Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Záhadná mizení v jediném městě: Zem se slehla po čtyřicítce lidí, OSN viní přímo policii

Záhadná mizení v jediném městě: Zem se slehla po čtyřicítce lidí, OSN viní přímo policii

Rada OSN pro lidská práva má důvodné podezření, že za vlnou mizení lidí ve městě Nuevo Laredo a jeho okolí jsou mexické federální bezpečnostní síly. Podle agentury Reuters se to uvádí v prohlášení, které dnes zveřejnil Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn. Mexické úřady na toto tvrzení zatím nereagovaly.

V dokumentu se konstatuje, že Spojené národy od února do 16. května letošního roku zdokumentovaly zmizení 21 mužů a žen ve městě Nuevo Laredo ve státě Tamaulipas. Podle místní organizace na ochranu lidských práv je pohřešovaných lidí více než 40.

OSN má podle prohlášení přitom výpovědi svědků, podle nichž tato zmizení mají na svědomí federální bezpečnostní síly. Lidí se prý nejčastěji zmocňují v pozdních nočních hodinách nebo za úsvitu.

Mnoho z těchto lidí bylo údajně svévolně zadrženo a později zmizelo, uvádí se ve zprávě Zajda Raada Husajna. „Je obzvláště hrůzné, že pět z obětí jsou nezletilé osoby, přičemž tři ve věku kolem 14 let. Tyto zločiny, spáchané během čtyř měsíců v jediné oblasti, jsou odporné,“ napsal komisař.

V této souvislosti vyzval mexické úřady, aby skoncovaly s mizením osob, přičemž panuje silné podezření, že tyto zločiny páchají federální bezpečnostní síly. Úřady podle prohlášení mají množství informací a důkazů, ale při vyšetřování učinily jen malý pokrok. Příbuzní nezvěstných doposud našli těla nejméně šesti obětí.

Tyto události jsou testem toho, zda nový mexický zákon týkající se ztrácení lidí představuje skutečnou změnu nebo další selhání spravedlnosti, uvedl Zajd Raad Husajn. „Státy mají povinnost zaručit bezpečnost obyvatelstva,“ zdůraznil.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1