ZAHRANIČNÍ TISK: Lídr KLDR letěl poprvé letadlem, Němci používají nacistický slovník a boj s obezitou | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Lídr KLDR letěl poprvé letadlem, Němci používají nacistický slovník a boj s obezitou

ZAHRANIČNÍ TISK: Lídr KLDR letěl poprvé letadlem, Němci používají nacistický slovník a boj s obezitou
 

Světové deníky se věnují včerejšímu rozhodnutí Donalda Trumpa neprodloužit jadernou dohodu s Íránem. Objevují se ale například také zprávy o setkání severokorejského lídra Kim Čong-una s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Bylo to údajně poprvé, kdy vůdce KLDR letěl letadlem. Britští dietologové varují před vzrůstající obezitou obyvatel a navrhují různá drobná řešení, jak přispět ke zdravějšímu životu. Patří mezi ně například tankování na benzínce. 

The Times

The Timesautor: Kiosko.net

Britské The Times se jako většina dnešních periodik věnují na hlavní straně Donaldu Trumpovi, který včera oznámil, že USA už neprodlouží jadernou smlouvu s Íránem a naopak uvalí na zemi tvrdší sankce. Britská premiérka Theresa Mayová, německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron ale potvrdili, že jejich země budou podmínky smlouvy udržovat i nadále, což potvrdil i íránský prezident Hasan Rúhání.

Další z článků v Timesech se zabývá tloustnutím populace. Přední experti na boj s obezitou tvrdí, že je důležité například donutit obchody, aby u pokladen, kde zákazníci dlouho čekají, nenabízely sladkosti. Lidem s nadváhou by prý také pomohlo, kdyby za benzín museli platit pouze v obchodě, aby se museli projít, a ne prostřednictvím systému drive-thru.


South China Morning Post

South China Morning Postautor: Kiosko.net

List informuje především o návštěvě severokorejského lídra Kim Čong-una v Číně. V zemi se setkal včera také s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Předem médiím neohlášená návštěva byla zajímavá i tím, že to byla první Kim Čong-unova zahraniční cesta, kterou jako lídr podnikl letadlem. Vůdce KLDR totiž většinou ze své země necestuje. S čínským prezidentem se ale setkal už podruhé v jednom měsíci. Důvodem je prý snaha obou komunistických zemí upevnit vzájemné vztahy. V polovině června by se Kim Čong-un měl setkat i s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.


Iran Daily

Iran Dailyautor: Kiosko.net

O zrušení jaderné dohody informuje pochopitelně i blízkovýchodní list Iran Daily, který dává prostor především prezidentu země Hasanu Rúhánímu. Ten ubezpečuje, že má zájem, aby dohoda dále platila, pokud se na tom ostatní země shodnou. „Nařídil jsem ministru zahraničí, aby si v následujících týdnech promluvil s evropskými zeměmi, Čínou a Ruskem a pokud budou navzdory Trumpovým nestoudným vyjádřením souhlasit, dohoda mezi námi může dál trvat a můžeme společně učinit další kroky k mezinárodnímu míru,“ uvedl íránský prezident.


The Wall Street Journal

The Wall Street Journalautor: Kiosko.net

Americký ekonomický deník přináší nové informace o kauze Trumpova právníka Michaela Cohena, který měl uplácet pornohvězdu Stephanie Cliffordovou alias Stormy Daniels, aby mlčela o svém dřívějším vztahu se současným prezidentem. Cohenova firma údajně dostala v roce 2017 500 tisíc dolarů od investičního fondu, který je napojený na ruského oligarchu. Peníze právníkovi skrze svoji společnost Columbus Nova poslal Viktor Vekselberg, který patří k nejbohatším Rusům a má přímé vazby na Kreml. Byla to právě Cohenova firma Essential Consultants, skrze níž dostala Stormy Daniels údajně 130 tisíc dolarů za mlčení.


Die Welt

Die Weltautor: Kiosko.net

Německý Die Welt informuje o novém výzkumu jazykovědkyně a politoložky Heidrun Kämperové, který se chce zaměřit na zkoumání německé slovní zásoby. Němci totiž prý přebrali od nacistů řadu novotvarů, které se dále používají a bylo by prý dobré na to upozornit zvláště v době, kdy je extrémní pravice opět na vzestupu. Nacistický slovník spočíval například ve využívání technických pojmů v jiných kontextech (Anschluss, Gleichschaltung), aby se zdůraznila modernita a racionalita národního socialismu. Často se také objevovaly eufemismy jako „konečné řešení židovské otázky“ jako synonymum pro vyvražďování židů.


Daily Telegraph

The Daily Telegraphautor: Kiosko.net

Australská varianta deníku Daily Telegraph nabízí zprávu o kosmetickém institutu, který nesprávně prováděl operace prsou, za což nyní jeho majitelé míří k soudu. Podle přirovnání právníků fungovala klinika jako „fast food“, kde každá žena dostala rychle nové poprsí, které ale nijak nerespektovalo její proporce a zdraví, protože všechny pacientky dostaly stejně velké implantáty. Ozvalo se zatím celkem 240 poškozených, očekává se, že bych jich mohlo být ale až tisíc.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.