Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Angela prý dluží Donaldovi za obranu a izraelští zpravodajci pomáhají Maďarsku

ZAHRANIČNÍ TISK: Angela prý dluží Donaldovi za obranu a izraelští zpravodajci pomáhají Maďarsku

Záchraně thajských chlapců ze zatopeného jeskynního systému se na svých prvních stranách věnuje většina deníků. Britské deníky si všímají také problémů britské premiérky a izraelská média písí o údajném spojenectví soukromých izreaelských zpravodajců a maďarské vlády.

The Times

The Times titulkaThe Times titulkaautor: web

Ostrovní deník The Times předpokládá, že premiérka Theresa Mayová nabídne Evropské unii kompromis v otázce migrace, pokud jí kontinentální organizace vyjde vstříc při jednání o odchodu země ze společenství. List připomná, že konzervativní premiérka čelí v souvislosti s Brexitem rebéliii ve vlastní straně, a to nejen od zákonodárců. Rezignací britského ministra pro odchod z EU Davida Davise se totiž Londýn ocitne v "lepším případě ve slabé vyjednávací pozici", píše deník s odvoláním na odcházejícího politika.

The Jerusalem Post

JP tiskJP tiskautor: web

Izraelský list The Jerusalem Post se věnuje zvláštnímu spojenectví soukromých zpravodajců a maďarské nacionalistické vlády. Izraelská privátní zpravodajská firma Black Cube se zřejmě pokusila ovlivnit dubnové maďarské volby ve prospěch vládnoucí populistické pravice tím, že se snažila znevěrohodnit jejich rivala, milairdáře a mecenáše George Sorose, respektive jeho spolupracovníky. Informaci jako první přinesl server Politico. Zatím ale podle izraelského deníku není jasné, kdo pro tento úkol soukromé zpravodajce najal.

Čínský lidový deník

Lidový deník tiskLidový deník tiskautor: web

Čínský Lidový deník (Žen-min ž'-pao), který je oficiálním listem komunistické strany, nevybíravě kritizuje amerického prezidenta Donalda Trumpa za jeho "pokusy diskreditovat" Čínu a rozpoutat obchodní válku. Pro tento účel prý americká administrativa používá "bigotní i nespravedlivá obvinění" a snaží se Čínu popsat jako "globální hrozbu". Podle deníku jsou "takové obavy neopodstatněné". List dodává, že USA "zveličují" čínské problémy při ochraně duševního vlastnictví.

Hinustan Times

Hindustan TimesHindustan Timesautor: web

Indický list Hindustan Times se na první straně věnuje výsledkům fotbalového mistrovství v Rusku, neopomíjí ale ani nové spory mezi většinovými hinduisty a muslimskou menšinou. Připomíná incident, kdy zhruba desítka hinduistických radikálů najížděla motorkami do muslimů, kteří se právě chystali k modlitbě. Mladíci na ně kříčeli, ať se "sbalí, vypadnou a už nikdy nevrátí". Indická média i zahraniční komentátoři mají za to, že nárůst násilí mezi komunitami souvisí s nástupem hinduistických nacionalistů k moci.

Al-Ahram

Al Ahram tiskAl Ahram tiskautor: web

Egyptský list Al-Ahram si všímá skutečnosti, že se zhruba stovka švédských intelektuálů rozhodla založit vlastní "Nobelovu cenu za literaturu". Reagují tak na výpovědi osmnácti žen, které v rámci kampaně MeToo obvinily ze sexuálních útoků jednoho z vlivných nobelistických porotců. Alternativní cena má jasně odsoudit sexismus a zároveň připomenout, že "literatura má podporovat demokracii, otevřenost, empatii a respekt k jinému."

The Wall Street Journal

WSJ tiskWSJ tiskautor: web

Americký deník The Wall Street Journal si všímá napětí, které panuje před nacházejícím summitem NATO. Americký prezident Donald Trump totiž vyčítá Kanadě i evropským členům Severoatlantické aliance, že nevynakládají dost peněz na obranu. List vzpomíná na první setkání amerického prezidenta s německou kancléřkou Merkelovou, při kterém měl tehdy nový nájemník Bílého domu prohlásit: "Angelo, dlužíš mi jeden bilion dolarů". Právě tolik podle Trumpa investovaly USA do obrany Německa. 

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1