Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Boje o „falešné“ mléko, Trumpova dohoda s Mexikem a vliv dovolené na zdraví

ZAHRANIČNÍ TISK: Boje o „falešné“ mléko, Trumpova dohoda s Mexikem a vliv dovolené na zdraví
 

Titulní strany zahraničních deníků dnes přinášejí informace o obchodní dohodě Spojených států s Mexikem, ale také o boji producentů klasického mléka proti rostlinným výrobkům. Britský tisk zase přinesl studii o vlivu dovolené na naše zdraví a další příběh o takzvané generaci Windrush.

Frankfurter Allgemeine Zeitung

Německý deník na své titulní straně řeší dohodu prezidenta USA Donalda Trumpa s Mexikem. Spojené státy se svým jižním sousedem dojednaly v rámci Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA) nové podmínky pro vzájemný obchod, který se týká hlavně automobilového průmyslu. Kanada, která je také součástí NAFTA, ale s USA zatím žádnou dohodu neuzavřela a nyní zůstává podle deníku pod tlakem. Což potvrdil i samotný Trump, podle kterého by absence třístranné dohody znamenala uvalení cel na auta vyrobená v Kanadě.

Frankfurter Allgemeine Zeitungautor: Frankfurter Allgemeine Zeitung/en.kiosko.net


The Times

Delší dovolená vám zajistí delší život – to tvrdí na titulní straně britský deník The Times. Podle něj výsledky studie ukazují, že minimálně třítýdenní dovolená má blahodárný vliv na naše zdraví. Lékaři by podle ní měli volno „ordinovat“ především lidem se srdečním onemocněním, kteří se potýkají se stresem. Z 40 let trvajícího výzkumu totiž vyplývá, že lidé, kteří si během roku vybírali méně než tři týdny dovolené, byli vystavení o 37 % větší pravděpodobnosti předčasného úmrtí.

The Timesautor: The Times/en.kiosko.net


The Star

Titulní strana bulvárního plátku The Star se věnuje boji potravinářského průmyslu proti rostlinným náhražkám mléka. Podle výrobců „běžného“ mléka, které je živočišného původu, nemá být skupina výrobků vyráběná ze sóji, mandlí nebo například rýže vydávaná za mléko. „Mléko produkují savci, rostliny nikoli,“ řekl deníku prezident americké federace producentů mléka Jim Mulhern. Federace se přitom odvolává na několik historických případů, kdy například zákonodárci zakázali nazývat rostlinné tuky máslem a výrobky bez mléčných kultur jogurtem.

The Starautor: The Star/en.kiosko.net


The Guardian

Britský The Guardian se věnuje jednomu z příběhů, které se množí kolem takzvané „generace Windrush“. Ta se na popud britské vlády usadila na ostrovech v 50. až 70. letech minulého století. Nyní ale čelí nekompromisním deportacím. Jedním z těch, kteří se nemohli do země, kde vyrostli, vrátit je i Jamajčan Vernon Vanriel, bývalý boxer, který v dobách své největší slávy zápasil i ve slavné Royal Albert Hall.

The Guardianautor: The Guardian/en.kiosko.net


Metro

Útok na dva policisty řeší titulka britského deníku Metro. Muži zákona se po spuštění alarmu na jedné z londýnských poboček McDonaldu vydali na místo. Při zatýkání podezřelého je ale napadl dav, který zatýkání přihlížel. „Jedná se o nepřijatelný incident. Je nepřípustné, aby dva policisté při výkonu své práce odolávali útokům jiných osob,“ řekl deníku velitel Steve Johnson.

Metroautor: Metro/en.kiosko.net

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232