Vražda v ponorce: Madsen je vinen z vraždy novinářky, rozhodl soud | info.cz

Články odjinud

Za mučení a vraždu novinářky doživotí. Dánský konstruktér Madsen byl sadista posedlý mrzačením žen

Mimořádný proces, který vyvolává mimořádnou pozornost: V Dánsku po měsících padl verdikt v brutálním případu, který vzbudil ohlas po celém světě. Známý konstruktér Peter Madsen si za vraždu novinářky Kim Wallové vyslechl doživotní trest. Detaily jsou otřesné: Madsen ženu vlákal do ponorky vlastní konstrukce, kde už měl připravené „nástroje“. Wallovou poté mučil, zřejmě sexuálně napadl a zavraždil, tělo rozřezal. Připomeňte si případ, který v poslední době nemá obdoby.

Vražda v ponorce

Soud s Madsenem je podle agentury AFP v dějinách dánské justice ojedinělý vzhledem k místu činu, ale také osobnostem obou protagonistů – známého 47letého vynálezce-samouka a pohledné 30leté novinářky, která s ním chtěla udělat rozhovor.

Závěrečné řeči podle AFP jen potvrdily temnou stránku Madsenovy osobnosti a zvrhlou představivost, která byla plná násilí a zmrzačených žen. Části rozřezaného těla Wallové se našly v moři.

Madsen před soudem řekl, že je „opravdu, opravdu zarmoucený z toho, co se stalo“. Potíž je v tom, že na svůj zármutek stihl za dobu procesu nabalit minimálně tři různé verze toho, co se stalo. Podle žalobce Jakoba Bucha-Jepsena chtěl ve skutečnosti  spáchat „dokonalý zločin“. Tělo bez hlavy opatřil zátěží a vhodil ho do moře v kodaňské zátoce Köge.

„Měl ideální zločinný plán, jak se svěřil jedné přítelkyni v SMS,“ konstatoval Buch-Jepsen s tím, že o vině obžalovaného nelze pochybovat. Soud se s obžalobou ztotožnil a vyhověl jejímu návrhu doživotního trestu. Podle agentur to s ohledem na dánskou praxi znamená v průměru 16 let vězení. Zda se podobné „úlevy“ nakonec dočká i Madsen, není jasné.

Předsedkyně soudu Anette Burköová v odůvodnění maximálního možného trestu rovněž konstatovala, že Madsen vraždu novinářky předem naplánoval. „Jde o cynické, plánované sexuální zneužití a vraždu náhodně vybrané ženy, která v souvislosti se svou novinářskou prací vstoupila na palubu ponorky,“ citoval soudkyni dánský list Berlingske Tidende. Tříčlenná soudní porota rozhodla o vině a výši trestu pro Madsena jednomyslně.

Tělo rozřezal, novinářku prý ale nezabil

Obžalovaný své výpovědi několikrát změnil a nabídl dohromady již zmíněné tři verze příběhu. Nejdřív tvrdil, že novinářka zemřela nešťastnou náhodou, když na ni spadl těžký poklop ponorky.

Když to pitva vyvrátila, snažil se vyšetřovatele přesvědčit, že se nadýchala oxidu uhelnatého uvnitř jeho podomácku vyrobeného plavidla, zatímco on sám byl na jeho venkovní palubě. Madsen však přiznal, že se těla následně rozhodl zbavit, rozřezal ho a hodil do moře.

Pitva mimo jiné odhalila 14 poranění v oblasti genitálií oběti, což podle prokuratury nasvědčovalo sexuální povaze činu. Příčinu úmrtí novinářky nelze určit s jistotou, ale její plíce vykazovaly rysy mechanického dušení, které mohlo nastat při podřezání nebo udušení oběti.

Nářadí, internet a brutální animované filmy

Brutálnímu násilnému činu však podle AFP nasvědčují i povahové rysy Madsena. Žalobce mimo jiné poukázal na skutečnost, že před činem do internetového vyhledávače zadával klíčová slova „žena“, „stětí“ a „umírání“.

U soudu byly rovněž promítnuty animované filmy, které se našly v jeho počítači a které ukazovaly probodnuté, oběšené nebo popravené ženy. „Nebylo to sexuální povahy. Dívám se na tato videa, abych plakal a cítil emoce,“ hájil se výstřední Madsen.

Státní zastupitelství už dříve uvedlo, že Madsen čin chladnokrevně naplánoval. Na palubu si mimo jiné vzal nástroje, které s sebou běžně nevozil – pilu, šroubováky a nože, které k ničemu jinému nepotřeboval. Těmi pak Wallovou mučil. Novinářku údajně přivázal za ruce, nohy a hlavu, bil ji, řezal, bodal a až pak zavraždil. Na mrtvém těle novinářky se prý také sexuálně uspokojil.

Trup novinářky bez končetin a hlavy našel deset dní po jejím zmizení cyklista na pláži na kodaňském předměstí. O několik týdnů později nalezli policejní potápěči další části těla v plastových pytlích zatížených kovem zátoce Köge.

Madsen přibližně čtyřicetitunové a 18 metrů dlouhé plavidlo UC3 Nautilus zkonstruoval, aby se zapsal do historie jako tvůrce největší amatérsky postavené ponorky na světě. Jeho příběh místo toho vstoupil do dějin kriminalistiky jako velmi temná kapitola.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud