Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Dvě třetiny mladíků unikají trestu za znásilnění, mezi Íránem a USA to vře

ZAHRANIČNÍ TISK: Dvě třetiny mladíků unikají trestu za znásilnění, mezi Íránem a USA to vře

Britské soudní poroty nedokáží trestat mladé sexuální devianty. Podle odborníků s nimi totiž mají nespravedlivý soucit. V Austrálii doslova ze dne na den zmizelo více než 200 sexuálních agresorů, kteří obtěžovali děti. Ačkoli se měli pravidelně hlásit a policie na ně měla dohlížet, strážníků je málo a bývalí odsouzenci často udávají úředům falešné adresy. Jaké další zprávy dnes nabízejí světové deníky?

Iran Daily

Iran DailyIran Dailyautor: Kiosko.net

List Iran Daily informuje o tvrdých slovech íránského prezidenta Hasana Rúháního, který včera prohlásil, že Spojené státy absolutně nerespektují mezinárodní právo. Situace mezi zeměmi se vyhrotila poté, co USA v květnu odstoupily od jaderné dohody.

„Amerika se vůči zbytku světa chová tyransky a myslí si, že její chování by mělo být založeno na síle. (...) Američané budou litovat, co udělali, protože si zvolili špatně,” uvedl včera Rúhání před cestou do New Yorku na jednání OSN. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo uvedl, že Trump se chce s íránským prezidentem na zasedání setkat.

The Wall Street Journal

The Wall Street JournalThe Wall Street Journalautor: Kiosko.net

Také americký ekonomický deník přináší informace o jednání OSN v New Yorku. Hlavním tématem by měla být právě situace po vypovězení jaderné dohody s Íránem. Americký prezident Donald Trump prý hodlá vystoupit s řečí, po které chce najít další spojence, kteří mu pomohou izolovat Írán a uplatnit vůči zemi další sankce. Trump zatím mezinárodní podporu sháněl poměrně marně. Na jednání v New Yorku chce údajně Írán zostudit kritikou skutečnosti, že země stále financuje militantní skupiny Hizballáh a Hamás a kritizovat zapojení Íránu do konfliktu v Sýrii, Iráku, Libanonu a Jemenu.  

The Guardian

The GuardianThe Guardianautor: Kiosko.net

Britský list odhaluje překvapivá čísla, která dokládají neschopnost soudních porot spravedlivě soudit mladé agresory. Podle odhalených dat se v Británii daří odsoudit pouze třetinu mužů mezi 18 až 24 lety, kteří jsou obviněni ze znásilnění. U agresorů mezi 25 až 59 lety přitom s trestem odejde téměř polovina. Odhalená data podle reportérů potvrzují současný trend, kdy porota posuzuje zdrženlivě případy, ve kterých figurují lidé mladšího věku. Porotci jsou k nim shovívavější zřejmě z důvodu, že jim nechtějí zkazit start do života. Podle Nejvyššího státního zastupitelství je proto nutné porotce lépe proškolit a zamezit tomuto jednání.

The New York Times

The New York TimesThe New York Timesautor: Kiosko.net

Americké noviny pokračují jako většina tamních médií v informování o obvinění soudce Bretta Kavanaugha ze sexuálního napadení. Kavanaugh je Trumpovým kandidátem do čela Nejvyššího soudu a před jeho vstupem do úřadu se objevilo svědectví Christine Blaseyové Fordové, která soudce viní z toho, že ji na večírku na počátku 80. let jako teenager osahával. Opilý Kavanaugh ji prý povalil postel, snažil se ji svléknout a když začala křičet, dal jí ruku na ústa. Soudce všechna obvinění odmítá. On i jeho údajná oběť budou ve čtvrtek veřejně svědčit před senátní komisí.

Daily Telegraph

Daily TelegraphDaily Telegraphautor: Kiosko.net

Australský deník Daily Telegraph přináší varující zprávu o tom, jak mezi obyvatelstvem v posledních letech beze stopy mizí usvědčení násilníci. Zpráva se týká Nového Jižního Walesu, kde policie nedokáže dohledat více než 200 deviantů usvědčených ze sexuálního týrání dětí. Ačkoli úřady monitorují jejich pohyb, řada násilníků buď udává falešné adresy, nebo se přestěhují, aniž by to policii oznámili, a ztratí se tak z bezpečnostního dohledu. Ve státě žije více než čtyři tisíce sexuálních deviantů. Ředitel policejní asociace Tony King deníku přiznává, že kvůli nedostatku zaměstnanců dokáží muži zákona pravidelně dohlížet pouze na hrstku z nich.


 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1