Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Muži vrací úder, bez Boha ke světlým zítřkům a může kolonizace za mlácení žen?

ZAHRANIČNÍ TISK: Muži vrací úder, bez Boha ke světlým zítřkům a může kolonizace za mlácení žen?
 

Světovým médiím ve čtvrtek vévodí zachránění chlapci z thajské jeskyně, kteří poprvé od riskantní akce promluvili na veřejnosti. Britský deník The Times ale například poukazuje také na studii, podle níž společnosti, jejíchž členové opouští víru v Boha, bohatnou. Americký deník The New York Times zase informuje o hnutí, které vytáhlo do boje proti údajné diskriminaci mužů. A byznysový deník The Wall Street Journal věnuje místo na titulní straně Saúdkám, které překvapily prodejce aut. Co dalšího se dnes dočtete v zahraničním tisku?  

The Times

The Times (19.7.2018)autor: En.Kiosko.net/ The Times

Britský deník na své titulní straně poukazuje na studii, která hledala odpověď na odvěkou otázku: pomáhá sekularismus k rozkvětu kapitalismu? Výzkumníci prozkoumali HDP a význam víry ve 109 zemích a došli k závěru, že odmítnutí Boha může opravdu výrazně podpořit bohatnutí národa. Za dekádu se dle vědců zvýší HDP na obyvatele průměrně o 800 liber, během dvaceti let o 2 tisíce liber a během třiceti let o 4 tisíce liber.

Studie rovněž zjistila, že oddělení víry vede ve společnosti k větší toleranci k právům jedince, včetně žen, homosexuálů a rozvedených. Plnohodnotnou součástí společnosti se tak najednou může stát o mnoho více lidí.


The New York Times

The New York Times (19.7.2018)autor: En.Kiosko.net/ The New York Times

V posledních měsících plnily titulní strany světových deníků zprávy o hnutí MeToo, v rámci něhož se především ženy vyznávají z toho, že byly terčem sexuálního obtěžování či zneužívání. Americký deník The New York Times však nyní přišel se zprávou, že do boje vyrazili i američtí muži. V Kalifornii se zformovalo hnutí HeToo, v jehož čele stojí bývalý mariňák Rich Allison.

Sedmačtyřicetiletý Američan je ústřední postavou v hnutí mužských aktivistů, kteří si vzali na paškál marketingové strategie, vzdělávací programy či občanské projekty zaměřené na ženy, které se v USA začaly objevovat po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem v listopadu 2017 a po zrodu hnutí MeToo.

Podle deníku je Allison žalobcem už ve třinácti soudních přích, z nichž většina se odvolává na Unruh Civil Rights Act. Tento kalifornský zákon z roku 1959 výslovně zakazuje diskriminaci na základě pohlaví, rasy, náboženství nebo sexuální orientace. Allison se na jeho základě snaží dovolat „sociální spravedlnosti“ a dosáhnout odsouzení diskriminace mužů ve společnosti.


The Wall Street Journal

The Wall Street Journal (19.7.2018)autor: En.Kiosko.net/The Wall Street Journal

Před několika týdny dostaly ženy v Saúdské Arábii povolení řídit auta. A řada z nich této nově nabyté svobody užívá plnými doušky. Americký deník The Wall Street Journal uvádí, že Saúdky překvapily prodejce aut svými preferencemi. Dealeři se předzásobili cenově dostupnými sedany a mini SUV – tedy menšími auty s nižšími výkony. K jejich překvapení však Saúdky nezřídka sahají po nabušených sporťácích.

„Nečekají, že mě uvidí v takovém autě,“ řekla deníku třiadvacetiletá Samia Weheba, která si pořídila Audi RS3 se čtyřmi sty koni pod kapotou. „Je to chlapské auto, zvlášť v této zemi,“ dodala.


The Australian

The Australian (19.7.2017)autor: En.Kiosko.net/The Australian

Australský deník věnuje titulní stranu sporu o původní obyvatele, který se v zemi rozhořel tento týden poté, co organizace Our Watch zveřejnila zprávu, v níž uvádí kolonizaci Austrálie jako jednu z hlavních příčin násilí na domorodých ženách.

Zastánci této teorie se opírají o statistiky. Nejnovější údaje australského Institutu pro zdraví a sociální péči z února letošního roku ukazují, že domorodé ženy mají 32krát vyšší pravděpodobnost hospitalizace kvůli rodinnému násilí než ty ostatní. Podobně jsou i domorodí muži 23krát častěji hospitalizováni. Dvě z pěti obětí vražd spáchaných v domácnosti – 41 procent – byly zabity stávajícím nebo bývalým partnerem ve srovnání s jednou z pěti obětí u skupiny nepůvodních obyvatel, ukazují data.

Kritici naopak zprávě vyčítají, že dělá z domorodých mužů oběti; k násilí na ženách neexistuje dle nich žádné ospravedlnění. Podle kritiků je teorie, která tvrdí, že domácí násilí na ženách a dětech je důsledkem kolonizace, jakýmsi „bílým feminismem“, který ospravedlňuje mužské násilí v některých kulturách a ignoruje oběti domácí krize.


The Star

The Star (19.7.2018)autor: En.Kiosko.net/ The Star

Jihoafrická republika včera žila oslavami stého výročí narození bývalého prezidenta a bojovníka proti apartheidu Nelsona Mandely. Po celé zemi se konalo mnoho charitativních akcí, kterých se účastnili prominentní zahraniční hosté jako bývalý americký prezident Barack Obama.

Památce svého předchůdce se poklonili i bývalý jihoafrický prezident Jacob Zuma a současná hlava státu Cyril Ramaphosa, kteří se vydali do Mandelova rodiště. Oba politici se dle deníku The Star při té příležitosti důrazně ohradili proti obviněním, že se Mandela zaprodal během demokratizačního procesu, což je argument, který používají ti, kteří kritizují současný stav země. „Madiba přinesl politickou svobodu; pokud jsme ji nepoužili k tomu, abychom prosadili ekonomickou svobodu, neviňme z toho Madibu, ale sebe samé,“ vzkázal zpochybňovačům Mandelova odkazu Zuma.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1