ZAHRANIČNÍ TISK: Angela prý dluží Donaldovi za obranu a izraelští zpravodajci pomáhají Maďarsku | info.cz

Články odjinud

ZAHRANIČNÍ TISK: Angela prý dluží Donaldovi za obranu a izraelští zpravodajci pomáhají Maďarsku

Záchraně thajských chlapců ze zatopeného jeskynního systému se na svých prvních stranách věnuje většina deníků. Britské deníky si všímají také problémů britské premiérky a izraelská média písí o údajném spojenectví soukromých izreaelských zpravodajců a maďarské vlády.

The Times

The Times titulkaThe Times titulkaautor: web

Ostrovní deník The Times předpokládá, že premiérka Theresa Mayová nabídne Evropské unii kompromis v otázce migrace, pokud jí kontinentální organizace vyjde vstříc při jednání o odchodu země ze společenství. List připomná, že konzervativní premiérka čelí v souvislosti s Brexitem rebéliii ve vlastní straně, a to nejen od zákonodárců. Rezignací britského ministra pro odchod z EU Davida Davise se totiž Londýn ocitne v "lepším případě ve slabé vyjednávací pozici", píše deník s odvoláním na odcházejícího politika.

The Jerusalem Post

JP tiskJP tiskautor: web

Izraelský list The Jerusalem Post se věnuje zvláštnímu spojenectví soukromých zpravodajců a maďarské nacionalistické vlády. Izraelská privátní zpravodajská firma Black Cube se zřejmě pokusila ovlivnit dubnové maďarské volby ve prospěch vládnoucí populistické pravice tím, že se snažila znevěrohodnit jejich rivala, milairdáře a mecenáše George Sorose, respektive jeho spolupracovníky. Informaci jako první přinesl server Politico. Zatím ale podle izraelského deníku není jasné, kdo pro tento úkol soukromé zpravodajce najal.

Čínský lidový deník

Lidový deník tiskLidový deník tiskautor: web

Čínský Lidový deník (Žen-min ž'-pao), který je oficiálním listem komunistické strany, nevybíravě kritizuje amerického prezidenta Donalda Trumpa za jeho "pokusy diskreditovat" Čínu a rozpoutat obchodní válku. Pro tento účel prý americká administrativa používá "bigotní i nespravedlivá obvinění" a snaží se Čínu popsat jako "globální hrozbu". Podle deníku jsou "takové obavy neopodstatněné". List dodává, že USA "zveličují" čínské problémy při ochraně duševního vlastnictví.

Hinustan Times

Hindustan TimesHindustan Timesautor: web

Indický list Hindustan Times se na první straně věnuje výsledkům fotbalového mistrovství v Rusku, neopomíjí ale ani nové spory mezi většinovými hinduisty a muslimskou menšinou. Připomíná incident, kdy zhruba desítka hinduistických radikálů najížděla motorkami do muslimů, kteří se právě chystali k modlitbě. Mladíci na ně kříčeli, ať se "sbalí, vypadnou a už nikdy nevrátí". Indická média i zahraniční komentátoři mají za to, že nárůst násilí mezi komunitami souvisí s nástupem hinduistických nacionalistů k moci.

Al-Ahram

Al Ahram tiskAl Ahram tiskautor: web

Egyptský list Al-Ahram si všímá skutečnosti, že se zhruba stovka švédských intelektuálů rozhodla založit vlastní "Nobelovu cenu za literaturu". Reagují tak na výpovědi osmnácti žen, které v rámci kampaně MeToo obvinily ze sexuálních útoků jednoho z vlivných nobelistických porotců. Alternativní cena má jasně odsoudit sexismus a zároveň připomenout, že "literatura má podporovat demokracii, otevřenost, empatii a respekt k jinému."

The Wall Street Journal

WSJ tiskWSJ tiskautor: web

Americký deník The Wall Street Journal si všímá napětí, které panuje před nacházejícím summitem NATO. Americký prezident Donald Trump totiž vyčítá Kanadě i evropským členům Severoatlantické aliance, že nevynakládají dost peněz na obranu. List vzpomíná na první setkání amerického prezidenta s německou kancléřkou Merkelovou, při kterém měl tehdy nový nájemník Bílého domu prohlásit: "Angelo, dlužíš mi jeden bilion dolarů". Právě tolik podle Trumpa investovaly USA do obrany Německa. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud