Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Italská vláda balancuje na hraně, 50 let od nejzásadnějšího alba světové hudby

ZAHRANIČNÍ TISK: Italská vláda balancuje na hraně, 50 let od nejzásadnějšího alba světové hudby

Zahraniční tisk se podrobně věnuje především situaci v USA po volbách do Kongresu. Pozornost poutá také ještě pořád rozhodnutí Angely Merkelové neusilovat již o post předsedkyně CDU. Dočíst se lze ale také o jiných tématech. Na Madagaskaru se tento týden koná první kolo prezidentských voleb, v Itálii se zase řeší koaliční pnutí a hlasování o důvěře vládě. El Pais se v rozsáhlém textu věnuje vztahu španělského a argentinského fotbalu a německý den Frakfurter Allgemeine připomíná padesátileté výročí od vydání revolučního bílého dvojalba Beatles. 

Le Monde: Madagaskar volí prezidenta

Téměř deset milionů voličů bylo vyzváno k účasti v prvním kole prezidentských voleb na Madagaskaru. V reportáži o tom informuje deník Le Monde. „Mou povinností je volit, žijeme v republice. Nesmíme se tudíž vzdávat možnosti ovlivnit chod naší země,“ cituje deník pětapadesátiletého učitele. Ve dvou kolové volbě voliči výbírají z více než třiceti kandidátů. Favoriti jsou ale podle všeho pouze tři, shodou okolností jde o tři bývalé prezidenty: Hery Rajaonarimampianin, Marc Ravalomanana a Andry Rajoelina. Hlasy by měly být sečtené někdy v polovině příštího týdne, pokud nikdo nezíská už v prvním kole více než padesát procent hlasů, uskuteční se druhé kolo.

zahraniční tiskzahraniční tiskautor: http://en.kiosko.net/


El Pais: Argentina jako továrna na fotbalisty

„Neuvěřitelná továrna hráčů, Argentina je země požehnána fotbalem, která dodává španělské La Lize nejvíce zahraničních fotbaistů.“ Tak začíná pozoruhodná reportáž o argentinském fotbale a jeho významu pro současnost i budoucnost španělské nejvyšší soutěže. Ve Španělsku nepůsobí zdaleka pouze Lionel Messi, prakticky v každém týmu hraje několik Argentinců. V nejvyšší soutěži působí také několik trenérů z Argentiny. A pokud jde o hráče, celkově jich v nejvyšší španělské soutěži hraje 550, což z jihoamerické země činí suverénního hegemona, na druhém místě, pokud jde o počet cizinců v lize, je Brazílie, rozestup mezi ní a Argentinou je nicméně propastný, Brazilců hraje ve Španělsku jen 300.

zahraniční tiskzahraniční tiskautor: http://en.kiosko.net


Il Messagero: Italská vláda bude pokračovat

Italská média dnes detailně referují o včerejším hlasování italského Senátu. „Vláda bude pokračovat,“ hlásá titulek Il Messagero. Italská vláda přistoupila k relativně riskantnímu manévru, který má vyřešit narůstající napětí mezi dvěma vládními stranami, když spojila hlasování o důvěře s kontroverzním návrhem zákona o migraci a bezpečnosti. Zákon prosadil vicepremiér a ministr vnitra Matteo Salvini, proti sice hlasovalo pět členů koaličního Hnutí pěti hvězd, pro důvěru vládě nicméně zvedlo ruku celkem 163 senátorů, proti jich bylo 59, devatenáct se hlasování zdrželo.

zahraniční tiskzahraniční tiskautor: http://en.kiosko.net/


Frankfurter Allgemeine: Padesát let od bílého alba

Před neuvěřitelnými padesáti lety, v listopadu roku 1968 vydali Beatles jedno z nejvěhlasnějších alb dějin popové a rockové hudby. A Frankfurter Allgemeine se při té příležitosti táže, zda je vůbec představitelné, aby někdo rozvinul nebo překonal tento korunovační šperk popové hudby. Autor vzpomínkového textu zdůrazňuje, jak současný zvuk nahrávka navzdory stáří má, píše v této souvislosti dokonce o zjevení, záhadném uměleckém díle, nebo o úzkostlivě dramatické a barvité koláži zvuků a písní, které jediné dvojalbum v diskografii Betales obsahuje.

zahraniční tiskzahraniční tiskautor: http://en.kiosko.net

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232