Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Lídr KLDR letěl poprvé letadlem, Němci používají nacistický slovník a boj s obezitou

ZAHRANIČNÍ TISK: Lídr KLDR letěl poprvé letadlem, Němci používají nacistický slovník a boj s obezitou
 

Světové deníky se věnují včerejšímu rozhodnutí Donalda Trumpa neprodloužit jadernou dohodu s Íránem. Objevují se ale například také zprávy o setkání severokorejského lídra Kim Čong-una s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Bylo to údajně poprvé, kdy vůdce KLDR letěl letadlem. Britští dietologové varují před vzrůstající obezitou obyvatel a navrhují různá drobná řešení, jak přispět ke zdravějšímu životu. Patří mezi ně například tankování na benzínce. 

The Times

The Timesautor: Kiosko.net

Britské The Times se jako většina dnešních periodik věnují na hlavní straně Donaldu Trumpovi, který včera oznámil, že USA už neprodlouží jadernou smlouvu s Íránem a naopak uvalí na zemi tvrdší sankce. Britská premiérka Theresa Mayová, německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron ale potvrdili, že jejich země budou podmínky smlouvy udržovat i nadále, což potvrdil i íránský prezident Hasan Rúhání.

Další z článků v Timesech se zabývá tloustnutím populace. Přední experti na boj s obezitou tvrdí, že je důležité například donutit obchody, aby u pokladen, kde zákazníci dlouho čekají, nenabízely sladkosti. Lidem s nadváhou by prý také pomohlo, kdyby za benzín museli platit pouze v obchodě, aby se museli projít, a ne prostřednictvím systému drive-thru.


South China Morning Post

South China Morning Postautor: Kiosko.net

List informuje především o návštěvě severokorejského lídra Kim Čong-una v Číně. V zemi se setkal včera také s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Předem médiím neohlášená návštěva byla zajímavá i tím, že to byla první Kim Čong-unova zahraniční cesta, kterou jako lídr podnikl letadlem. Vůdce KLDR totiž většinou ze své země necestuje. S čínským prezidentem se ale setkal už podruhé v jednom měsíci. Důvodem je prý snaha obou komunistických zemí upevnit vzájemné vztahy. V polovině června by se Kim Čong-un měl setkat i s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.


Iran Daily

Iran Dailyautor: Kiosko.net

O zrušení jaderné dohody informuje pochopitelně i blízkovýchodní list Iran Daily, který dává prostor především prezidentu země Hasanu Rúhánímu. Ten ubezpečuje, že má zájem, aby dohoda dále platila, pokud se na tom ostatní země shodnou. „Nařídil jsem ministru zahraničí, aby si v následujících týdnech promluvil s evropskými zeměmi, Čínou a Ruskem a pokud budou navzdory Trumpovým nestoudným vyjádřením souhlasit, dohoda mezi námi může dál trvat a můžeme společně učinit další kroky k mezinárodnímu míru,“ uvedl íránský prezident.


The Wall Street Journal

The Wall Street Journalautor: Kiosko.net

Americký ekonomický deník přináší nové informace o kauze Trumpova právníka Michaela Cohena, který měl uplácet pornohvězdu Stephanie Cliffordovou alias Stormy Daniels, aby mlčela o svém dřívějším vztahu se současným prezidentem. Cohenova firma údajně dostala v roce 2017 500 tisíc dolarů od investičního fondu, který je napojený na ruského oligarchu. Peníze právníkovi skrze svoji společnost Columbus Nova poslal Viktor Vekselberg, který patří k nejbohatším Rusům a má přímé vazby na Kreml. Byla to právě Cohenova firma Essential Consultants, skrze níž dostala Stormy Daniels údajně 130 tisíc dolarů za mlčení.


Die Welt

Die Weltautor: Kiosko.net

Německý Die Welt informuje o novém výzkumu jazykovědkyně a politoložky Heidrun Kämperové, který se chce zaměřit na zkoumání německé slovní zásoby. Němci totiž prý přebrali od nacistů řadu novotvarů, které se dále používají a bylo by prý dobré na to upozornit zvláště v době, kdy je extrémní pravice opět na vzestupu. Nacistický slovník spočíval například ve využívání technických pojmů v jiných kontextech (Anschluss, Gleichschaltung), aby se zdůraznila modernita a racionalita národního socialismu. Často se také objevovaly eufemismy jako „konečné řešení židovské otázky“ jako synonymum pro vyvražďování židů.


Daily Telegraph

The Daily Telegraphautor: Kiosko.net

Australská varianta deníku Daily Telegraph nabízí zprávu o kosmetickém institutu, který nesprávně prováděl operace prsou, za což nyní jeho majitelé míří k soudu. Podle přirovnání právníků fungovala klinika jako „fast food“, kde každá žena dostala rychle nové poprsí, které ale nijak nerespektovalo její proporce a zdraví, protože všechny pacientky dostaly stejně velké implantáty. Ozvalo se zatím celkem 240 poškozených, očekává se, že bych jich mohlo být ale až tisíc.

 

 

Migrant do každé rodiny? Do Česka míří projekt „Uprchlíci, vítejte“

Do Česka přichází poněkud se zpožděním projekt „Uprchlíci, vítejte“. Ten zprostředkovává bydlení lidem na útěku v zemích, kde našli útočiště; pokud možno co nejblíž starousedlíkům, tedy rovnou u nich doma. S českou verzí projektu pomáhá Michal Sikyta, který byl před třemi lety u zrodu stejné platformy v Rakousku. „Nejsme sluníčkáři. My jenom nevítáme, ale nabízíme řešení,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

Ačkoli se migrační krize z roku 2015 Česku prakticky úplně vyhnula a počet lidí, kterým ČR ročně udělí azyl, se počítá jen na desítky, rozdělila migrace českou společnost.

„V Česku je migrace jistě kontroverzní. Ale nemyslím, že to, jak k ní přistupují politici, naprosto odráží rozpoložení ve společnosti,“ říká Michal Sikyta. Podle něj jsou Češi schopní si uvědomovat, že nic není černobílé, ani otázka přijímání uprchlíků.

Link

Sám má zkušenosti z Rakouska, které v roce 2015 přijalo necelých 100 tisíc lidí. Tamní verze projektu je proto taky mnohem větší než kdy asi bude ta česká, kterou zaštiťuje Sdružení pro integraci a migraci.

„To, že teď přichází méně uprchlíků. neznamená, že se to nemůže rychle a dramaticky změnit. A pak tu budeme mít funkční platformu, která v takové situaci nabídne řešení,“ říká.

Spolubydlení uprchlíků s domácími podle jeho zkušenosti urychluje integraci, pomáhá uprchlíkům najít práci a naučit se rychleji jazyk. V Česku chce zatím „Uprchlíci, vítejte“ ubytovat řádově jednotky až desítky osob.

Link

Proč v Česku s projektem začínáte až tři roky po poslední migrační vlně? Není to pozdě?

Myslíme si, že to téma je aktuální pořád, i když už se tolik neobjevuje v médiích. Situace v Česku se zas tak moc nezměnila – pořád je tu hodně lidí s uděleným azylem nebo doplňkovou ochranou, kteří mají problém najít adekvátní bydlení. Týká se to počtu lidí v řádu několika stovek.

Druhá věc je integrace uprchlíků – myšlenkou projektu je umožnit jim sdílet domácnost s místními lidmi. Podle nás je to klíč k úspěchu – je pro ně pak mnohem jednodušší naučit se češtinu, najít si zaměstnání, zorientovat se v novém prostředí a navázat sociální vazby.

Převzali jste název projektu z původní německé verze tak, jak byl – tedy „Uprchlíci, vítejte“. Nemůže vás to v očích řady Čechů diskvalifikovat už od začátku? Tenhle národ se rozdělil na „vítače“ a „odmítače“, jakoby nic jiného ani neexistovalo…

Samozřejmě je to určitý politický statement, ale na druhé straně to vyjadřuje, že ten projekt je konstruktivní odpovědí na celou tuhle problematiku. Tím, že se snažíme uprchlíkům zprostředkovat bydlení. Takže podle mě je to hlavně odpovědný přístup.

Když jsme u těch vítačů a odmítačů…. Jste sluníčkář?

Já vlastně nevím, co to je. Možná to má popisovat určitou naivitu – ale náš projekt rozhodně naivní není. My ty uprchlíky jenom nevítáme, my nabízíme řešení. Konstruktivní a odpovědný přístup. Ne, že řekneme „všechny vás vítáme“, ale taky to vítání nějak aplikujeme. Tím, že umožníme uprchlíkům bydlet s místními.

Link

Vy jste se podílel na rozjezdu stejné platformy v Rakousku v roce 2015. Jak to zafungovalo tam?

Na začátku nás bylo jen pár, ale pak se to začalo velmi dynamicky rozrůstat a před pár dny jsme ubytovali pětistého člověka, takže myslím, že to funguje velmi dobře.

Situace v současném Česku je ale jiná, nepřichází sem desítky tisíc lidí jako tehdy do Rakouska a Česko má kapacity, jak uprchlíky, kteří sem při současných počtech přijdou, ubytovat.

Nějaké ubytovací kapacity tu jsou, ale musíme se ptát, jakou mají úroveň a jestli není lepší, aby uprchlíci byli spíš v centru společnosti a sdíleli domácnosti s místními lidmi.

Není ale tenhle přístup jen střídání dvou extrémů? Na jedné straně může být přetížená státní infrastruktura pro uprchlíky, nedostatečná empatie státních institucí vůči nim. Na straně druhé ale vy nabízíte nastěhovat si uprchlíky domů. Nejde to ještě jinak?

Je potřeba si říct, co tomu předchází – nejde jen o to, že zprostředkujeme kontakt mezi majitelem bytu a uprchlíkem. Obě strany se registrují na našich stránkách a my se pak od nich snažíme získat podrobnější informace, jak tráví volný čas, jaké mají představy o sdílení jedné domácnosti a podobně. Tenhle „screening“ trvá několik týdnů.

