Z předměstí jižního Damašku se evakuovalo přes 8000 lidí. Oblast je pod kontrolou ruské a syrské policie | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Z předměstí jižního Damašku se evakuovalo přes 8000 lidí. Oblast je pod kontrolou ruské a syrské policie

Z předměstí jižního Damašku se evakuovalo přes 8000 lidí. Oblast je pod kontrolou ruské a syrské policie

Bojovníci syrských povstaleckých skupin a jejich rodiny se evakuovali ze tří předměstí na jihu Damašku. Podle syrské agentury SANA je nyní tato část okolí metropole zcela pod kontrolou vlády.

Příměstské oblasti Babílá, Bajt Sahm a Jaldá opustilo podle Syrské organizace ochránců lidských práv (SOHR) 8400 bojovníků a jejich příbuzných. Evakuace začala 3. května a poslední skupina odešla ve čtvrtek.

SANA oznámila, že ti z povstalců, kteří se pro evakuaci nerozhodli, mohou zůstat, ale musejí odevzdat zbraně. Chod oblasti začnou zajišťovat státní úřady. Očekává se, že vláda na místo vyšle policisty, kteří zajistí pořádek. SOHR dnes oznámila, že syrští i ruští policisté už začali přijíždět.

Část bojovníků odjela podle SOHR do Idlibu, další do Afrínu, který mají pod kontrolou povstalci podporovaní Tureckem. Jiní bojovníci pak odjeli do jižní provincie Dará u jordánské hranice.

Jinou část jižního okolí Damašku, Jarmúk, drží i nadále příslušníci radikální organizace Islámský stát (IS). V Jarmúku je uprchlický tábor pro Palestince a IS ovládá také přilehlou část Hadžar al-Asvad. Právě to jsou dvě oblasti na okraji Damašku, které syrská vláda stále nemá pod kontrolou.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.