Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Wrestler, který porcuje svět jako dort. Arabské listy komentují Trumpův „zákaz muslimů“

Wrestler, který porcuje svět jako dort. Arabské listy komentují Trumpův „zákaz muslimů“


Tomu, jak se nový americký prezident Donald Trump šmahem vypořádal s imigranty ze sedmi muslimských zemí, přihlíží konsternovaně celý svět. Největší úžas, místy hraničící se zděšením, pochopitelně vyvolal v té části světa, které se jeho „exekutivní příkaz“ přímo dotkl. Paušálnímu zákazu vstupu všem občanům Íránu, Sýrie, Iráku, Jemenu, Súdánu, Somálska a Libye na 90 dní do Spojených států se věnují všechny větší arabská periodika. A tón komentářů je, nepřekvapivě, silně kritický. Jako největší nespravedlnost vnímají hlavně to, že americká administrativa pod záminkou boje s terorismem trestá země, jejichž občané se na území USA žádných teroristických útoků (včetně 11. září) nedopustili.

Například Rašíd Hasan z jordánského deníku ad-Dustúr píše o „nespravedlivé, nehumánní a neetické válce proti uprchlíkům“. Přirovnává Trumpovo jednání k tomu, jak se Američané zachovali za druhé světové války ke svým obyvatelům japonského původu – které v obavách z případné kolaborace s válečným nepřítelem poslali do internačních táborů.

Saúdskoarabský komentátor al-Džazíry, spisovatel a politolog Muhanná Hubajl, jde ještě hlouběji do minulosti. Připomíná „krvavé dějiny amerického národa“, který se usadil na půdě zabrané pozabíjeným indiánům. Podle něj mají Američané tento kolonizační přístup v krvi a Trumpovu prosazování „bílého křesťana“, jakožto nejdokonalejší lidské formy, se není možné vlastně ani moc divit. Jenže co by byla Amerika bez imigrantů? Arabští komentátoři připomínají, že to byli právě přistěhovalci, díky nimž se Spojené státy staly světovou velmocí.

Na Trumpově Bílém zámku

Hasan Náfi’a ve svém komentáři pro deník al-Haját vycházející v Londýně připomíná, že se Donald Trump v předvolební kampani projevoval spíš jako „kandidát na klauna v cirkuse či wrestlingového macha“. A také jako potenciálně jeden z nejhorších prezidentů v dějinách USA. Trump podle komentátora představuje hrozbu jak pro vlastní zem, tak pro celý zbytek světa.

Trump podle něj slaví úspěchy s propagací obrazu křesťanského Američana, který obežene svůj „Bílý zámek“ zdí a žádnou „špínu zvenčí“ do něj nepustí. Hasan Náfi‘a vnímá nového prezidenta jako impulzivního muže, který představuje reálnou hrozbu pro globální stabilitu. Mimo jiné proto, že věří, že si „Čínu přitáhne skrze Tchaj-wan“, že podporou Izraele oslabí Írán a že si spoluprací na likvidaci terorismu nakloní Rusko.

Že můžeme očekávat těsnější vazby USA a Ruska, predikuje také syrský komentátor deníku al-Watan Kahtán Sujúfí. Podle jeho názoru je to naprosto zřejmé už z prvního oficiálního telefonátu Putina s Trumpem, během něhož se oba shodli na nutnosti spojit síly v boji proti samozvanému Islámskému státu. Kahtán Sujúfí Trumpa považuje za byznysmena, který nemá v politice co dělat. „Svět je pro něj dort, o nějž se dělí jednotlivé státy, jež v jeho očích fungují stejně jako firmy, a jejich jediným cílem je zisk.“

Anwar Ašqí v komentáři pro egyptský ad-Dustúr navíc připomíná jeden z Trumpových předvolebních výroků, jenž podle jeho názoru jasně definuje postoj amerického prezidenta k regionu: „Na Blízkém východě je důležitá bezpečnost a ne demokracie. Šíření demokracie vedlo k válkám a rozkolům, vzestupu Islámského státu a americkým obětem na životech.“ Trump má podle Anwara Ašqího jasno a nikoho by tak jeho budoucí činy neměly překvapit. V dalších egyptských novinách al-Ahrám naopak panuje nad budoucím přístupem nového prezidenta k islámskému světu velký otazník. „U Hillary Clintonové jsme alespoň věděli, jaké stanovisko k Blízkému východu zaujímá.“

Irácký spisovatel Ibráhím Zubajdí pokládá ve svém komentáři v deníku al-Arab hypotetickou otázku: Co by se stalo, kdyby Trump nařídil zavření všech mešit a deportaci kazatelů a imámů? Vedlo by to k rozpoutání globální války s islámským světem? A mohlo by se něco takového skutečně stát? Naprosté zděšení zavládlo podle deníku al-Arab v íránské komunitě v Kalifornii. Íránci, kteří do Ameriky vesměs přišli po islámské revoluci, se bojí deportace z USA a hlavně toho, že by se museli vrátit do někdejší vlasti, kde by se jim dosud vládnoucí ajatolláhové pomstili.

V dobrých rukou krále Abdalláha

Ámir Muhsin, komentátor libanonských novin al-Achbár ve svém komentáři s notnou dávkou ironie poukazuje na přátelské vztahy Donalda Trumpa se někdejším saúdskoarabským králem Abdalláhem bin Abd al-Azízem, z nichž je zřejmé, že ne každý Arab Trumpovi vadí. Ze Saúdské Arábie navíc zaznívá víra, že nový americký prezident pomůže s „budováním budoucnosti saúdskoarabského lidu a obyvatel okolních oblastí“. „Takže jsme i s dětmi zjevně v dobrých rukou,“ jízlivě komentuje Muhsin a dodává: na rozdíl od Jemenců, kteří podle něj vedou válku vyvolanou právě Saúdskou Arábii a USA, jimž jistí záda mocní šejchové z Arabského zálivu.

Komentátor ománského deníku al-Watan Zuhajr Mádžid zase se slzou v oku vzpomíná na Baracka Obamu, který podle něj nebyl rozhodně žádným vzorem dokonalosti, ale „ten člověk měl všech pět pohromadě, a obvykle se rozhodoval s chladnou, politicky uvažující hlavou. Trump je jeho přesný opak“.

V iráckých novinách al-Madá se dokonce zakladatel a šéf irácké psychologické asociace pustil do Trumpova psychologického profilu na pokračování. Zatím vyšla bohužel jen první část, kde si Kásim Husajn Sálih klade otázky typu: Je Trump skutečně blázen a narcis, jak o něm píší jeho američtí kolegové? Na odpovědi si budeme muset ještě počkat.

Jediným optimistou tak zůstává trochu překvapivě palestinský novinář Muhammad Musálim z periodika al-Hajátu’l-džadída. Ten optimisticky věří, že Trumpa vlna domácího i světového odporu zaskočí a své rozhodnutí ještě zváží a změní. (Asi příliš nesledoval prezidentskou kampaň, natož jeho dosavadní život.)

Všichni arabští komentátoři se shodnou v jednom: Trumpovo počínání povede v důsledku k pravému opaku toho, co si od něj slibuje a jen posílí pozice radikálů. Radikálním a teroristickým organizacím postačí jen otevřít náruč. Ovečky jim do ní Donald Trump nažene sám.

 

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek