Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Lídr KLDR letěl poprvé letadlem, Němci používají nacistický slovník a boj s obezitou

ZAHRANIČNÍ TISK: Lídr KLDR letěl poprvé letadlem, Němci používají nacistický slovník a boj s obezitou
 

Světové deníky se věnují včerejšímu rozhodnutí Donalda Trumpa neprodloužit jadernou dohodu s Íránem. Objevují se ale například také zprávy o setkání severokorejského lídra Kim Čong-una s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Bylo to údajně poprvé, kdy vůdce KLDR letěl letadlem. Britští dietologové varují před vzrůstající obezitou obyvatel a navrhují různá drobná řešení, jak přispět ke zdravějšímu životu. Patří mezi ně například tankování na benzínce. 

The Times

The Timesautor: Kiosko.net

Britské The Times se jako většina dnešních periodik věnují na hlavní straně Donaldu Trumpovi, který včera oznámil, že USA už neprodlouží jadernou smlouvu s Íránem a naopak uvalí na zemi tvrdší sankce. Britská premiérka Theresa Mayová, německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron ale potvrdili, že jejich země budou podmínky smlouvy udržovat i nadále, což potvrdil i íránský prezident Hasan Rúhání.

Další z článků v Timesech se zabývá tloustnutím populace. Přední experti na boj s obezitou tvrdí, že je důležité například donutit obchody, aby u pokladen, kde zákazníci dlouho čekají, nenabízely sladkosti. Lidem s nadváhou by prý také pomohlo, kdyby za benzín museli platit pouze v obchodě, aby se museli projít, a ne prostřednictvím systému drive-thru.


South China Morning Post

South China Morning Postautor: Kiosko.net

List informuje především o návštěvě severokorejského lídra Kim Čong-una v Číně. V zemi se setkal včera také s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Předem médiím neohlášená návštěva byla zajímavá i tím, že to byla první Kim Čong-unova zahraniční cesta, kterou jako lídr podnikl letadlem. Vůdce KLDR totiž většinou ze své země necestuje. S čínským prezidentem se ale setkal už podruhé v jednom měsíci. Důvodem je prý snaha obou komunistických zemí upevnit vzájemné vztahy. V polovině června by se Kim Čong-un měl setkat i s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.


Iran Daily

Iran Dailyautor: Kiosko.net

O zrušení jaderné dohody informuje pochopitelně i blízkovýchodní list Iran Daily, který dává prostor především prezidentu země Hasanu Rúhánímu. Ten ubezpečuje, že má zájem, aby dohoda dále platila, pokud se na tom ostatní země shodnou. „Nařídil jsem ministru zahraničí, aby si v následujících týdnech promluvil s evropskými zeměmi, Čínou a Ruskem a pokud budou navzdory Trumpovým nestoudným vyjádřením souhlasit, dohoda mezi námi může dál trvat a můžeme společně učinit další kroky k mezinárodnímu míru,“ uvedl íránský prezident.


The Wall Street Journal

The Wall Street Journalautor: Kiosko.net

Americký ekonomický deník přináší nové informace o kauze Trumpova právníka Michaela Cohena, který měl uplácet pornohvězdu Stephanie Cliffordovou alias Stormy Daniels, aby mlčela o svém dřívějším vztahu se současným prezidentem. Cohenova firma údajně dostala v roce 2017 500 tisíc dolarů od investičního fondu, který je napojený na ruského oligarchu. Peníze právníkovi skrze svoji společnost Columbus Nova poslal Viktor Vekselberg, který patří k nejbohatším Rusům a má přímé vazby na Kreml. Byla to právě Cohenova firma Essential Consultants, skrze níž dostala Stormy Daniels údajně 130 tisíc dolarů za mlčení.


Die Welt

Die Weltautor: Kiosko.net

Německý Die Welt informuje o novém výzkumu jazykovědkyně a politoložky Heidrun Kämperové, který se chce zaměřit na zkoumání německé slovní zásoby. Němci totiž prý přebrali od nacistů řadu novotvarů, které se dále používají a bylo by prý dobré na to upozornit zvláště v době, kdy je extrémní pravice opět na vzestupu. Nacistický slovník spočíval například ve využívání technických pojmů v jiných kontextech (Anschluss, Gleichschaltung), aby se zdůraznila modernita a racionalita národního socialismu. Často se také objevovaly eufemismy jako „konečné řešení židovské otázky“ jako synonymum pro vyvražďování židů.


Daily Telegraph

The Daily Telegraphautor: Kiosko.net

Australská varianta deníku Daily Telegraph nabízí zprávu o kosmetickém institutu, který nesprávně prováděl operace prsou, za což nyní jeho majitelé míří k soudu. Podle přirovnání právníků fungovala klinika jako „fast food“, kde každá žena dostala rychle nové poprsí, které ale nijak nerespektovalo její proporce a zdraví, protože všechny pacientky dostaly stejně velké implantáty. Ozvalo se zatím celkem 240 poškozených, očekává se, že bych jich mohlo být ale až tisíc.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1