Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Bezpečnost EU v ohrožení, Macron v izolaci a duševní nemoci u dětí

ZAHRANIČNÍ TISK: Bezpečnost EU v ohrožení, Macron v izolaci a duševní nemoci u dětí

Titulním stranám evropských deníků vévodí bruselský summit, na kterém si špičky kontinentu musely v noci ze čtvrtka na pátek vyříkat svůj postoj k migraci. Britská premiérka je ale zároveň během neformální večeře upozornila i na to, že bezpečnost Evropanů je v nebezpečí, pokud se EU nepodaří dohodnout na pobrexitovém bezpečnostním uspořádání. A Hongkong by se měl stát důležitou křižovatkou na nové hedvábné stezce. Čtěte přehled zahraničního tisku podle výběru INFO.CZ.

Le Figaro

Le Figaro 29.6.2018Le Figaro 29.6.2018autor: Le Figaro/Info.cz

Evropské deníky se věnují bruselskému summitu, na který se ve čtvrtek sjeli lídři evropských států. Nejinak je tomu na titulní straně francouzského deníku Le Figaro. I ten připomíná, že migrace je pro současnou Evropskou unii klíčovým a výbušným tématem. Osmadvacítka se musela dohodnout na nových opatřeních. Mnozí by přitom chtěli, aby se z kontinentu stala v podstatě „pevnost Evropa“. Nejde přitom o žádnou novinku. Podle OSN se odehrálo od začátku roku celkem přibližně 43 tisíc neregulérních překročení hranic, zatímco během syrské krize na podzim 2015 to bylo 30 tisíc za den. Současná urgence je politického rázu. Významným hráčem je tu Itálie a Německo.

South China Morning Post

South China Morning Post 29.6.2018South China Morning Post 29.6.2018autor: South China Morning Post/Kiosko.net

Hongkong by se mohl stát mocnou spojkou mezi zeměmi sdruženými v projektu nové hedvábné stezky. Myslí si to alespoň vedení města, které ve čtvrtek popisovalo výhody metropole na tamním byznysovém summitu. Podnikatelé mu ovšem kontrují, že by se pro úspěch dalo udělat ještě mnohem více.

Město by se mělo stát součástí koridoru, který spojí jedenáct vyspělých čínských měst. Ty by pak měly představovat významnou křižovatku globálního projektu hedvábné stezky. Hongkong by přitom mohl ze svého postavení pomoci v propojování globálních byznysů a propagování volného trhu. Jeho největší výhodou má být politika „jedné země, dvou systémů“. V rámci tohoto principu garantoval Peking Hongkongu větší míru autonomie poté, co bylo město „navráceno“ v roce 1997 z britských rukou do těch čínských.

The Times

The Times 29.6.2018The Times 29.6.2018autor: The Times/Kiosko.net

Ohrožujete životy svých občanů, vzkázala britská premiérka evropským lídrům. Důvodem je podle ní to, že dovolují Bruselu, aby po brexitu omezil bezpečnostní spolupráci s Velkou Británií. Evropské komise podle ní schválně klade překážky vyjednávání o nové bezpečnostní dohodě. Premiérka tak vyzvala evropské lídry, aby se postavili komisi a rozšířili svůj vyjednávací mandát, čímž by umožnili neomezené sdílení bezpečnostních informací. To by podle ní bylo v „zájmu všech“. Zdroje blízké vládě popisují, že výzva, kterou Mayová pronesla během neformální večeře na aktuálně probíhajícím bruselském summitu, měla za cíl odblokovat jednání kolem bezpečnostního uspořádání mezi Británií a EU.

Le Monde

Le Monde 29.6.2018Le Monde 29.6.2018autor: Le Monde/Kiosko.net

Macronova metoda: reformy projdou, pochybnosti zůstávají. Tak zní hlavní titulek na titulní straně francouzského deníku Le Monde. Médium připomíná, že se francouzskému prezidentovi podařilo v uplynulých měsících prosadit několik klíčových reforem, které sliboval již od svého zvolení. Jeho snahu se nepodařilo zmařit ani mocným odborům. Nesouhlasná stanoviska nicméně zůstávají. Podle deníku mladý prezident působí dojmem, že se vzdaluje od svých snah navrátit prezidentskému úřadu vážnost. Podle jeho blízkých za to může jeho izolace.

The Daily Telegraph

The Daily Telegraph 29.6.2018The Daily Telegraph 29.6.2018autor: The Daily Telegraph/Kiosko.net

Výdaje na péči o děti s duševními problémy v Británii skokově vzrostou, píše se v dnešním vydání deníku The Daily Telegraph. Mohou za to částečně sociální sítě. I ty mají podle periodika vliv na to, že případů duševních poruch mezi dětmi přibývá. Britská národní zdravotní služby kvůli tomu musí výrazně rozšířit lékařskou péči. Zároveň je ale podle lékařů potřeba dále zkoumat, jaké jsou příčiny psychických problémů u mladých lidí.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232