Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Bezpečnost EU v ohrožení, Macron v izolaci a duševní nemoci u dětí

ZAHRANIČNÍ TISK: Bezpečnost EU v ohrožení, Macron v izolaci a duševní nemoci u dětí

Titulním stranám evropských deníků vévodí bruselský summit, na kterém si špičky kontinentu musely v noci ze čtvrtka na pátek vyříkat svůj postoj k migraci. Britská premiérka je ale zároveň během neformální večeře upozornila i na to, že bezpečnost Evropanů je v nebezpečí, pokud se EU nepodaří dohodnout na pobrexitovém bezpečnostním uspořádání. A Hongkong by se měl stát důležitou křižovatkou na nové hedvábné stezce. Čtěte přehled zahraničního tisku podle výběru INFO.CZ.

Le Figaro

Le Figaro 29.6.2018Le Figaro 29.6.2018autor: Le Figaro/Info.cz

Evropské deníky se věnují bruselskému summitu, na který se ve čtvrtek sjeli lídři evropských států. Nejinak je tomu na titulní straně francouzského deníku Le Figaro. I ten připomíná, že migrace je pro současnou Evropskou unii klíčovým a výbušným tématem. Osmadvacítka se musela dohodnout na nových opatřeních. Mnozí by přitom chtěli, aby se z kontinentu stala v podstatě „pevnost Evropa“. Nejde přitom o žádnou novinku. Podle OSN se odehrálo od začátku roku celkem přibližně 43 tisíc neregulérních překročení hranic, zatímco během syrské krize na podzim 2015 to bylo 30 tisíc za den. Současná urgence je politického rázu. Významným hráčem je tu Itálie a Německo.

South China Morning Post

South China Morning Post 29.6.2018South China Morning Post 29.6.2018autor: South China Morning Post/Kiosko.net

Hongkong by se mohl stát mocnou spojkou mezi zeměmi sdruženými v projektu nové hedvábné stezky. Myslí si to alespoň vedení města, které ve čtvrtek popisovalo výhody metropole na tamním byznysovém summitu. Podnikatelé mu ovšem kontrují, že by se pro úspěch dalo udělat ještě mnohem více.

Město by se mělo stát součástí koridoru, který spojí jedenáct vyspělých čínských měst. Ty by pak měly představovat významnou křižovatku globálního projektu hedvábné stezky. Hongkong by přitom mohl ze svého postavení pomoci v propojování globálních byznysů a propagování volného trhu. Jeho největší výhodou má být politika „jedné země, dvou systémů“. V rámci tohoto principu garantoval Peking Hongkongu větší míru autonomie poté, co bylo město „navráceno“ v roce 1997 z britských rukou do těch čínských.

The Times

The Times 29.6.2018The Times 29.6.2018autor: The Times/Kiosko.net

Ohrožujete životy svých občanů, vzkázala britská premiérka evropským lídrům. Důvodem je podle ní to, že dovolují Bruselu, aby po brexitu omezil bezpečnostní spolupráci s Velkou Británií. Evropské komise podle ní schválně klade překážky vyjednávání o nové bezpečnostní dohodě. Premiérka tak vyzvala evropské lídry, aby se postavili komisi a rozšířili svůj vyjednávací mandát, čímž by umožnili neomezené sdílení bezpečnostních informací. To by podle ní bylo v „zájmu všech“. Zdroje blízké vládě popisují, že výzva, kterou Mayová pronesla během neformální večeře na aktuálně probíhajícím bruselském summitu, měla za cíl odblokovat jednání kolem bezpečnostního uspořádání mezi Británií a EU.

Le Monde

Le Monde 29.6.2018Le Monde 29.6.2018autor: Le Monde/Kiosko.net

Macronova metoda: reformy projdou, pochybnosti zůstávají. Tak zní hlavní titulek na titulní straně francouzského deníku Le Monde. Médium připomíná, že se francouzskému prezidentovi podařilo v uplynulých měsících prosadit několik klíčových reforem, které sliboval již od svého zvolení. Jeho snahu se nepodařilo zmařit ani mocným odborům. Nesouhlasná stanoviska nicméně zůstávají. Podle deníku mladý prezident působí dojmem, že se vzdaluje od svých snah navrátit prezidentskému úřadu vážnost. Podle jeho blízkých za to může jeho izolace.

The Daily Telegraph

The Daily Telegraph 29.6.2018The Daily Telegraph 29.6.2018autor: The Daily Telegraph/Kiosko.net

Výdaje na péči o děti s duševními problémy v Británii skokově vzrostou, píše se v dnešním vydání deníku The Daily Telegraph. Mohou za to částečně sociální sítě. I ty mají podle periodika vliv na to, že případů duševních poruch mezi dětmi přibývá. Britská národní zdravotní služby kvůli tomu musí výrazně rozšířit lékařskou péči. Zároveň je ale podle lékařů potřeba dále zkoumat, jaké jsou příčiny psychických problémů u mladých lidí.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744