Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Američtí důchodci bankrotují, vlna veder ničí jih Evropy a Němci řeší povinnou vojnu

ZAHRANIČNÍ TISK: Američtí důchodci bankrotují, vlna veder ničí jih Evropy a Němci řeší povinnou vojnu

Američtí důchodci čím dál častěji padají do bankrotu, všímá si deník New York Times. Problémy jim způsobují hlavně rostoucí náklady na zdravotní péči v kombinaci s malými důchody a nízkými úsporami. Čemu dalšímu se v pondělí věnují světové noviny?

New York Times

New York TimesNew York Timesautor: en.kiosko.net

List New York Times na titulní straně rozebírá rostoucí finanční potíže amerických důchodců. Ti místo představ o bezstarostném stáří naráží na tvrdou realitu. Jak ukázala studie organizace Consumer Bankruptcy Project, od roku 1991 se počet lidí starších 65 let, kteří musejí přistoupit k bankrotu, zvýšil třikrát. Na vině jsou především mizivé důchody v kombinaci s nedostatečnými úsporami a rostoucími náklady na zdravotní péči. Pro tyto lidi je navíc obtížné najít si a udržet práci, jež by jim chybějící peníze přinesla. Do potíží je tak dostane každý neočekávaný účet, který musí zaplatit.

Financial Times

Financial TimesFinancial Timesautor: en.kiosko.net

Vlna veder v Evropě se dostala i na první stránku předního ekonomického deníku Financial Times. Ten se věnuje vysokým teplotám v Portugalsku a Španělsku, které výrazně překročily 40 stupňů Celsia a přispěly ke vzniku požárů i obavám o zdraví některých obyvatel. FT zmiňují například požár v portugalském regionu Algarve, který zničil tisíc hektarů eukalyptového lesa, devět lidí zranil a sto jich vyhnal ze svých domovů. Požár krotilo 1600 hasičů. 

Tehran Times

Tehran TimesTehran Timesautor: en.kiosko.net

Íránský list Tehran Times na titulní straně promuje rozhovor s emeritním profesorem mezinárodních vztahů na Florida International University Nicholasem Onufem. „Trump nemá žádnou zahraniční politiku, dokonce ani ideu, co to znamená mít politiku, na rozdíl od emoční reakce na to, co se daný den děje,“ citují noviny Onufa. Rozhovor je zajímavý v kontextu současného napětí mezi Spojenými státy a islámskou zemí. Prezidenti Trump a Hasan Rúhání na sebe začátkem července slovně útočili, Trump například hrozil „následky, jakým čelil jen málokdo“. Před několika dny ale šéf Bílého domu nabídl íránskému představiteli, že se s ním kdykoli a bez jakýchkoli podmínek setká.

Frankfurter Allgemeine

Frankfurter AllgemeineFrankfurter Allgemeineautor: en.kiosko.net
 

V Německu se rozhořela debata o opětovném zavedení povinné vojenské služby, kterou akcentuje také deník Frankfurter Allgemeine. Ten se věnuje především politické linii problému a tvrdé kritice nápadu ze strany opozice. Zatímco někteří představitelé CDU kancléřky Angely Merkelové po povinné vojně volají s tím, že by na ni měli chodit muži i ženy, FDP, Zelení, ale i postkomunistická Die Linke takový krok odmítají. „Povinné vojenské služby jsou minulé století,“ prohlásil šéf Die Linke Dietmar Bartsch.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1