Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Británie volá po vrazích Skripala a Austrálie chce posílat přistěhovalce na venkov

ZAHRANIČNÍ TISK: Británie volá po vrazích Skripala a Austrálie chce posílat přistěhovalce na venkov
 

Austrálie přemýšlí, kam s nově příchozími. Zatím se usazují převážné ve velkých městech, to chce ale tamní vláda změnit. A Velká Británie opět otevřela kauzu Skripal, tentokrát chce požádat Rusko o vydání mužů, kteří by podle názoru Londýna mohli za útokem na bývalého agenta a jeho dceru stát. Jaká další témata přinášejí dnešní zahraniční noviny?

The Times

Podle listu The Times hodlá Velká Británie požádat Rusko o vydání dvou podezřelých z útoku na Sergeje Skripala a jeho dceru. Žádost o vydání mužů deník považuje za součást plánu, jak obnovit tlak na Kreml. Rusko totiž jakoukoli účast na útoku látkou zvanou novičok setrvale odmítá. Britské ministerstvo vnitra informace novinářů odmítlo komentovat, ruská ambasáda v Londýně je rovnou označila za neověřené nesmysly.

New York Timesautor: en.kiosko.net/New York Times


The Australian

Naprostá většina nově příchozích migrantů v Austrálii se usadila v Melbourne a Sydney, píše na titulní straně deník The Australian. Podle nejnovějších údajů tamního ministerstva vnitra přišlo do země v minulém roce na 112 tisíc kvalifikovaných přistěhovalců, 87 procent z nich ale zůstalo jen ve dvou zmíněných městech. Vláda proto podle deníků hodlá zavést další sadu opatření, která by imigranty přiměla žít mimo největší australská města, což by mělo pozitivní vliv na rovnoměrně rozvrstvení populace a přineslo by to úlevu přetížené městské infrastruktuře.

The Australianautor: en.kiosko.net/The Australian


Frankfurter Allgemeine Zeitung  

Německý Frankfurter Allgemeine Zeitung na titulní straně řeší roztržku mezi Ottawou a Rijádem. Saúdská Arábie totiž vyhostila kanadského velvyslance a toho svého povolala zpět do vlasti. Konflikt odstartoval twitterový status kanadské ambasády, která Saúdskou Arábii vyzvala k propuštění politických aktivistů a bojovníků za lidská práva. Rijád odvětil, že nehodlá připouštět žádné vměšování do chodu země.

Frankfurter Allgemeine Zeitungautor: en.kiosko.net/Frankfurter Allgemeine Zeitung


The Guardian

Britský The Guardian na titulní straně upozorňuje na nebezpečný „domino efekt“, který by mohl stát za nevratnými změnami na naší planetě. Tání ledovců, kácení lesů, oteplování moří a změny v oceánských proudech by totiž mohly Zemi dostat do stavu, kdy by už lidská snaha o snižování emisí byla naprosto zbytečná. Skupina vědců v článku publikovaném Národní akademií věd také tvrdí, že závazek z Pařížské dohody, tedy udržení nárůstu globální teploty pod hranicí 2 stupňů Celsia, nemusí stačit.

The Guardianautor: en.kiosko.net/The Guardian


New York Times

New York Times se na titulní straně věnuje obnoveným americkým sankcím vůči Íránu. Právě dnes totiž vstoupila v platnost první etapa opatření, která mají vyvinout maximální možný tlak na Teherán. V první fází se sankce dotknou automobilového průmyslu nebo obchodu s drahými kovy, druhá fáze zasáhne především ropný průmysl. Deník ale řeší i to, že sankce mohou mít i další vedlejší efekt – Evropská unie totiž s kroky Donalda Trumpa nesouhlasí a hodlá se postavit za firmy, které s Íránem obchodují.

New York Timesautor: en.kiosko.net/New York Times

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1