Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zahraniční tisk: Kdo zabil maltskou novinářku, ještě namačkanější Číňané a zázračný lék na migrénu

Zahraniční tisk: Kdo zabil maltskou novinářku, ještě namačkanější Číňané a zázračný lék na migrénu

Hlavní událost dneška je jasná: na Kubě převezme vládu po téměř šedesáti letech bratří Castrů nový prezident. Noviny ve světě se ale věnují i dalším událostem. Britský The Guardian popisuje podezření rodiny zavražděné maltské novináři, že pachatelé bombového atentátu jednali na objednávku vysoce postavené osoby. Číňané se podle deníku South China Morning Post musí připravit na ještě stísněnější budoucnost. Rozloha bytu v Hongkongu se totiž bude nadále zmenšovat. A v dnešním monitoringu se podíváme také do francouzských deníků. 

The Guardian

The Guardian 18.4.2018The Guardian 18.4.2018autor: The Guardian, Kisko.net

Britský týdeník The Guardian se na své titulní straně ptá, kdo opravdu zabil Daphne Caruanu Galiziovou. Maltská novinářka, která psala o korupčních kauzách, zemřela po bombovém atentátu. Policie zatkla tři muže, kteří nyní čekají ve vězení na soud. Novinářčina rodina ale nevěří, že zločin končí u nich. Podle manžela Petera Caruana Galizii toho, kdo si vraždu objednal, může krýt i někdo navázaný na maltskou vládu. Politické zájmy podle něj blokují vyšetřování. Zadržená trojice podle něj pracovala na objednávku. „Moji synové a já nejsme přesvědčeni o tom, že naše vláda chce opravdu vypátrat, kdo je poslal. Bojí se, že tyto osoby jsou ve skutečnosti velmi blízké vládě. Proto možná nikdy nebudeme znát pravdu,“ popsal pro deník.

Le Monde

Le Monde 18.4.2018Le Monde 18.4.2018autor: Le Monde, Kisko,.net

Francouzský deník Le Monde na své titulní straně tvrdí, že „konec ropy“ je ještě daleko. Navzdory všem snahám o snížení emisí oxidu uhličitého podle novin spotřeba ropy poroste minimálně do roku 2040. Růst bude zjevný především v petrochemickém průmyslu, který se snaží pokrýt poptávku po produktech z plastu. Podle Fatiha Birola z Mezinárodní energetické agentury je petrochemické odvětví v debatách o využití ropy přehlíženo, označuje ho do konce za „mrtvý bod“. Spotřeba v autodopravě by podle aktuální zprávy agentury měla přestat růst. V dalších oblastech jako letectví nebo průmyslu ale v příštích letech dál poroste.

Deník se dále zabývá – podobně jako všechny média – dnešní velkou událostí na Kubě. Ve vedení země stane po téměř šedesáti letech vlády bratří Castrů nový prezident. Le Monde přináší také informaci o tom, že čím dál více lidí v celosvětovém měřítku dezertuje z armád.

South China Morning Post

South China Morning Post 18.4.2018South China Morning Post 18.4.2018autor: South China Morning Post, Kisko.net

South China Morning Post varuje v dnešním vydání Číňany, že se mají připravit na ještě „namačkanější“ budoucnost. Už tak miniaturní byty v Hongkongu by se měly ještě zmenšit. Tvrdí to vládní zpráva, na kterou se deník odkazuje. Podle ní bude potřeba omezit plochu nových bytů, aby vláda dosáhla svých cílů v oblasti bydlení. Vážné dopady pocítí obyvatelé města. Nepříjemné změna by měla přijít v příštích pěti letech, předpovídá think-thank Our Hong Kong Foundation. Průměrná velikost bytů, které se dokončí mezi lety 2018 a 2022, by podle něj měla představovat rozlohu zhruba pěti parkovacích míst. Oproti minulé dekádě se rozloha zmenší o osmnáct procent.

„Čelíme dnes situaci, kdy žijeme v malých a stísněných bytech. Důvodem je to, že jsme v minulosti podcenili, jak velké pozemky potřebujeme a budeme potřebovat,“ popisuje ředitel nadace Stephen Wong Yuen-sha

The Times

The Times 18.4.2018The Times 18.4.2018autor: The Times, Kisko.net

The Times dnes přináší nadějnou zprávu pro lidi, kteří trpí záchvaty migrény. Nová injekce, která dokáže eliminovat záchvaty bolesti hlavy na polovinu, bude podle novin k dostání už příští rok. Nový lék by měl přinést úlevu až půl milionu lidí, kteří ve Velké Británii trpí chronickými bolestmi hlavy v takové míře, že je ataka postihne i jednou za dva dny. Jedná se o největší přelom v léčbě za posledních dvacet let. Stejná skupina pacientů vyzkoušela v minulosti až čtyři jiné preparáty. Ty ale ve zmírnění jejich obtíží nepomohly.

Neurolog Brendan Davies tvrdí, že injekce může být řešením pro lidi, kteří se obávali, že už pro ně žádná šance na zlepšení neexistuje.

Libération

Libération 18.4.2018Libération 18.4.2018autor: Libération, Kisko.net

Titulní stranu francouzského deníku Libération zdobí fotografie amerického vizionáře Elona Muska a „jeho rakety“ Space X. Noviny se ovšem v titulku táží, zda je Američan opravdu hrdinou, nebo pouze mýtem. Muskovi podle deníku nelze upřít porci geniality, do cesty se mu ale staví vážné překážky, například v jeho plánech na osídlení Marsu. Noviny se ptají, zda se miliardáři opravdu podaří i avizovaná revoluční změna v autodopravě.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1