Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Macron hází Mayové záchranné lano a Londýn chce teenagerům zakázat Red Bull

ZAHRANIČNÍ TISK: Macron hází Mayové záchranné lano a Londýn chce teenagerům zakázat Red Bull
 

Francouzský prezident Emmanuel Macron chce evropské lídry přesvědčit, aby podpořili brexitovou dohodu mezi EU a Velkou Británií. Americký prezident tlačí na Kanadu, aby se připojila k nově smlouvě NAFTA. A britská vláda navahuje zákaz prodeje energetických nápojů dětem.

The Times

Zahraniční tiskautor: Kiosko.net/The Times

Francouzský prezident Emmanuel Macron chce vyzvat evropské lídry, aby s Británií uzavřeli dohodu o odchodu z unie. Podle deníku The Times k tomu plánuje využít zářijový summit EU v Salcburku, kde chce zároveň představit novou vizi, která má sjednotit Evropu, a právě zachování blízkého vztahu se Spojeným královstvím tomu má pomoci. Macron tak ustupuje ze svého tvrdého postoje vůči premiérce Therese Mayové, které teď chce hodit pomyslné „záchranné lano“, píše britský list. Mayová se totiž kvůli rozdílným názorům na brexit ve vlastní vládě nachází ve složité situaci, stále častěji se navíc hovoří o možnosti brexitu bez dohody. Optimismus ohledně dojednání dohody mezi Londýnem a Bruselem navíc včera posílil poté, co unijní vyjednavač Michel Barnier nabídl Británii obchodní dohodu, která mezi oběma stranami zachová co možná nejbližší vztahy.


Financial Times

Zahraniční tiskautor: Kiosko.net/Financial Times

Odchodu Velké Británie z Evropské unie se týká i hlavní zpráva na titulní stránce listu Financial Times, která potvrzuje dřívější obavy, že dosažení dohody mezi Británií a Evropskou unií se do října s největší pravděpodobností stihnout nepodaří. Přiznal to britský ministr pro brexit Dominic Raab. Nedaří se totiž překlenout přetrvávající problémy spojené s budoucím nastavením režimu na hranici se Severním Irskem a především rozdílné pohledy Londýna a Bruselu na jejich obchodní vztahy po brexitu. Zatímco ještě před pár měsíci se na říjnový termín v Bruselu velmi tlačilo – dohoda o brexitu totiž musí projít komplikovaným schvalovacím procesem na obou stranách – dnes prý Raab pozoruje „určitou míru volnosti“ na to, kdy má být smlouva podepsaná.


The Wall Street Journal

Zahraniční tiskautor: Kiosko.net/WSJ

Obchodní vztahy mezi severoamerickými zeměmi, kterým po svém nástupu zasadil tvrdou ránu prezident Donald Trump, jsou na dobré cestě. Po dohodě Spojených států s Mexikem na přepracování Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA) se k jednání o trojstranné dohodě připojila také Kanada. „Kanada si velmi moc přeje uzavření dohody,“ nechal se včera slyšet šéf Bílého domu a dodal, že rozhovory „jsou na správné cestě“, píše americký list The Wall Street Journal. Kanada se však musí rozhodnout do pátku – ne tento den totiž Trumpova administrativa stanovila termín, do kdy se Kanada může k procesu přihlásit, jinak hrozí, že bude z rozhovorů vynechána. Podle slov Trumpa prý kanadský premiér po této hrozbě zavolal do Bílého domu a „byl velmi milý – nemohl být milejší,“ prohlásil americký prezident.


The Guardian

Zahraniční tiskautor: Kiosko.net/The Guardian

Britský deník The Guardian odhaluje velké díry v poskytování lékařské péče duševně nemocným dětem žijícím ve Spojeném království. Data Národní zdravotní služby (NHS) ukazují, že někteří nezletilí s vážnými problémy v oblasti duševního zdraví musí k hospitalizaci jezdit do nemocnic vzdálených i 285 mil, tedy přes 450 kilometrů daleko od svého domova. Důvodem je akutní nedostatek nemocničních lůžek v některých zdravotnických zařízeních. Podle odborníků však odloučení od rodiny a přátel stav duševně nemocných dětí jen zhoršuje, šance na uzdravení jsou proto minimální a naopak se u nich zvyšuje riziko sebevražedných tendencí.


Daily Mail

Zahraniční tiskautor: Kiosko.net/Daily Mail

Vláda britské premiérky Theresy Mayové se rozhodla zatočit s dětskou obezitou. Včera večer proto navrhla zákaz prodeje energetických nápojů školákům, čímž chce u dětí bojovat nejen s obezitou ale i hyperaktivitou. Plechovka nápoje Red Bull by se tak lidem mladším 18 let podle jejího návrhu neměla vůbec dostat do ruky. Zatímco někteří včetně známého kuchaře Jamieho Olivera plány britské vlády chválí, v hodnocení návrhu převažují spíš kritici, podle kterých je vláda Mayové v zakazování nejrůznějších věcí posedlá, píše britský bulvární deník Daily Mail.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232