Záhadná mizení v jediném městě: Zem se slehla po čtyřicítce lidí, OSN viní přímo policii | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Záhadná mizení v jediném městě: Zem se slehla po čtyřicítce lidí, OSN viní přímo policii

Záhadná mizení v jediném městě: Zem se slehla po čtyřicítce lidí, OSN viní přímo policii

Rada OSN pro lidská práva má důvodné podezření, že za vlnou mizení lidí ve městě Nuevo Laredo a jeho okolí jsou mexické federální bezpečnostní síly. Podle agentury Reuters se to uvádí v prohlášení, které dnes zveřejnil Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn. Mexické úřady na toto tvrzení zatím nereagovaly.

V dokumentu se konstatuje, že Spojené národy od února do 16. května letošního roku zdokumentovaly zmizení 21 mužů a žen ve městě Nuevo Laredo ve státě Tamaulipas. Podle místní organizace na ochranu lidských práv je pohřešovaných lidí více než 40.

OSN má podle prohlášení přitom výpovědi svědků, podle nichž tato zmizení mají na svědomí federální bezpečnostní síly. Lidí se prý nejčastěji zmocňují v pozdních nočních hodinách nebo za úsvitu.

Mnoho z těchto lidí bylo údajně svévolně zadrženo a později zmizelo, uvádí se ve zprávě Zajda Raada Husajna. „Je obzvláště hrůzné, že pět z obětí jsou nezletilé osoby, přičemž tři ve věku kolem 14 let. Tyto zločiny, spáchané během čtyř měsíců v jediné oblasti, jsou odporné,“ napsal komisař.

V této souvislosti vyzval mexické úřady, aby skoncovaly s mizením osob, přičemž panuje silné podezření, že tyto zločiny páchají federální bezpečnostní síly. Úřady podle prohlášení mají množství informací a důkazů, ale při vyšetřování učinily jen malý pokrok. Příbuzní nezvěstných doposud našli těla nejméně šesti obětí.

Tyto události jsou testem toho, zda nový mexický zákon týkající se ztrácení lidí představuje skutečnou změnu nebo další selhání spravedlnosti, uvedl Zajd Raad Husajn. „Státy mají povinnost zaručit bezpečnost obyvatelstva,“ zdůraznil.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.