ZAHRANIČNÍ TISK: Muži vrací úder, bez Boha ke světlým zítřkům a může kolonizace za mlácení žen? | info.cz

Články odjinud

ZAHRANIČNÍ TISK: Muži vrací úder, bez Boha ke světlým zítřkům a může kolonizace za mlácení žen?

ZAHRANIČNÍ TISK: Muži vrací úder, bez Boha ke světlým zítřkům a může kolonizace za mlácení žen?
 

Světovým médiím ve čtvrtek vévodí zachránění chlapci z thajské jeskyně, kteří poprvé od riskantní akce promluvili na veřejnosti. Britský deník The Times ale například poukazuje také na studii, podle níž společnosti, jejíchž členové opouští víru v Boha, bohatnou. Americký deník The New York Times zase informuje o hnutí, které vytáhlo do boje proti údajné diskriminaci mužů. A byznysový deník The Wall Street Journal věnuje místo na titulní straně Saúdkám, které překvapily prodejce aut. Co dalšího se dnes dočtete v zahraničním tisku?  

The Times

The Times (19.7.2018)autor: En.Kiosko.net/ The Times

Britský deník na své titulní straně poukazuje na studii, která hledala odpověď na odvěkou otázku: pomáhá sekularismus k rozkvětu kapitalismu? Výzkumníci prozkoumali HDP a význam víry ve 109 zemích a došli k závěru, že odmítnutí Boha může opravdu výrazně podpořit bohatnutí národa. Za dekádu se dle vědců zvýší HDP na obyvatele průměrně o 800 liber, během dvaceti let o 2 tisíce liber a během třiceti let o 4 tisíce liber.

Studie rovněž zjistila, že oddělení víry vede ve společnosti k větší toleranci k právům jedince, včetně žen, homosexuálů a rozvedených. Plnohodnotnou součástí společnosti se tak najednou může stát o mnoho více lidí.


The New York Times

The New York Times (19.7.2018)autor: En.Kiosko.net/ The New York Times

V posledních měsících plnily titulní strany světových deníků zprávy o hnutí MeToo, v rámci něhož se především ženy vyznávají z toho, že byly terčem sexuálního obtěžování či zneužívání. Americký deník The New York Times však nyní přišel se zprávou, že do boje vyrazili i američtí muži. V Kalifornii se zformovalo hnutí HeToo, v jehož čele stojí bývalý mariňák Rich Allison.

Sedmačtyřicetiletý Američan je ústřední postavou v hnutí mužských aktivistů, kteří si vzali na paškál marketingové strategie, vzdělávací programy či občanské projekty zaměřené na ženy, které se v USA začaly objevovat po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem v listopadu 2017 a po zrodu hnutí MeToo.

Podle deníku je Allison žalobcem už ve třinácti soudních přích, z nichž většina se odvolává na Unruh Civil Rights Act. Tento kalifornský zákon z roku 1959 výslovně zakazuje diskriminaci na základě pohlaví, rasy, náboženství nebo sexuální orientace. Allison se na jeho základě snaží dovolat „sociální spravedlnosti“ a dosáhnout odsouzení diskriminace mužů ve společnosti.


The Wall Street Journal

The Wall Street Journal (19.7.2018)autor: En.Kiosko.net/The Wall Street Journal

Před několika týdny dostaly ženy v Saúdské Arábii povolení řídit auta. A řada z nich této nově nabyté svobody užívá plnými doušky. Americký deník The Wall Street Journal uvádí, že Saúdky překvapily prodejce aut svými preferencemi. Dealeři se předzásobili cenově dostupnými sedany a mini SUV – tedy menšími auty s nižšími výkony. K jejich překvapení však Saúdky nezřídka sahají po nabušených sporťácích.

„Nečekají, že mě uvidí v takovém autě,“ řekla deníku třiadvacetiletá Samia Weheba, která si pořídila Audi RS3 se čtyřmi sty koni pod kapotou. „Je to chlapské auto, zvlášť v této zemi,“ dodala.


The Australian

The Australian (19.7.2017)autor: En.Kiosko.net/The Australian

Australský deník věnuje titulní stranu sporu o původní obyvatele, který se v zemi rozhořel tento týden poté, co organizace Our Watch zveřejnila zprávu, v níž uvádí kolonizaci Austrálie jako jednu z hlavních příčin násilí na domorodých ženách.

Zastánci této teorie se opírají o statistiky. Nejnovější údaje australského Institutu pro zdraví a sociální péči z února letošního roku ukazují, že domorodé ženy mají 32krát vyšší pravděpodobnost hospitalizace kvůli rodinnému násilí než ty ostatní. Podobně jsou i domorodí muži 23krát častěji hospitalizováni. Dvě z pěti obětí vražd spáchaných v domácnosti – 41 procent – byly zabity stávajícím nebo bývalým partnerem ve srovnání s jednou z pěti obětí u skupiny nepůvodních obyvatel, ukazují data.

Kritici naopak zprávě vyčítají, že dělá z domorodých mužů oběti; k násilí na ženách neexistuje dle nich žádné ospravedlnění. Podle kritiků je teorie, která tvrdí, že domácí násilí na ženách a dětech je důsledkem kolonizace, jakýmsi „bílým feminismem“, který ospravedlňuje mužské násilí v některých kulturách a ignoruje oběti domácí krize.


The Star

The Star (19.7.2018)autor: En.Kiosko.net/ The Star

Jihoafrická republika včera žila oslavami stého výročí narození bývalého prezidenta a bojovníka proti apartheidu Nelsona Mandely. Po celé zemi se konalo mnoho charitativních akcí, kterých se účastnili prominentní zahraniční hosté jako bývalý americký prezident Barack Obama.

Památce svého předchůdce se poklonili i bývalý jihoafrický prezident Jacob Zuma a současná hlava státu Cyril Ramaphosa, kteří se vydali do Mandelova rodiště. Oba politici se dle deníku The Star při té příležitosti důrazně ohradili proti obviněním, že se Mandela zaprodal během demokratizačního procesu, což je argument, který používají ti, kteří kritizují současný stav země. „Madiba přinesl politickou svobodu; pokud jsme ji nepoužili k tomu, abychom prosadili ekonomickou svobodu, neviňme z toho Madibu, ale sebe samé,“ vzkázal zpochybňovačům Mandelova odkazu Zuma.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud