ZAHRANIČNÍ TISK: Izrael tlačí Brity skrze tajné dokumenty proti Íránu a na německém festivalu lidi útočili na policisty | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Izrael tlačí Brity skrze tajné dokumenty proti Íránu a na německém festivalu lidi útočili na policisty

ZAHRANIČNÍ TISK: Izrael tlačí Brity skrze tajné dokumenty proti Íránu a na německém festivalu lidi útočili na policisty
 

Izrael tlačí na Velkou Británii kvůli jaderné dohodě s Íránem. K odstoupení jí chce přesvědčit i pomocí tajných dokumentů. V Německu zase řeší víkendový útok na policisty během hudebního festivalu v Darmstadtu. O čem dalším píše pondělní zahraniční tisk?

The Times

 

The Timesautor: en.kiosko.net

Pondělní britské The Times informují o sílícím tlaku ze strany Izraele na Velkou Británii a další evropské státy, aby stejně jako USA vypověděly jadernou dohodu s Íránem. Izraelci kvůli tomu sdíleli tajné dokumenty, které mají dokázat odhodlání Teheránu vyrobit jadernou bombu. Jedním z klíčových bodů má být memorandum, které dává zodpovědnost za výrobu zbraní pomocí obohaceného uranu íránskému ministerstvu obrany. Složku má od ledna k dispozici izraelská zpravodajská služba Mossad.


Frankfurter Allgemeine

Frankfurter Allgemeineautor: en.kiosko.net

Německý list Frankfurter Allgemeine se věnuje útokům na policisty během hudebního festivalu v Darmstadtu. Proti strážcům zákona útočilo hned několik skupin, jejichž členové byli mnohdy značně opilí. Zranili 15 důstojníků. Policie zadržela 80 lidí. Zatím nic nenasvědčuje, že by se jednalo o koordinovaný útok. Vyšetřovatelé pracují spíše s verzí, že se k prvotnímu útoku ostatní přidávali „ze solidarity“.


The Guardian

The Guardianautor: en.kiosko.net

Britské odbory přemýšlí, jak zastavit úbytek mladých členů. Vybraly si téma rozdílu mezi platy mladších a starších zaměstnanců. Ten za posledních dvacet let narostl zhruba o polovinu. Lidé, kterým ještě nebylo třicet let, berou zhruba o dvacet procent méně než jejich starší kolegové. Oslovit mladé chtějí odboráři pomocí mobilní aplikace, která má představovat novou atraktivnější cestu, kterou se tato generace může zapojit.


The Australian

The Australianautor: en.kiosko.net

Skoro milion litrů vody kontaminované chemickými látkami se loni ze základny Amberley, kterou využívá australské letectvo, použilo do kompostů pro veřejnost. Zprávu přináší list The Australian. Viníkem má být podle úřadů společnost NuGrow, která s kontaminovaným materiálem neoprávněně zacházela. Ve vodě byly perfluorované chemikálie, jež mohou způsobit rakovinu, snižovat imunitu nebo zhoršovat plodnost.


The Star

The Starautor: en.kiosko.net

Jihoafrický The Star popisuje, jak některé developerské společnosti v Johannesburgu kradou vodu a elektřinu. Některé z nich měly podle úřadů stavět své budovy sloužící k ubytování studentů bez předchozího souhlasu vedení města. Jihoafrická republika má s vodou velké problémy. Například v Kapském městě nedávno odvrátili tzv. den 0, kdy by v metropoli klesla zásoba vody pod kritickou hladinu. Na obyvatele by v tom případě čekala mnohá omezení.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.