Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Záhada tajemného profesora. Muž, který měl Trumpovu týmu dodat špínu na Clintonovou, zmizel

Záhada tajemného profesora. Muž, který měl Trumpovu týmu dodat špínu na Clintonovou, zmizel

Jezdíval po světě, účastnil se konferencí. Poté, co se z maltského akademika Josepha Mifsuda stala jedna z hlavních postav kauz kolem ruských zásahů do voleb v USA, ale nečekaně zmizel. Co se s mužem nabízejícím „špínu na Clintonovou“ stalo, nikdo netuší.

Mifsud přednáší na soukromé univerzitě v Římě. Jak zjistila CNN, právě tady jeho stopa skončila. Minulý čtvrtek odtud odešel a slehla se po něm zem. Opakované pokusy se s ním spojit byly marné. Zprávy, které mu televize zaslala, si však zřejmě přečetl.

Akademik se minulý týden objevil jako jedna ze stěžejních postav kauzy, která trápí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Někdejší poradce šéfa Bílého domu George Papadopoulos prohlásil, že mu Mifsud loni v dubnu nabízel tisíce kompromitujících e-mailů na Trumpovu tehdejší soupeřku Hillary Clintonovou. Papadopoulos o něm mluvil tajemně jako o „profesorovi“.

Poprvé se měli sejít v březnu 2016 v Římě. O pár dní později představil Mifsud Papadopoulosovi ženu, o níž mylně tvrdil, že je to neteř ruského prezidenta Vladimira Putina. Mifsud v následujících měsících několikrát cestoval do Moskvy, kde byl ve spojení s think-tankem spojeným s Kremlem.

Podle jeho spolupracovníka se akademik materiály na jaře 2016 skutečně chlubil. Také mluvil o rozhovoru s FBI, který absolvoval dříve toho roku. To Mifsud minulý týden potvrdil také italskému listu La Repubblica. Že by disponoval „špínou na Clintonovou“, jak e-maily popsal Papadopoulos, ale odmítl.

„Absolutně vylučuji, že bych mluvil o tajemstvích ohledně Hillary Clintonové,“ řekl La Repubblice. Další slova už od té doby nepřidal.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1