Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Krize demokracie ve Francii a fotbalová mánie na Wimbledonu

ZAHRANIČNÍ TISK: Krize demokracie ve Francii a fotbalová mánie na Wimbledonu

Světové deníky se i v úterý věnují na svých titulních stranách záchraně chlapců z jeskyně v Thajsku. Pozornost poutá také politická krize ve Velké Británii či jmenování nového soudce Nejvyššího soudu v USA. Britský deník The Times se ale kupříkladu věnuje také nebývalému uvolnění pravidel na Wimblendonu; americký The New York Times informuje o pronikání umělé inteligence do módního průmyslu a francouzský Le Monde přináší průzkum, jehož závěry nevyznívají pro francouzského prezidenta Emmanuela Macrona vůbec dobře. 

THE TIMES

The Times (10.7.2018)autor: En.Kiosko.net/ The Times

Probíhající fotbalové mistrovství světa v Rusku nenechává chladným ani fanoušky tenisu. Pořadatelé Wimbledonu se proto rozhodli zmírnit jinak striktní pravidla. Divákům v hledišti dovolili ponechat si zapnuté jejich mobilní telefony během hry. Až tedy zítra bude bojovat domácí tým s Chorvatskem o postup do finále, budou moci dění na hřišti sledovat v živém přenosu i lidé v hledišti All-England Clubu.  

„Pokud lidé neovlivňují požitek ostatních z tenisu, což by neměli, pokud mají mobil ztišený, nebo poslouchají zvuk skrze sluchátka, pak je to v pořádku,“ okomentoval nebývalé zmírnění pravidel výkonný ředitel All-England Clubu Richard Lewis, který zároveň vyjádřil naději, že hráči i ostatní diváci snad pochopí, když se fanoušci Albionu neudrží a při gólech či jiném vypjatém dění na hřišti, dají průchod svým emocím.


THE NEW YORK TIMES

The New York Times (10.7.2018)autor: En.Kiosko.net/ The New York Times

Existuje řada analýz, které uvádějí, že umělá inteligence dříve či později připraví o místa statisíce lidí. Ohroženi však nejsou jen dělníci, ale o svá místa možná do budoucna přijdou také takzvané „bílé límečky“. Americký deník na své titulní straně poukazuje na to, že umělá inteligence proniká už i do módního průmyslu. The New York Times dává za příklad indický internetový obchod Myntra, jehož jedno z nejprodávanějších triček bylo vytvořeno pomocí dvou počítačových algoritmů.


LE MONDE

Le Monde (10.7.2018)autor: En.Kiosko.net/ Le Monde

Francouzský deník svojí titulní stranou zcela určitě nepotěší Elysejský palác. Z nejnovějšího průzkumu agentury Ipsos Sopra-Steria, který je pravidelně prováděn od roku 2013, vyplynulo, že po roce úřadování prezidenta Emmanuela Macrona se optimismus mezi Francouzi opět vytrácí.

Průzkum, který probíhal mezi 27. červnem a 2. červencem na reprezentativním vzorku 998 lidí, zjišťoval, jak Francouzi hodnotí stav demokracie, postavení Francie v Evropě i ve světě či vztah mezi náboženstvím a společností. Výsledky jsou značně rozpačité. Vedle tradiční politické krize se dle deníku rozhořela ve francouzské společnosti i krize demokracie. Le Monde poukazuje na skutečnost, že podle průzkumu si téměř polovina mladých lidí myslí, že ostatní politické systémy jsou stejně dobré jako demokracie.


The Australian

The Australian (10.7.2018)autor: En.Kiosko.net/The Australian

The Australian podobně jako další světové deníky věnuje na své titulní straně pozornost záchraně chlapců z jeskyně v Thajsku. Dvanáct mladých fotbalistů spolu s trenérem uvěznila 23. června v podzemí stoupající voda. Po devíti dnech je objevili záchranáři a od té doby běží naplno jejich záchrana. Záchranáři už dostali do bezpečí osm chlapců, dnes by měli vysvobodit zbývající čtyři i jejich trenéra.

Australský deník poukazuje na skutečnost, že rodiny si ještě počkají, než budou moci obejmout své chlapce. Ti jsou nyní v nemocnici v karanténě a rodiče je budou moci zřejmě spatřit jen přes průhledné sklo. Všech 12 chlapců i jejich trenér musí podstoupit testy krve a moči, stejně jako rentgen plic. Lékaři se tak chtějí ujistit, že pobyt v jeskyni u nich nevyvolal žádnou vážnou infekci, jako je melioidóza nebo leptospiróza, potenciálně fatální bakteriální onemocnění.


THE WALL STREET JOURNAL

The Wall Street Journal (10.7.2017)autor: En.Kiosko.net/The Wall Street Journal

Americký deník své úterní vydání otevírá dlouho očekávaným výběrem nového soudce Nejvyššího soudu. Americký prezident Donald Trump oznámil, že jeho kandidátem je Brett Kavanaugh. Pokud Senát schválí tohoto třiapadesátiletého soudce federálního odvolacího soudu, vychýlí se poměr hlasů v nejdůležitější americké soudní instanci ještě více ve prospěch konzervativců, což by se podle Demokratů mohlo například negativně projevit v otázce potratů.  V USA se proto dle The Wall Street Journal schyluje k nelítostné politické bitvě, oba tábory plánují nákladnou kampaň. Jde totiž o hodně, nový soudce Nejvyššího soudu může ovlivnit tvář USA na dlouhá desetiletí. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744