Link

Jak obě strany kontaktujete – po telefonu, nebo s nimi děláte osobní pohovory.

Jako první krok vyplní poměrně obsáhlý registrační formulář, pak přichází komunikace po telefonu nebo mailem. A nakonec osobní setkání v bytě, kde se znovu probírá, jak by vypadalo to případné soužití, obě strany si vyzkouší, jestli jsou tam řekněme nějaké vzájemné sympatie a jestli by do toho vlastně chtěli jít. Teprve pak se rozhodnou.

Naše Podpora tím nekončí. Třeba v Rakousku existuje i psychosociální tým, takže pokud se objeví nějaké problémy, můžou se na nás obrátit. Klienti tedy mají k dispozici rozsáhlé poradenství.

Jaký je ideální profil uprchlíka pro tenhle program?

Jsou to lidé s uděleným azylem nebo doplňkovou ochranou, můžou to být i lidé, kterým ještě běží azylové řízení. Ta nemožnost najít adekvátní bydlení, se v Česku týká i řady lidí, kteří tu žijí už řadu měsíců a třeba už i umí trochu česky. Pro ně je ten projekt určený, naopak lidé, kteří jsou v Česku úplně čerstvě, nejsou naše primární cílová skupina.

Cítíte už po takovém ubytovávání uprchlíků v Česku poptávku – z obou stran?

Kdybychom ji necítili, nikdy bychom s tím projektem nezačali. Máme už pár registrací, zatím v řádu jednotek zájemců.

Link

Kdo může ubytovat uprchlíka u sebe doma? Jsou tam nějaké minimální požadavky?

Může to být naprosto kdokoli – třeba studentské spolubydlení nebo rodina. Pro nás je důležité, aby to byl samostatný pokoj, aby ten pokoj byl nabídnutý minimálně na šest měsíců, ideálně na rok nebo déle, a to kvůli určité stabilitě pro uprchlíka.

Kromě té samotné klíčové myšlenky – integrace soužitím – máte v projektu ještě nějaké jiné nástroje, jak uprchlíka motivovat k tomu, aby se o integraci opravdu aktivně snažil?

V Rakousku, kde je projekt nesrovnatelně větší, a je vlastně součástí celé sítě projektů, jsou v rámci podpůrného týmu k dispozici třeba i sociální pracovníci, kteří dotyčnému můžou pomoct s hledáním práce, jsou tam zdravotníci, je tam školní projekt a tak dál. Celou tuhle infrastrukturu mají k dispozici jak uprchlíci, tak jejich hostitelé, u kterých bydlí.

Co se stalo s uprchlíky, kteří programem prošli v Rakousku? Jsou nějaká spolehlivá data k tomu, jak dopadla jejich integrace?

My s těmi lidmi zůstáváme v kontaktu, děláme společné aktivity. Jeden příklad z mojí zkušenosti – mladík, kterému jsme zprostředkovali ubytování, začal studovat ve Vídni ekonomii a založil organizaci, která pomáhá lidem v Somálsku, odkud on sám pochází, s podporou vzdělávání a škol. V Česku se hodně zdůrazňuje, že je potřeba pomáhat v zemích, odkud lidé utíkají, spíše než pomáhat jim tady v Evropě. Tohle je dobrý příklad toho, jak člověk, který sám utekl, té zemi zpětně pomáhá, aby neutíkali ostatní.

Link

Jak často jste museli řešit ve spolubydlení Rakušanů s uprchlíky nějaké konflikty?

Velice málo, to mě dost překvapilo. Sám bydlím ve studentském bytě a ta míra konfliktů tam je poměrně vysoká – a s tím i fluktuace. Znám spoustu lidí, co takové bydlení mění po roce i dříve. Bavíme se tady o zhruba pěti stech zprostředkovaných spolubydlení a ta míra konfliktů byla velmi nízká.

Vídeň je specifické město, zvyklé na migraci, sociálně nebývale soudržné, s vysokou kvalitou života. Sousedským projektům se tam daří, včetně těch na integraci cizinců. Jsou tyhle podmínky vůbec přenositelné do Česka?

Proč by ne? Projekt „Uprchlíci, vítejte“ v současnosti běží ve 13 evropských zemích, nově také ve Francii, a dále v Austrálii a Kanadě. Samozřejmě, že realita z hlediska zákonů a dalších věcí je v těch jednotlivých státech odlišná. Ale ta základní myšlenka zůstává stejná.

V Česku je to jistě kontroverzní téma. Ale nemyslím, že to, jak k němu přistupují politici, naprosto odráží rozpoložení ve společnosti.

Takže Češi jsou ve skutečnosti k uprchlíkům méně nepřátelští, než se obecně předpokládá?

Ano, do určité míry. Minimálně ve schopnosti uvědomit si, že to téma není černobílé. Ani my neříkáme, že v integraci nejsou problémy. Ale snažíme se to řešit konstruktivně. Zprostředkovávat kontakty a pak ty nové vazby podporovat.

Článek původně vyšel na webu HlídacíPes.org. INFO.CZ ho publikuje se souhlasem redakce.

-1