Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Za ztrátou sluchu amerických diplomatů na Kubě může být zpackaná špionážní operace, tvrdí experti

Za ztrátou sluchu amerických diplomatů na Kubě může být zpackaná špionážní operace, tvrdí experti

Závažné poškození sluchu zahraničních diplomatů na Kubě je záhada, kterou se snaží rozluštit nejen vlády jejich domovských států ale i bezpečnostní experti z celého světa. Za poslední rok utrpělo poškození sluchu nejméně 16 členů diplomatického a dalšího personálu americké ambasády na Kubě. Zatímco první zprávy naznačovaly, že za incidentem stojí akustický útok, podle některých odborníků mnohé nasvědčuje spíš nepovedené špionážní operaci. Za ztrátou či poškozením sluchu Američanů a jednoho Kanaďana tak možná může použití laciného sledovacího vybavení. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová v pátek uvedla, že byl sluch poškozen u celkem 16 členů personálu americké ambasády na Kubě, není však vyloučeno, že se problémy objeví u dalších osob. „Tohle jsme nikdy v minulosti nezažili,“ přiznala v pátek Nauertová.

Agentura AP, která hovořila pod podmínkou anonymity s americkými úředníky, začátkem srpna uvedla, že je nepravděpodobnější příčinou ztráty sluchu amerických diplomatů akustický útok. Diplomaté měli být vystaveni účinkům sonického zařízení, které vydává neslyšitelné zvukové vlny a které může způsobit ztrátu sluchu. Nauertová však tento týden uvedla, že žádné podobné zařízení zatím nalezeno nebylo a že Kuba na vyšetřování incidentu aktivně spolupracuje.

Podle dvou bývalých pracovníků zpravodajských služeb USA se dá o verzi, podle které za poškozením sluchu stojí cílený akustický útok, silně pochybovat. První příznaky se totiž poprvé objevily koncem roku 2016, kdy byly americko-kubánské vztahy po návštěvě Baracka Obamy v Havaně nejlepší za posledních několik desetiletí.

Pochybnosti o cíleném útoku na americké diplomaty vyvolává fakt, že kromě Američanů utrpěl poškození sluchu a bolesti hlavy také nejméně jeden diplomat z Kanady. „Útok nemůžete vyloučit, ale proč to dělat, když chcete, aby věci fungovaly a proč Kanaďané? Není nikdo, kdo by neměl rád Kanaďany,“ říká bývalý pracovník amerického ministerstva zahraničí a vojenský poradce se zkušenostmi v oblasti zpravodajské a špionážní techniky James Lewis.

Mnohem pravděpodobnějším vysvětlením tak podle Lewise je, že bylo odposlouchávací zařízení špatně nakonfigurované, a vyzařovalo proto škodlivé zvukové vlny. „Se stoprocentní jistotou víme, že jsou velvyslanectví sledována a technologie, která se používá, mohla být jednoduše příliš surová a přetížená,“ říká Lewis.

Jeho teorii podporují i slova Johna Siphera, který strávil ve službách CIA 28 let. Přímé útoky na diplomaty se podle něj dějí jen zřídka, neúmyslné škody způsobené sledováním jsou však mnohem častější.  

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1