Články odjinud

ZAHRANIČNÍ TISK: Nezdvořák Trump, džihádisté v Africe a jak jednají Severokorejci

ZAHRANIČNÍ TISK: Nezdvořák Trump, džihádisté v Africe a jak jednají Severokorejci
 

Americký prezident Donald Trump je hlavním tématem světového tisku. Ať již jde o jeho chování na summitu NATO, návštěvu ve Velké Británii nebo jednání se Severní Koreou. Média se ale věnují také tomu, že novým centrem džihádistů se stává Afrika, nebo "usmíření" v Sýii, které je doplněno zatýkáním a povinnou výukou ruštiny.

Financial Times 

Financial Timesautor: Kiosko.net/Financial Times

Co znamená v čínštině fráze vypůjčit si lodě a vyjet na moře? Čínští komunisté tak označují taktiku, kdy využijí cizích zdrojů pro dosažení svého cíle. List The Financial Times popisuje, jak takto začali čínští komunisté postupovat v médiích. Podle jeho zjištění se ve 400 formálně nezávislých novinách a časopisech vycházejících v čínštině mimo Čínu objevuje obsah, který je vlastně přetištěním zpráv z oficiálního čínského stranického deníku či státní tiskové agentury. A je těžko rozlišitelný od ostatního redakčního obsahu. Peking tím chce dostat „zahraniční Číňany“ na svou stranu a odradit je od podpory Tchaj-wanu. Cílí ale také na nečínské publikum v zahraničí. Inspiruje se ruskou televizí RT, ale chce zajít mnohem dál a dostat se svým „pohledem na svět“ k západním čtenářům i přes byznysové zprávy.


The Economist 

The Economistautor: The Economist

Týdeník The Economist mimo jiné varuje, že novým centrem džihádistů se stává Afrika. Mají tu víc bojovníků, než kolik zbývá teroristické organizaci Islámský stá v Sýrii a v Iráku, a v minulém roce tu také zavraždili pětkrát více civilistů. Odnože Islámského státu se tu snaží vytvořit zárodky nové říše, nového chalífátu a skutečně ovládly a spravují některé vesnice a dočasně obsadily i některá města. The Economist cituje amerického generála Marka Hickse, velitele speciálních sil USA v Africe, který říká, že teď se ještě dají džihádisté v Africe zastavit za přijatelných nákladů – materiálních i pokud jde o padlé vojáky. Jestli ale Západ zaváhá, bude ho stát řešení tohoto problému mnohem více.


South China Morning Post

South China Morning Postautor: South China Morning Post

Deník South China Morning Post se věnuje nedostatku pracovníků ve svém domovském Hongkongu. Mimo jiné chybí soudci a soudní úředníci a tak Hongkong plánuje zvýšit věk jejich odchodu do důchodu na 70 a 65 let. Není ale jisté, zda se tím něco vyřeší. Starší soudci i tak nakonec odejdou a mladí se do služby nehlásí. Důvodem jsou vládní úspory. Jak ukazuje studie z roku 2015, rozdíl v platech mezi soudcem a soukromým advokátem je zhruba 60 procent.


The New York Times

The New York Timesautor: kiosko.net/The New York Times

The New York Times se ještě vrací k záchraně 12 chlapců a jejich trenéra z thajské jeskyně. Podrobně popisuje, jak je záchranáři dostali z jeskyně za pomoci nosítek, ve kterých byli i pod vodou. Na celé záchranné akci včetně plánování a technického zajištění se podílelo okolo deseti tisíc lidí z celého světa a situaci komplikovalo například to, že jeskyně Tham Luang není dostatečně zmapována a poslední velký průzkum tu provedli francouzští jeskyňáři v osmdesátých letech minulého století.

Deník v jiném textu také naznačuje, že přes nedávný dopis, který poslal severokorejský vůdce Kim Čong-un americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, nepostupuje jednání mezi oběma zeměmi tak, jak se plánovalo. Dokonce ani pokud jde o předání ostatků amerických vojáků padlých v Korejské válce americké straně. Armáda USA už do Koreje přivezla rakve pro ostatky zhruba 200 vojáků, ale severokorejská delegace se na jednání o jejich předání ve čtvrtek nedostavila. Setkání se mělo konat na hranici mezi Severní a Jižní Koreou. Když se Američané telefonicky ptali, co se stalo, Severokorejci jim navrhli na neděli setkání amerických a severokorejských generálů. Zřejmě by se tentokráte mělo jednat o odzbrojení, nikoliv o padlých. Otázkou ale je, zda aspoň na tohle jednání nějací Severokorejci skutečně dorazí.


The Wall Street Journal

The Wall Street Journalautor: Kiosko.net/The Wall Street Journal

Americký deník The Wall Street Journal popisuje na první straně právě ukončené jednání šéfů zemí NATO v Bruselu a často nevybíravý tlak amerického prezidenta Donalda Trumpa na to, aby američtí spojenci zvýšili své výdaje na obranu. Včetně toho, jak rozpoutal hádku o zbrojní výdaje mezi členy NATO před zraky ukrajinského a gruzínského prezidenta a ti pak byli raději zdvořile vystrkáni z místnosti.

List také popisuje, jak vypadá „usmíření“, které syrská vláda nabízí rebelům, kteří se jí vzdají, i civilistům žijícím pod vládou povstalců. Lidé v Sýrii se většinou bojí mluvit, ale z dostupných informací se zdá, že jde na mnoha místech fakticky o návrat předválečného represivního režimu. Civilisté jsou navíc fakticky uvězněni v oddělených enklávách, nemají práci, nemohou odejít, bývalí aktivní odpůrci režimu putují do vězení. Mladí muži se zase musí přihlásit do vládní armády. A pro děti například ve Východní Ghútě režim stále nepovolil dovoz dostatku jídla. To vše za dohledu ruských vojenských policistů.


Hindustan Times

Hindustan Timesautor: kiosko.net/Hindustan Times

Indický deník Hindustan Times se věnuje jako obvykle i situaci v sousedním Pákistánu. Příběh ale tentokrát začíná ve Spojených arabských emirátech v Abú Dhabí. Tam by zatčen bývalý pákistánský premiér Nawáz Šaríf spolu se svojí dcerou Maryam. Následovala jejich deportace do Pákistánu. Oba byli odsouzeni za korupci, Nawáz Šaríf na deset let vězní a jeho dcera celkově také na deset let. V Pákistánském Lahauru, kde přistáli, na ně čekalo 10 tisíc policistů a město vypadalo jako v obležení. Police se obávala nepokojů. Nawáz Šaríf tvrdí, že se na žádné korupci nepodílel, peníze nebral a že jde o politické pronásledování.


The Guardian

The Guardianautor: Kiosko.net/The Guardian

Britský The Guardian se věnuje návštěvě amerického prezidenta Donalda Trumpa ve Velké Británii. Deník popisuje chystané protesty proti této návštěvě a také trable premiérky Theresy Mayové s touto návštěvou. Trump kritizoval Mayovou za její představu Brexitu, tedy vystoupení Velké Británie s EU, kdy zůstane zachována část vztahům mezi unií a Londýnem. Mayová by od Trumpa ráda dosáhla příslibu uzavření obchodní dohody mezi Velkou Británií a Spojenými státy, aby tak posílila své vnitropolitické pozice. Zatím to ale na něco takového moc nevypadá.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818