Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Izrael tlačí Brity skrze tajné dokumenty proti Íránu a na německém festivalu lidi útočili na policisty

ZAHRANIČNÍ TISK: Izrael tlačí Brity skrze tajné dokumenty proti Íránu a na německém festivalu lidi útočili na policisty
 

Izrael tlačí na Velkou Británii kvůli jaderné dohodě s Íránem. K odstoupení jí chce přesvědčit i pomocí tajných dokumentů. V Německu zase řeší víkendový útok na policisty během hudebního festivalu v Darmstadtu. O čem dalším píše pondělní zahraniční tisk?

The Times

 

The Timesautor: en.kiosko.net

Pondělní britské The Times informují o sílícím tlaku ze strany Izraele na Velkou Británii a další evropské státy, aby stejně jako USA vypověděly jadernou dohodu s Íránem. Izraelci kvůli tomu sdíleli tajné dokumenty, které mají dokázat odhodlání Teheránu vyrobit jadernou bombu. Jedním z klíčových bodů má být memorandum, které dává zodpovědnost za výrobu zbraní pomocí obohaceného uranu íránskému ministerstvu obrany. Složku má od ledna k dispozici izraelská zpravodajská služba Mossad.


Frankfurter Allgemeine

Frankfurter Allgemeineautor: en.kiosko.net

Německý list Frankfurter Allgemeine se věnuje útokům na policisty během hudebního festivalu v Darmstadtu. Proti strážcům zákona útočilo hned několik skupin, jejichž členové byli mnohdy značně opilí. Zranili 15 důstojníků. Policie zadržela 80 lidí. Zatím nic nenasvědčuje, že by se jednalo o koordinovaný útok. Vyšetřovatelé pracují spíše s verzí, že se k prvotnímu útoku ostatní přidávali „ze solidarity“.


The Guardian

The Guardianautor: en.kiosko.net

Britské odbory přemýšlí, jak zastavit úbytek mladých členů. Vybraly si téma rozdílu mezi platy mladších a starších zaměstnanců. Ten za posledních dvacet let narostl zhruba o polovinu. Lidé, kterým ještě nebylo třicet let, berou zhruba o dvacet procent méně než jejich starší kolegové. Oslovit mladé chtějí odboráři pomocí mobilní aplikace, která má představovat novou atraktivnější cestu, kterou se tato generace může zapojit.


The Australian

The Australianautor: en.kiosko.net

Skoro milion litrů vody kontaminované chemickými látkami se loni ze základny Amberley, kterou využívá australské letectvo, použilo do kompostů pro veřejnost. Zprávu přináší list The Australian. Viníkem má být podle úřadů společnost NuGrow, která s kontaminovaným materiálem neoprávněně zacházela. Ve vodě byly perfluorované chemikálie, jež mohou způsobit rakovinu, snižovat imunitu nebo zhoršovat plodnost.


The Star

The Starautor: en.kiosko.net

Jihoafrický The Star popisuje, jak některé developerské společnosti v Johannesburgu kradou vodu a elektřinu. Některé z nich měly podle úřadů stavět své budovy sloužící k ubytování studentů bez předchozího souhlasu vedení města. Jihoafrická republika má s vodou velké problémy. Například v Kapském městě nedávno odvrátili tzv. den 0, kdy by v metropoli klesla zásoba vody pod kritickou hladinu. Na obyvatele by v tom případě čekala mnohá omezení.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1