Články odjinud

Zahraniční tisk: Američané jsou vyděrači, stěžují si čínští komunisté

Zahraniční tisk: Američané jsou vyděrači, stěžují si čínští komunisté

Írán ústy svého nejvyššího vůdce vyzývá vlastní letce k bdělosti, i když válka prý brzy nebude. Indie se zabývá klimatickou změnou v Bangkoku a Čína si stěžuje na americké metody obchodní války. Pravicový izraelský deník oceňuje americký postpoj k palestinským uprchlíkům a americký duchovní opakuje, že ženám na ňadro obvykle nesahá.

Žen-min ž'-pao

Čínský list Žen-min ž'-pao, neboli Lidový deník se ve svém rozboru zamýšlí nad motivací Spojených států, které vedou s Pekingem obchodní válku. „V tomto střetu není žádný vítěz, bolet bude obě strany,“ konstatuje v médiu řízeném přímo státním aparátem vysoký státní úředník Lung Kuo-čchiang. Proč tedy Amerika podle něj přistoupila k boji o obchodní tarify? „Je to starý trik. Vydírání použité v případě řady zemí. USA nutí obchodní partnery, aby jim otevřeli trhy a vzdali se tak vlastních ekonomických zájmů,“ píše Lung Kuo-čchiang s tím, že Spojené státy se za vlády Donalda Trumpa odklánějí od role strážce principů volného obchodu. Tento text především dokazuje, jak moc nominálně komunistické Číně postup nové americké administrativy vadí.

tisktiskautor: web

Tehran Times

Íránský nejvyšší vůdce Alí Chameneí z fotografie uveřejněné na první straně listu Tehran Times ujišťuje spoluobčany i celý svět, že se jeho země v dohledné době nechystá do války. „Nicméně, ozbrojené síly musejí zůstat bdělé a připravené na veškerou eventualitu,“ nechal se slyšet nevolený lídr, který má v íránském politickém systému poslední slovo. Učinil tak po setkání s vojenskými letci své země. Nepřátele konkrétně nejmenuje, ale jsou už dobře známí – Američané, Izraelci respektive sunnitské monarchie ze Zálivu. S tím, jak Írán upadá do ekonomické krize, bude mobilizačních odkazů na bdělost jistě přibývat.

tisktiskautor: web

Hindustan Times

Indický list Hindustan Times připomíná, že thajská metropole Bangkok, která bude v úterý hostit velkou klimatologickou konferenci, je sama velmi vážně ohrožena touto změnou. Pokud se nynější trend nezmění, budou v roce 2030 zaplaveny „téměř dvě třetiny“ Bangkoku, konstatuje indický list. Ten s odkazem na experty dodává, že město je již z velké části pod hladinou moře. Město, které má nyní jistě přes deset milionů obyvatel, tak je podle deníků do budoucna jednou z nejohroženějších aglomerací této planety.

tisktiskautor: web

The Jerusalem Post

„Izrael vítá americké rozhodnutí zastavit financování UNRWA“, tvrdí na své první straně izraelský pravicový deník The Jerusalem Post. UNRWA je úřad pro palestinské uprchlíky, skrze který OSN financuje programy na pomoc lidem, kteří v několika vlnách odešli ze svých domovů v současném Státe Izrael. O zastavení této pomoci USA vážně přemýšlely od nástupu Donalda Trumpa k moci a nyní tak vyslyšeli přání izraelské vlády, která je po dlouhých vnitřních diskusích vítá. Palestinci jej naopak – a vcelku pochopitelně – odmítají.

tisktiskautor: web

Gulf News

Deník Gulf News vydávaný v Emirátech se už na první straně věnuje skandálu, který se zrodil na rozloučení se zesnulou soulovou legendou Arethou Franklinovou. Duchovní, ba dokonce biskup Charles H. Ellis III. se během něj dotkl ňadra zpěvačky Ariany Grande, která přišla vzdát hold slavné afroamerické hvězdě. „Objímám všechny umělkyně stejně jako umělce. Snad jsem omylem překročil hranici, možná jsem byl příliš familiérní, ale stále opakuji – omlouvám se,“ kaje se křesťanský pastýř.

tisktiskautor: web

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud