ZAHRANIČNÍ TISK: Američtí důchodci bankrotují, vlna veder ničí jih Evropy a Němci řeší povinnou vojnu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Američtí důchodci bankrotují, vlna veder ničí jih Evropy a Němci řeší povinnou vojnu

ZAHRANIČNÍ TISK: Američtí důchodci bankrotují, vlna veder ničí jih Evropy a Němci řeší povinnou vojnu

Američtí důchodci čím dál častěji padají do bankrotu, všímá si deník New York Times. Problémy jim způsobují hlavně rostoucí náklady na zdravotní péči v kombinaci s malými důchody a nízkými úsporami. Čemu dalšímu se v pondělí věnují světové noviny?

New York Times

New York TimesNew York Timesautor: en.kiosko.net

List New York Times na titulní straně rozebírá rostoucí finanční potíže amerických důchodců. Ti místo představ o bezstarostném stáří naráží na tvrdou realitu. Jak ukázala studie organizace Consumer Bankruptcy Project, od roku 1991 se počet lidí starších 65 let, kteří musejí přistoupit k bankrotu, zvýšil třikrát. Na vině jsou především mizivé důchody v kombinaci s nedostatečnými úsporami a rostoucími náklady na zdravotní péči. Pro tyto lidi je navíc obtížné najít si a udržet práci, jež by jim chybějící peníze přinesla. Do potíží je tak dostane každý neočekávaný účet, který musí zaplatit.

Financial Times

Financial TimesFinancial Timesautor: en.kiosko.net

Vlna veder v Evropě se dostala i na první stránku předního ekonomického deníku Financial Times. Ten se věnuje vysokým teplotám v Portugalsku a Španělsku, které výrazně překročily 40 stupňů Celsia a přispěly ke vzniku požárů i obavám o zdraví některých obyvatel. FT zmiňují například požár v portugalském regionu Algarve, který zničil tisíc hektarů eukalyptového lesa, devět lidí zranil a sto jich vyhnal ze svých domovů. Požár krotilo 1600 hasičů. 

Tehran Times

Tehran TimesTehran Timesautor: en.kiosko.net

Íránský list Tehran Times na titulní straně promuje rozhovor s emeritním profesorem mezinárodních vztahů na Florida International University Nicholasem Onufem. „Trump nemá žádnou zahraniční politiku, dokonce ani ideu, co to znamená mít politiku, na rozdíl od emoční reakce na to, co se daný den děje,“ citují noviny Onufa. Rozhovor je zajímavý v kontextu současného napětí mezi Spojenými státy a islámskou zemí. Prezidenti Trump a Hasan Rúhání na sebe začátkem července slovně útočili, Trump například hrozil „následky, jakým čelil jen málokdo“. Před několika dny ale šéf Bílého domu nabídl íránskému představiteli, že se s ním kdykoli a bez jakýchkoli podmínek setká.

Frankfurter Allgemeine

Frankfurter AllgemeineFrankfurter Allgemeineautor: en.kiosko.net
 

V Německu se rozhořela debata o opětovném zavedení povinné vojenské služby, kterou akcentuje také deník Frankfurter Allgemeine. Ten se věnuje především politické linii problému a tvrdé kritice nápadu ze strany opozice. Zatímco někteří představitelé CDU kancléřky Angely Merkelové po povinné vojně volají s tím, že by na ni měli chodit muži i ženy, FDP, Zelení, ale i postkomunistická Die Linke takový krok odmítají. „Povinné vojenské služby jsou minulé století,“ prohlásil šéf Die Linke Dietmar Bartsch.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.