Články odjinud

Zádrhel na cestě k jadernému odzbrojení. Kim se raket nevzdá, klade si nereálné podmínky

Zádrhel na cestě k jadernému odzbrojení. Kim se raket nevzdá, klade si nereálné podmínky

Severní Korea se nezbaví jaderných zbraní dříve, než pomine jaderná hrozba ze strany USA. Oznámila to severokorejská agentura KCNA. Agentura Reuters to označuje za první jasné vysvětlení toho, jak si KLDR představuje denuklearizaci Korejského poloostrova. KLDR se po letošním setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem zavázala k jadernému odzbrojení, avšak dosud se nedosáhlo pokroku. V Jižní Koreji o tom nyní jedná americký zmocněnec pro KLDR Stephen Biegun.

Agentura AP oznámení ze Severní Koreje označila za šokující. Podle ní to přispívá k pochybnostem o tom, zda se Kim Čong-un někdy dobrovolně jaderného arzenálu vzdá, protože jej považuje za záruku vlastního udržení se u moci. Prohlášení také podle AP svědčí o tom, že KLDR bude po USA požadovat stažení podstatné části z 28.500 amerických vojáků, kteří jsou nyní v Jižní Koreji.

"USA musejí pochopit přesný význam termínu denuklearizace Korejského poloostrova a zejména si musejí prostudovat zeměpis. Když mluvíme o Korejském poloostrově, zahrnuje to území naší republiky a také celého regionu, v němž USA rozmístily své invazní síly včetně jaderných zbraní. Když mluvíme o kompletní denuklearizaci Korejského poloostrova, znamená to odstranění všech zdrojů jaderné hrozby, nejenom ze Severu a Jihu, ale také z oblastí sousedící s poloostrovem," stojí v prohlášení zveřejněném KCNA. Washington ani Soul na ně zatím nereagovaly.

Kimovo červnové setkání s Trumpem skončilo vágním prohlášení o kompletní denuklearizaci Korejského poloostrova, které neobsahovalo žádné termíny ani mechanismy, jak toho má být dosaženo. Trump se chce s Kimem znovu sejít, ale jejich druhá schůzka byla odvolána a nový termín není stanoven.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud