Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Krize demokracie ve Francii a fotbalová mánie na Wimbledonu

ZAHRANIČNÍ TISK: Krize demokracie ve Francii a fotbalová mánie na Wimbledonu

Světové deníky se i v úterý věnují na svých titulních stranách záchraně chlapců z jeskyně v Thajsku. Pozornost poutá také politická krize ve Velké Británii či jmenování nového soudce Nejvyššího soudu v USA. Britský deník The Times se ale kupříkladu věnuje také nebývalému uvolnění pravidel na Wimblendonu; americký The New York Times informuje o pronikání umělé inteligence do módního průmyslu a francouzský Le Monde přináší průzkum, jehož závěry nevyznívají pro francouzského prezidenta Emmanuela Macrona vůbec dobře. 

THE TIMES

The Times (10.7.2018)autor: En.Kiosko.net/ The Times

Probíhající fotbalové mistrovství světa v Rusku nenechává chladným ani fanoušky tenisu. Pořadatelé Wimbledonu se proto rozhodli zmírnit jinak striktní pravidla. Divákům v hledišti dovolili ponechat si zapnuté jejich mobilní telefony během hry. Až tedy zítra bude bojovat domácí tým s Chorvatskem o postup do finále, budou moci dění na hřišti sledovat v živém přenosu i lidé v hledišti All-England Clubu.  

„Pokud lidé neovlivňují požitek ostatních z tenisu, což by neměli, pokud mají mobil ztišený, nebo poslouchají zvuk skrze sluchátka, pak je to v pořádku,“ okomentoval nebývalé zmírnění pravidel výkonný ředitel All-England Clubu Richard Lewis, který zároveň vyjádřil naději, že hráči i ostatní diváci snad pochopí, když se fanoušci Albionu neudrží a při gólech či jiném vypjatém dění na hřišti, dají průchod svým emocím.


THE NEW YORK TIMES

The New York Times (10.7.2018)autor: En.Kiosko.net/ The New York Times

Existuje řada analýz, které uvádějí, že umělá inteligence dříve či později připraví o místa statisíce lidí. Ohroženi však nejsou jen dělníci, ale o svá místa možná do budoucna přijdou také takzvané „bílé límečky“. Americký deník na své titulní straně poukazuje na to, že umělá inteligence proniká už i do módního průmyslu. The New York Times dává za příklad indický internetový obchod Myntra, jehož jedno z nejprodávanějších triček bylo vytvořeno pomocí dvou počítačových algoritmů.


LE MONDE

Le Monde (10.7.2018)autor: En.Kiosko.net/ Le Monde

Francouzský deník svojí titulní stranou zcela určitě nepotěší Elysejský palác. Z nejnovějšího průzkumu agentury Ipsos Sopra-Steria, který je pravidelně prováděn od roku 2013, vyplynulo, že po roce úřadování prezidenta Emmanuela Macrona se optimismus mezi Francouzi opět vytrácí.

Průzkum, který probíhal mezi 27. červnem a 2. červencem na reprezentativním vzorku 998 lidí, zjišťoval, jak Francouzi hodnotí stav demokracie, postavení Francie v Evropě i ve světě či vztah mezi náboženstvím a společností. Výsledky jsou značně rozpačité. Vedle tradiční politické krize se dle deníku rozhořela ve francouzské společnosti i krize demokracie. Le Monde poukazuje na skutečnost, že podle průzkumu si téměř polovina mladých lidí myslí, že ostatní politické systémy jsou stejně dobré jako demokracie.


The Australian

The Australian (10.7.2018)autor: En.Kiosko.net/The Australian

The Australian podobně jako další světové deníky věnuje na své titulní straně pozornost záchraně chlapců z jeskyně v Thajsku. Dvanáct mladých fotbalistů spolu s trenérem uvěznila 23. června v podzemí stoupající voda. Po devíti dnech je objevili záchranáři a od té doby běží naplno jejich záchrana. Záchranáři už dostali do bezpečí osm chlapců, dnes by měli vysvobodit zbývající čtyři i jejich trenéra.

Australský deník poukazuje na skutečnost, že rodiny si ještě počkají, než budou moci obejmout své chlapce. Ti jsou nyní v nemocnici v karanténě a rodiče je budou moci zřejmě spatřit jen přes průhledné sklo. Všech 12 chlapců i jejich trenér musí podstoupit testy krve a moči, stejně jako rentgen plic. Lékaři se tak chtějí ujistit, že pobyt v jeskyni u nich nevyvolal žádnou vážnou infekci, jako je melioidóza nebo leptospiróza, potenciálně fatální bakteriální onemocnění.


THE WALL STREET JOURNAL

The Wall Street Journal (10.7.2017)autor: En.Kiosko.net/The Wall Street Journal

Americký deník své úterní vydání otevírá dlouho očekávaným výběrem nového soudce Nejvyššího soudu. Americký prezident Donald Trump oznámil, že jeho kandidátem je Brett Kavanaugh. Pokud Senát schválí tohoto třiapadesátiletého soudce federálního odvolacího soudu, vychýlí se poměr hlasů v nejdůležitější americké soudní instanci ještě více ve prospěch konzervativců, což by se podle Demokratů mohlo například negativně projevit v otázce potratů.  V USA se proto dle The Wall Street Journal schyluje k nelítostné politické bitvě, oba tábory plánují nákladnou kampaň. Jde totiž o hodně, nový soudce Nejvyššího soudu může ovlivnit tvář USA na dlouhá desetiletí. 

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1