Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zahraniční tisk: Američané jsou vyděrači, stěžují si čínští komunisté

Zahraniční tisk: Američané jsou vyděrači, stěžují si čínští komunisté

Írán ústy svého nejvyššího vůdce vyzývá vlastní letce k bdělosti, i když válka prý brzy nebude. Indie se zabývá klimatickou změnou v Bangkoku a Čína si stěžuje na americké metody obchodní války. Pravicový izraelský deník oceňuje americký postpoj k palestinským uprchlíkům a americký duchovní opakuje, že ženám na ňadro obvykle nesahá.

Žen-min ž'-pao

Čínský list Žen-min ž'-pao, neboli Lidový deník se ve svém rozboru zamýšlí nad motivací Spojených států, které vedou s Pekingem obchodní válku. „V tomto střetu není žádný vítěz, bolet bude obě strany,“ konstatuje v médiu řízeném přímo státním aparátem vysoký státní úředník Lung Kuo-čchiang. Proč tedy Amerika podle něj přistoupila k boji o obchodní tarify? „Je to starý trik. Vydírání použité v případě řady zemí. USA nutí obchodní partnery, aby jim otevřeli trhy a vzdali se tak vlastních ekonomických zájmů,“ píše Lung Kuo-čchiang s tím, že Spojené státy se za vlády Donalda Trumpa odklánějí od role strážce principů volného obchodu. Tento text především dokazuje, jak moc nominálně komunistické Číně postup nové americké administrativy vadí.

tisktiskautor: web

Tehran Times

Íránský nejvyšší vůdce Alí Chameneí z fotografie uveřejněné na první straně listu Tehran Times ujišťuje spoluobčany i celý svět, že se jeho země v dohledné době nechystá do války. „Nicméně, ozbrojené síly musejí zůstat bdělé a připravené na veškerou eventualitu,“ nechal se slyšet nevolený lídr, který má v íránském politickém systému poslední slovo. Učinil tak po setkání s vojenskými letci své země. Nepřátele konkrétně nejmenuje, ale jsou už dobře známí – Američané, Izraelci respektive sunnitské monarchie ze Zálivu. S tím, jak Írán upadá do ekonomické krize, bude mobilizačních odkazů na bdělost jistě přibývat.

tisktiskautor: web

Hindustan Times

Indický list Hindustan Times připomíná, že thajská metropole Bangkok, která bude v úterý hostit velkou klimatologickou konferenci, je sama velmi vážně ohrožena touto změnou. Pokud se nynější trend nezmění, budou v roce 2030 zaplaveny „téměř dvě třetiny“ Bangkoku, konstatuje indický list. Ten s odkazem na experty dodává, že město je již z velké části pod hladinou moře. Město, které má nyní jistě přes deset milionů obyvatel, tak je podle deníků do budoucna jednou z nejohroženějších aglomerací této planety.

tisktiskautor: web

The Jerusalem Post

„Izrael vítá americké rozhodnutí zastavit financování UNRWA“, tvrdí na své první straně izraelský pravicový deník The Jerusalem Post. UNRWA je úřad pro palestinské uprchlíky, skrze který OSN financuje programy na pomoc lidem, kteří v několika vlnách odešli ze svých domovů v současném Státe Izrael. O zastavení této pomoci USA vážně přemýšlely od nástupu Donalda Trumpa k moci a nyní tak vyslyšeli přání izraelské vlády, která je po dlouhých vnitřních diskusích vítá. Palestinci jej naopak – a vcelku pochopitelně – odmítají.

tisktiskautor: web

Gulf News

Deník Gulf News vydávaný v Emirátech se už na první straně věnuje skandálu, který se zrodil na rozloučení se zesnulou soulovou legendou Arethou Franklinovou. Duchovní, ba dokonce biskup Charles H. Ellis III. se během něj dotkl ňadra zpěvačky Ariany Grande, která přišla vzdát hold slavné afroamerické hvězdě. „Objímám všechny umělkyně stejně jako umělce. Snad jsem omylem překročil hranici, možná jsem byl příliš familiérní, ale stále opakuji – omlouvám se,“ kaje se křesťanský pastýř.

tisktiskautor: web

 

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232