Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Záhada ztracené argentinské ponorky. Pátrání je drsný závod s časem, posádka se může co nevidět udusit

Záhada ztracené argentinské ponorky. Pátrání je drsný závod s časem, posádka se může co nevidět udusit

Argentinské námořnictvo dál pátrá po ztracené ponorce, s níž minulou středu ztratilo spojení. Do pátrání se zapojily i další státy a pomáhá také americká NASA. Přesto se plavidlo se 44 lidmi na palubě nedaří najít. Posádce přitom dochází čas.

Ponorka se ztratila v zálivu San Jorge asi 430 kilometrů od pobřeží. Plula z jihoargentinského přístavu Ushuaia do základny Mar del Plata.

S pátráním argentinské armádě pomáhají kromě NASA také síly Velké Británie, Chile, Peru nebo Brazílie. Mezinárodní tým tvoří celkem 11 lodí a 10 letadel.

„Ztrojnásobili jsme úsilí, hledáme na povrchu i pod vodou. Lodě pročesávají trasu plavidla a celou oblast od severu na jih, od jihu na sever,“ komentuje pro CNN průběh pátrací akce mluvčí základy Mar del Plata Gabriel Galeazzi.

Kyslík maximálně na 10 dní

Ponorka měla zabudovaný systém varování. V případě nouze se na hladinu měly vynořit bójky, které vysílají signály. To se ale zatím nestalo. Argentinská armáda sice zachytila sedm neúspěšných satelitních volání, nemohla je však lokalizovat. Později potvrdila, že ze stroje nepocházely.

„Plavidlo mohlo překonat katastrofu, ale zároveň nějaká menší závada mohla způsobit, že někde uvízlo nebo je někde vzhůru nohama,“ popisuje neznámé nástrahy bývalý potápěč amerického námořnictva a člen ponorkových posádek William Reed.

Argentinský stroj má své nejlepší časy už za sebou. Zkonstruovali ho v 80. letech, před pěti lety prošel renovací, při které dostal nový motor a baterie. Trup pochází z roku 1985. Motor je dieslový, což situaci ještě komplikuje. „Pokud se ponorka potopila, ale zůstala neporušená, má posádka kyslík asi na týden až deset dní,“ odhaduje dobu přežití Peter Layton z Griffithovy univerzity.

Podle ředitele mezinárodní bezpečnosti na Lowy Institute Euana Grahama je ponorka vyrobená tak, aby její odhalení bylo složitější než v případě běžné lodi. Plavidlo na dně moře navíc nevydává hluk, takže je nutné mít přístroje, kterými experti prostor zmapují. Takové se používaly například při hledání ztraceného letadla MH370.

PREZIDENTSKÉ VOLBY V ČESKU: Klikejte na volební speciál INFO.CZ. >>>

Lokalizace neznamená záchranu

Situaci by zřejmě nepomohlo, ani kdyby armáda poslala do oblasti pátrat další ponorku. „Nic dalšího by to nepřineslo, protože nemáme technologie,“ konstatoval kapitán argentinského námořnictva Hector Alonso.

Ani pokud by se ponorku podařilo lokalizovat, nemá posádka vyhráno. Vylovit plavidlo včas z oceánu bude složité. Situaci navíc komplikuje počasí. Patagonie je typická častými bouřemi a vysokými vlnami.

„Je náročné operovat v 8metrových vlnách. Nevíme ani v jakém stavu je trup stroje,“ vysvětluje Graham.

Nevlídné počasí by mělo podle meteorologů americké stanice CNN vydržet ještě nejméně 48 hodin. Čas na záchranu případných přeživších se přitom nemilosrdně krátí.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744