Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Austrálie řeší sportovní skandál a Uganda se stává vzorem v přijímání uprchlíků

ZAHRANIČNÍ TISK: Austrálie řeší sportovní skandál a Uganda se stává vzorem v přijímání uprchlíků
 

V Austrálii se znovu propírají podvody v kriketu, Jihoafrický starosta se chce radikálně vložit do boje proti kriminalitě a New York Times dává Ugandu za příklad v přijímání uprchlíků. A co dalšího přinesly titulní strany dnešních světových novin?

New York Times

Titulní strana New York Times rozebírá zásadní rozdíl mezi chováním nejbohatších států světa Ugandou. Zatím co Spojené státy v čele s Donaldem Trumpem odmítají na své území pouštět davy migrantů, Uganda je naopak vítá. Lidé, kteří v této zemi požádají o pomoc, dostanou pozemek, kde si mohou postavit dům a začít farmařit. Podle New York Times hostí Uganda v současnosti na 1,25 milionu uprchlíků, což je podle OSN téměř nejvíc na světě.

New York TimesNew York Timesautor: en.kiosko.net/New York Times

The Australian

Australský tisk znovu otevírá sportovní skandál. Koncem března dostali tři australští kriketisté několikaměsíční distanc za nedovolenou úpravu míčku. Ti se do problémů dostali po té, co televizní kamery zaznamenaly pálkaře Bancrofta, jak smirkovým papírem brousí míček. Právě tím mohl změnit jeho vlastnosti. Nyní se za hříšníky postavili sportovní legendy s tím, podvod těchto několika sportovců je jen vrchol ledovce a že by neměli být trestáni za systémová pochybení sportovního svazu Cricket Australia.

The AustralianThe Australianautor: en.kiosko.net/The Australian

Frankfurter Allgemeine

Německý deník analyzuje situaci kolem Angely Merkelové. Ta se po zemských volbách v Hesensku rozhodla nepokračovat ve vedení Křesťanskodemokratické unie (CDU), pozici kancléřky ale hodlá hájit až do příštích voleb, tedy do roku 2021. Kdo Merkelovou ve funkci předsedkyně nahradí, zatím není jasné, ani sama kancléřka nikomu z možných nástupců podporu nevyjádřila. V úvahu nyní připadá hned několik jmen, mezi nimi například ministr zdravotnictví Jen Spahn nebo generální tajemnice strany Annegret Krampová-Karrenbauerová.

Frankfurter AllgemeineFrankfurter Allgemeineautor: en.kiosko.net/Frankfurter Allgemeine

The Star

Jihoafrický plátek na titulní straně řeší slova starosty Johannesburgu. Ten se na základě nově vydaných policejních statistik rozhodl bojovat za vybodování městské věznice a větší pravomoci měst a obcí v souvislosti v trestním stíhání, to je současnosti jen v rukou národních úřadů. Podle policie bez trestu vyvázne až 90 procent pachatelů, což je podle starosty tristní.

The StarThe Starautor: en.kiosko.net/The Star

Daily Telegraph

Napříč britskými deníky se řeší zpráva ministra financí Philipa Hammonda o vývoji rozpočtu. Kromě toho, že britská ekonomika by měla podle dosavadních ukazatelů růst rychleji než se doposud předpokládalo -přibližně o 1,6 procenta, Hammond také zmínil, že je nutné zdanit tržby velkých internetových podniků. Což se konkrétně týká především firem jako jsou Google, Facebook nebo Amazon.

Daily TelegraphDaily Telegraphautor: en.kiosko.net/ Daily Telegraph

 

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1