Články odjinud

Záhadná mizení v jediném městě: Zem se slehla po čtyřicítce lidí, OSN viní přímo policii

Záhadná mizení v jediném městě: Zem se slehla po čtyřicítce lidí, OSN viní přímo policii

Rada OSN pro lidská práva má důvodné podezření, že za vlnou mizení lidí ve městě Nuevo Laredo a jeho okolí jsou mexické federální bezpečnostní síly. Podle agentury Reuters se to uvádí v prohlášení, které dnes zveřejnil Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn. Mexické úřady na toto tvrzení zatím nereagovaly.

V dokumentu se konstatuje, že Spojené národy od února do 16. května letošního roku zdokumentovaly zmizení 21 mužů a žen ve městě Nuevo Laredo ve státě Tamaulipas. Podle místní organizace na ochranu lidských práv je pohřešovaných lidí více než 40.

OSN má podle prohlášení přitom výpovědi svědků, podle nichž tato zmizení mají na svědomí federální bezpečnostní síly. Lidí se prý nejčastěji zmocňují v pozdních nočních hodinách nebo za úsvitu.

Mnoho z těchto lidí bylo údajně svévolně zadrženo a později zmizelo, uvádí se ve zprávě Zajda Raada Husajna. „Je obzvláště hrůzné, že pět z obětí jsou nezletilé osoby, přičemž tři ve věku kolem 14 let. Tyto zločiny, spáchané během čtyř měsíců v jediné oblasti, jsou odporné,“ napsal komisař.

V této souvislosti vyzval mexické úřady, aby skoncovaly s mizením osob, přičemž panuje silné podezření, že tyto zločiny páchají federální bezpečnostní síly. Úřady podle prohlášení mají množství informací a důkazů, ale při vyšetřování učinily jen malý pokrok. Příbuzní nezvěstných doposud našli těla nejméně šesti obětí.

Tyto události jsou testem toho, zda nový mexický zákon týkající se ztrácení lidí představuje skutečnou změnu nebo další selhání spravedlnosti, uvedl Zajd Raad Husajn. „Státy mají povinnost zaručit bezpečnost obyvatelstva,“ zdůraznil.

 

Články odjinud