Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Žádný americký prezident na tom nebyl hůř. Trumpova popularita klesá rekordně rychle

Žádný americký prezident na tom nebyl hůř. Trumpova popularita klesá rekordně rychle

S prací prezidenta Donalda Trumpa nesouhlasí 58 % Američanů. Podporu si naopak udržuje u pouhých 37 % obyvatel, ukázal nejnovější průzkum centra Gallup. To je nejhorší hodnocení od ledna, kdy americký miliardář ovládl Bílý dům. Výsledek je tristní i v porovnání s bývalými americkými prezidenty, jejichž popularita se po prvních 60 dnech v úřadu obvykle držela nad 50 procenty. 

S prací Baracka Obamy ale například i jeho předchůdce George W. Bushe bylo dva měsíce po inauguraci spokojeno kolem 60 procent Američanů. O takových číslech si Donald Trump může s 37 procenty nechat jen zdát.  

Trumpově popularitě zřejmě zlomil vaz návrh zákona, který má zrušit hlavní část zdravotnické reformy z pera bývalého demokratického prezidenta Obamy a nahradit ji novým systémem. Trumpova náhrada reformy známé jako Obamacare by však podle nezávislého Rozpočtového úřadu Kongresu mohla do roku 2026 připravit o zdravotní pojištění až 24 milionů Američanů.

Kontroverzní návrh si proto vyžádal silnou vlnu kritiky ze strany demokratů i značné části americké veřejnosti, podle které změny ohrozí dostupnost zdravotní péče pro nejchudší vrstvy obyvatel, jako jsou senioři nebo lidé žijící na venkově. Nový zdravotnický systém si však nezískal podporu ani u konzervativní části republikánů, kteří ho považují za odlehčenou verzi reformy a tvrdí, že se Trump drží zbytečně zpátky.

Trump se začátkem března zároveň pustil na tenký led, když obvinil Obamu, že ho nechal před volbami odposlouchávat přímo v jeho kanceláři v Trump Tower. Výbor pro kontrolu tajných služeb amerického Senátu koncem minulého týdne nařčení odmítl s tím, že pro to neexistuje ani jeden důkaz. Americký prezident si však i nadále trvá na svém.

Trumpova popularita u americké veřejnosti utrpěla také kvůli „opravnému“ protiimigračnímu dekretu, který vyvolal pobouření u ochránců práv přistěhovalců. Nařízení mělo začít platit minulý čtvrtek, jeho účinnost však pozastavilo rozhodnutí soudu na Havaji. Trump proto zuří a pohrozil, že případ požene i k nejvyššímu soudu.

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744