Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Izrael tlačí Brity skrze tajné dokumenty proti Íránu a na německém festivalu lidi útočili na policisty

ZAHRANIČNÍ TISK: Izrael tlačí Brity skrze tajné dokumenty proti Íránu a na německém festivalu lidi útočili na policisty
 

Izrael tlačí na Velkou Británii kvůli jaderné dohodě s Íránem. K odstoupení jí chce přesvědčit i pomocí tajných dokumentů. V Německu zase řeší víkendový útok na policisty během hudebního festivalu v Darmstadtu. O čem dalším píše pondělní zahraniční tisk?

The Times

 

The Timesautor: en.kiosko.net

Pondělní britské The Times informují o sílícím tlaku ze strany Izraele na Velkou Británii a další evropské státy, aby stejně jako USA vypověděly jadernou dohodu s Íránem. Izraelci kvůli tomu sdíleli tajné dokumenty, které mají dokázat odhodlání Teheránu vyrobit jadernou bombu. Jedním z klíčových bodů má být memorandum, které dává zodpovědnost za výrobu zbraní pomocí obohaceného uranu íránskému ministerstvu obrany. Složku má od ledna k dispozici izraelská zpravodajská služba Mossad.


Frankfurter Allgemeine

Frankfurter Allgemeineautor: en.kiosko.net

Německý list Frankfurter Allgemeine se věnuje útokům na policisty během hudebního festivalu v Darmstadtu. Proti strážcům zákona útočilo hned několik skupin, jejichž členové byli mnohdy značně opilí. Zranili 15 důstojníků. Policie zadržela 80 lidí. Zatím nic nenasvědčuje, že by se jednalo o koordinovaný útok. Vyšetřovatelé pracují spíše s verzí, že se k prvotnímu útoku ostatní přidávali „ze solidarity“.


The Guardian

The Guardianautor: en.kiosko.net

Britské odbory přemýšlí, jak zastavit úbytek mladých členů. Vybraly si téma rozdílu mezi platy mladších a starších zaměstnanců. Ten za posledních dvacet let narostl zhruba o polovinu. Lidé, kterým ještě nebylo třicet let, berou zhruba o dvacet procent méně než jejich starší kolegové. Oslovit mladé chtějí odboráři pomocí mobilní aplikace, která má představovat novou atraktivnější cestu, kterou se tato generace může zapojit.


The Australian

The Australianautor: en.kiosko.net

Skoro milion litrů vody kontaminované chemickými látkami se loni ze základny Amberley, kterou využívá australské letectvo, použilo do kompostů pro veřejnost. Zprávu přináší list The Australian. Viníkem má být podle úřadů společnost NuGrow, která s kontaminovaným materiálem neoprávněně zacházela. Ve vodě byly perfluorované chemikálie, jež mohou způsobit rakovinu, snižovat imunitu nebo zhoršovat plodnost.


The Star

The Starautor: en.kiosko.net

Jihoafrický The Star popisuje, jak některé developerské společnosti v Johannesburgu kradou vodu a elektřinu. Některé z nich měly podle úřadů stavět své budovy sloužící k ubytování studentů bez předchozího souhlasu vedení města. Jihoafrická republika má s vodou velké problémy. Například v Kapském městě nedávno odvrátili tzv. den 0, kdy by v metropoli klesla zásoba vody pod kritickou hladinu. Na obyvatele by v tom případě čekala mnohá omezení.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1