Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Washington se chystá na Trumpovu inauguraci. Jak vypadala dříve? Podívejte se na historickou galerii

Washington se chystá na Trumpovu inauguraci. Jak vypadala dříve? Podívejte se na historickou galerii

Washington se připravuje na manévry. Ulice se plní kovovými zábranami a město očekává příliv statisíců turistů. V pátek tu dle tradice nový americký prezident Donald Trump složí svoji přísahu a stane se oficiální hlavou Spojených států. V pozoru jsou bezpečnostní složky, Trumpovi příznivci i odpůrci. 

V hlavním městě USA se tento týden zastaví čas. Ulice se uzavřou, parkování bude jen omezené a některé stanice metra budou nepřístupné. Do centra má dle odhadů dorazit až milion Američanů, kteří chtějí na vlastní oči vidět, jak se Donald Trump stává prezidentem.

Na bezpečnost ceremonie by mělo dohlížet kolem 28 tisíc lidí, kteří budou město střežit od Kapitolu až po Bílý dům. Policejní manévry mají údajně stát desítky milionů dolarů. Už teď dělníci staví u washingtonských památníků zábrany. V ulicích by pak měly ještě kamiony naplněné pískem vytvořit barikády. Před hrozbou terorismu budou město chránit další tři tisíce policistů a pět tisíc členů Národní gardy. Počty obránců města jsou stejné jako v minulých letech.

Odborníci však tvrdí, že bezpečnostní složky budou mít tentokrát dost možná více práce. Trump je často nepředvídatelný svým chováním a kromě příznivců má i početnou skupinu odpůrců, které naštval během svojí kampaně. A i takoví se v pátek ve Washingtonu sejdou. Policie zatím ví o 63 skupinách, které by chtěly v den inaugurace demonstrovat. Ve dnech poté by se mělo konat ještě dalších 36 protestů. Akce plánují nejen odpůrci, ale i fanoušci nové hlavy státu. Těch je podle tradičního Gallupova měření (viz graf) o něco méně.

Bezpečnostní složky prý neplánují žádná speciální opatření. Ostřelovači budou hlídkovat na střechách domů, na řekách Potomac a Anacostia bude zákaz pohybu lodí, kanalizační poklopy budou pevně uzavřené, odpadkové koše a poštovní schránky dočasně odstraněné. Přihlížející budou muset projít kontrolou detektorem kovu a budou ukazovat tašky, ve kterých samozřejmě nesmí mít zbraně, munici, výbušniny, ale ani třeba balonky, selfie tyče nebo transparenty.

Program inauguračního dne se v historii měnil. Nový prezident nastupuje do úřadu vždy 20. ledna. Od pouhé přísahy na Bibli se oslavy postupně protáhly na celý den. Prezident skládá přísahu na schodech Kapitolu, následuje průvod či průjezd městem a také inaugurační ples.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744