Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Čína chce posílit svůj vliv v Singapuru, do britských věznic se pašuje maso a zelenina

ZAHRANIČNÍ TISK: Čína chce posílit svůj vliv v Singapuru, do britských věznic se pašuje maso a zelenina

Čína se podle amerického deníku snaží přimět své občany v Singapuru, aby byli aktivnější v tamní politice. V německých věznicích řeší problém, co s mladistvými uprchlíky odsouzenými za krádeže. A do britských věznic se kromě mobilů a drog pašují také steaky a ryby.

The New York Times

The New York TimesThe New York Timesautor: Kiosko.net

Americký deník upozorňuje na potenciální rizikovou situaci v Singapuru. 75 % zdejších obyvatel má čínské předky a jejich vztah k původnímu domovu podle odborníků v poslední době výrazně posiluje. Přináší to obavy, že čínská vláda by mohla mít velký zájem o ovlivňování politické situace v Singapuru. Jak se ukázalo už v posledních měsících, Peking se snaží zapojit své občany do politiky v různých částech světa.

Frankfurter Allgemeine Zeitung

Frankfurter Allgemeine ZeitungFrankfurter Allgemeine Zeitungautor: Kiosko.net

Německý tisk přináší zprávu o situaci ve věznicích pro mladistvé. Ty se v posledních letech vlivem uprchlické vlny plní také novými přistěhovalci. Nejčastěji bývají odsouzení za krádeže, především mobilních telefonů, a také za držení drog. Co se týče sexuálního násilí, tvoří v jejich celkových přečinech stejný poměr jako u původem německých vězňů. Pro sociální pracovníky ale znamenají především novou výzvu. S vězni totiž pracují tak, aby se po propuštění mohli vrátit pokud možno do normálního života. Mladí uprchlíci ale často nemají rodinu, ani trvalé bydliště a zabránit po propuštění jejich recidivě, je prý velmi náročné.

Tehran Times

Tehran TimesTehran Timesautor: Kiosko.net

Íránské Tehran Times informují o návštěvě šéfa severokorejské diplomacie Ri Yong Hoa, který se setkal se svým íránským protějškem Mohammadem Zarifem. Návštěva byla naplánována právě na den, kdy americký prezident Donald Trump obnovil sankce vůči zemi. Ministr zahraničí KLDR by se dnes měl setkat také s prezidentem Hassanem Rouhanim.

List se sankcím věnuje v několika článcích. Odborníci mimo jiné poznamenávají, že jejich obnovení dokázalo stmelit íránskou společnost.

Daily Telegraph

Daily TelegraphDaily Telegraphautor: Kiosko.net

Australský Daily Telegraph přináší zprávu o novém zdejším programu proti dětské kriminalitě. Jeho autorem je vrchní policejní komisař Nového Jižního Walesu Mick Fuller, který se osobně rozhodl do programu zapojit. Odborníci nejdříve vytipují v terénu děti a mladistvé, u kterých hrozí, že by mohly skončit na šikmé ploše. Každé z dětí pak dostane vlastního policejního mentora, který ho provede dospíváním a pomůže mu zajistit stálou práci. Program RISEUP podporuje finančně i řada nadnárodních firem, například Allianz nebo Macquarie Group.

The Times

The TimesThe Timesautor: Kiosko.net

Britský list upozorňuje na novou praxi ve zdejších věznicích. Že se do cel z vnějšího světa pašují mobilní telefony a drogy, je už poměrně nepřekvapivá informace. Britští trestanci jsou ale údajně velmi nespokojení s kvalitou jídla v káznicích, a proto si platí za pašování chutnějších potravin. Ve věznici Thorn Cross v hrabství Cheshire jsou kromě kvality nespokojeni i s množstvím stravy a nejvíce se dovnitř pašují údajně steaky a čerstvé ryby. “V poslední době jsme zadrželi mobilní telefony, nabíječky, simkarty, ale také ryby, steaky, játra a čerstvou zeleninu. Jídlo bývá většinou ve formě hotovek ze supermarketu. Minulý týden jsme našli kabelu plnou masa, jater a vodky,” vysvětluje zaměstnanec věznice John Schonfield. Zároveň odmítá, že by vězeňská strava byla tak nekvalitní, že by bylo nutné jídlo dovnitř pašovat.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1