradili. „V obou hovorech žádali po saúdskoarabské vládě více detailů a transparentnost ve vyšetřovacím procesu,“ omezila se na lakonický popis mluvčí Bílého domu Sarah Huckabee Sandersová.

Komplikace pro Kushnera

Podle listu Washington Post žádal Trumpův zeť Jared Kushner korunního prince o pomoc. Celá věc se zmizením novináře je právě pro něj zásadní. Kushner byl totiž tím, kdo dobré vztahy Washingtonu s Rijádem pomáhat zařizovat. V březnu 2017 přesvědčil Trumpa, aby jeho první zahraniční cesta v prezidentské funkci vedla právě do Saúdské Arábie. Výměnou za to získal od Saúdů příslib, že budou podnikat kroky k boji proti terorismu.

Vztah USA a Saúdské Arábie však stojí na daleko hlubších základech. Rijád stojí na straně Spojených států v jejich sporech s Íránem. V tichosti také udržuje vztahy s jiným americkým spojencem Izraelem, jenž je trnem v oku řadě jiných arabských zemí.

Saúdská Arábie po desetiletí oficiálně zastává postoj, že urovnání vztahů s židovským státem je možné, jen pokud se Izraelci stáhnou z arabských území, kterých se izraelské jednotky zmocnily během šestidenní války v roce 1967. V poslední době ale byly vidět i vstřícná gesta. Bin Salmán například v dubnu oznámil, že Saúdská Arábie má s Izraelem společné zájmy a uznává jeho právo na samostatný stát, byť s dovětkem, že nárok na něj mají též Palestinci.

Pro Donalda Trumpa, který staví svoji politiku na byznysu a často se rád chlubí obchodními úspěchy, je ale klíčová zcela jiná věc. Saúdové od USA nakupují zbraně za miliardy dolarů. Kontrakt v hodnotě 110 miliard dolarů (asi 2,5 bilionu korun) nepomáhal dojednat nikdo jiný než Kushner. Ačkoli Trump nyní tvrdí, že případná vražda Chášakdžího by byla příšernou věcí s neblahými následky na americko-saúdské vztahy, nezdá se, že by se Rijád musel obávat zrušení kontraktu.

Zaveďte sankce, tlačí zákonodárci na Trumpa

A to přesto, že na Trumpa tlačí zákonodárci, kterým se Saúdskou Arábií pomalu dochází trpělivost. Skupina složená z republikánských i demokratických senátorů volá po vyšetřování případu zmizelého novináře. „Nikdy jsem nebyl více znepokojený než nyní. Jestli byl tento muž zavražděn na saúdském konzulátu v Istanbulu, překročí to veškeré meze normálnosti v mezinárodní komunitě,“ varoval senátor Lindsey Graham, jenž jinak patří mezi nejbližší Trumpovy spojence v Kongresu.

To dokládá, že Chášakdžího kauza je jen poslední kapkou do už velice plného hrnce. Problém navíc nemají jen zákonodárci. Ministr zahraničí Pompeo sice nedávno ujišťoval Kongres, že Saúdové a Spojené arabské emiráty dělají dostatek ke snížení počtu civilních obětí války v Jemenu, čím dál více představitelů ministerstva obrany si to ale nemyslí. Úředníci z Pentagonu a velitelé americké armády vyjadřují znepokojení nad konfliktem, který přerostl v jednu z největších humanitárních katastrof na světě a v němž hraje Rijád klíčovou roli.

Politici volají po sankcích, pokud se ukáže, že za zmizením Chášakdžího skutečně stojí saúdská královská rodina, nebo dokonce sám korunní princ. Trump se ale zatím příliš netváří na to, aby se potenciální restrikce dotkly klíčového zbrojního kontraktu. „Myslím, že by nás to velice poškodilo,“ říká jednoznačně.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818