Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Angela prý dluží Donaldovi za obranu a izraelští zpravodajci pomáhají Maďarsku

ZAHRANIČNÍ TISK: Angela prý dluží Donaldovi za obranu a izraelští zpravodajci pomáhají Maďarsku

Záchraně thajských chlapců ze zatopeného jeskynního systému se na svých prvních stranách věnuje většina deníků. Britské deníky si všímají také problémů britské premiérky a izraelská média písí o údajném spojenectví soukromých izreaelských zpravodajců a maďarské vlády.

The Times

The Times titulkaThe Times titulkaautor: web

Ostrovní deník The Times předpokládá, že premiérka Theresa Mayová nabídne Evropské unii kompromis v otázce migrace, pokud jí kontinentální organizace vyjde vstříc při jednání o odchodu země ze společenství. List připomná, že konzervativní premiérka čelí v souvislosti s Brexitem rebéliii ve vlastní straně, a to nejen od zákonodárců. Rezignací britského ministra pro odchod z EU Davida Davise se totiž Londýn ocitne v "lepším případě ve slabé vyjednávací pozici", píše deník s odvoláním na odcházejícího politika.

The Jerusalem Post

JP tiskJP tiskautor: web

Izraelský list The Jerusalem Post se věnuje zvláštnímu spojenectví soukromých zpravodajců a maďarské nacionalistické vlády. Izraelská privátní zpravodajská firma Black Cube se zřejmě pokusila ovlivnit dubnové maďarské volby ve prospěch vládnoucí populistické pravice tím, že se snažila znevěrohodnit jejich rivala, milairdáře a mecenáše George Sorose, respektive jeho spolupracovníky. Informaci jako první přinesl server Politico. Zatím ale podle izraelského deníku není jasné, kdo pro tento úkol soukromé zpravodajce najal.

Čínský lidový deník

Lidový deník tiskLidový deník tiskautor: web

Čínský Lidový deník (Žen-min ž'-pao), který je oficiálním listem komunistické strany, nevybíravě kritizuje amerického prezidenta Donalda Trumpa za jeho "pokusy diskreditovat" Čínu a rozpoutat obchodní válku. Pro tento účel prý americká administrativa používá "bigotní i nespravedlivá obvinění" a snaží se Čínu popsat jako "globální hrozbu". Podle deníku jsou "takové obavy neopodstatněné". List dodává, že USA "zveličují" čínské problémy při ochraně duševního vlastnictví.

Hinustan Times

Hindustan TimesHindustan Timesautor: web

Indický list Hindustan Times se na první straně věnuje výsledkům fotbalového mistrovství v Rusku, neopomíjí ale ani nové spory mezi většinovými hinduisty a muslimskou menšinou. Připomíná incident, kdy zhruba desítka hinduistických radikálů najížděla motorkami do muslimů, kteří se právě chystali k modlitbě. Mladíci na ně kříčeli, ať se "sbalí, vypadnou a už nikdy nevrátí". Indická média i zahraniční komentátoři mají za to, že nárůst násilí mezi komunitami souvisí s nástupem hinduistických nacionalistů k moci.

Al-Ahram

Al Ahram tiskAl Ahram tiskautor: web

Egyptský list Al-Ahram si všímá skutečnosti, že se zhruba stovka švédských intelektuálů rozhodla založit vlastní "Nobelovu cenu za literaturu". Reagují tak na výpovědi osmnácti žen, které v rámci kampaně MeToo obvinily ze sexuálních útoků jednoho z vlivných nobelistických porotců. Alternativní cena má jasně odsoudit sexismus a zároveň připomenout, že "literatura má podporovat demokracii, otevřenost, empatii a respekt k jinému."

The Wall Street Journal

WSJ tiskWSJ tiskautor: web

Americký deník The Wall Street Journal si všímá napětí, které panuje před nacházejícím summitem NATO. Americký prezident Donald Trump totiž vyčítá Kanadě i evropským členům Severoatlantické aliance, že nevynakládají dost peněz na obranu. List vzpomíná na první setkání amerického prezidenta s německou kancléřkou Merkelovou, při kterém měl tehdy nový nájemník Bílého domu prohlásit: "Angelo, dlužíš mi jeden bilion dolarů". Právě tolik podle Trumpa investovaly USA do obrany Německa. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744