Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Nezdvořák Trump, džihádisté v Africe a jak jednají Severokorejci

ZAHRANIČNÍ TISK: Nezdvořák Trump, džihádisté v Africe a jak jednají Severokorejci
 

Americký prezident Donald Trump je hlavním tématem světového tisku. Ať již jde o jeho chování na summitu NATO, návštěvu ve Velké Británii nebo jednání se Severní Koreou. Média se ale věnují také tomu, že novým centrem džihádistů se stává Afrika, nebo "usmíření" v Sýii, které je doplněno zatýkáním a povinnou výukou ruštiny.

Financial Times 

Financial Timesautor: Kiosko.net/Financial Times

Co znamená v čínštině fráze vypůjčit si lodě a vyjet na moře? Čínští komunisté tak označují taktiku, kdy využijí cizích zdrojů pro dosažení svého cíle. List The Financial Times popisuje, jak takto začali čínští komunisté postupovat v médiích. Podle jeho zjištění se ve 400 formálně nezávislých novinách a časopisech vycházejících v čínštině mimo Čínu objevuje obsah, který je vlastně přetištěním zpráv z oficiálního čínského stranického deníku či státní tiskové agentury. A je těžko rozlišitelný od ostatního redakčního obsahu. Peking tím chce dostat „zahraniční Číňany“ na svou stranu a odradit je od podpory Tchaj-wanu. Cílí ale také na nečínské publikum v zahraničí. Inspiruje se ruskou televizí RT, ale chce zajít mnohem dál a dostat se svým „pohledem na svět“ k západním čtenářům i přes byznysové zprávy.


The Economist 

The Economistautor: The Economist

Týdeník The Economist mimo jiné varuje, že novým centrem džihádistů se stává Afrika. Mají tu víc bojovníků, než kolik zbývá teroristické organizaci Islámský stá v Sýrii a v Iráku, a v minulém roce tu také zavraždili pětkrát více civilistů. Odnože Islámského státu se tu snaží vytvořit zárodky nové říše, nového chalífátu a skutečně ovládly a spravují některé vesnice a dočasně obsadily i některá města. The Economist cituje amerického generála Marka Hickse, velitele speciálních sil USA v Africe, který říká, že teď se ještě dají džihádisté v Africe zastavit za přijatelných nákladů – materiálních i pokud jde o padlé vojáky. Jestli ale Západ zaváhá, bude ho stát řešení tohoto problému mnohem více.


South China Morning Post

South China Morning Postautor: South China Morning Post

Deník South China Morning Post se věnuje nedostatku pracovníků ve svém domovském Hongkongu. Mimo jiné chybí soudci a soudní úředníci a tak Hongkong plánuje zvýšit věk jejich odchodu do důchodu na 70 a 65 let. Není ale jisté, zda se tím něco vyřeší. Starší soudci i tak nakonec odejdou a mladí se do služby nehlásí. Důvodem jsou vládní úspory. Jak ukazuje studie z roku 2015, rozdíl v platech mezi soudcem a soukromým advokátem je zhruba 60 procent.


The New York Times

The New York Timesautor: kiosko.net/The New York Times

The New York Times se ještě vrací k záchraně 12 chlapců a jejich trenéra z thajské jeskyně. Podrobně popisuje, jak je záchranáři dostali z jeskyně za pomoci nosítek, ve kterých byli i pod vodou. Na celé záchranné akci včetně plánování a technického zajištění se podílelo okolo deseti tisíc lidí z celého světa a situaci komplikovalo například to, že jeskyně Tham Luang není dostatečně zmapována a poslední velký průzkum tu provedli francouzští jeskyňáři v osmdesátých letech minulého století.

Deník v jiném textu také naznačuje, že přes nedávný dopis, který poslal severokorejský vůdce Kim Čong-un americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, nepostupuje jednání mezi oběma zeměmi tak, jak se plánovalo. Dokonce ani pokud jde o předání ostatků amerických vojáků padlých v Korejské válce americké straně. Armáda USA už do Koreje přivezla rakve pro ostatky zhruba 200 vojáků, ale severokorejská delegace se na jednání o jejich předání ve čtvrtek nedostavila. Setkání se mělo konat na hranici mezi Severní a Jižní Koreou. Když se Američané telefonicky ptali, co se stalo, Severokorejci jim navrhli na neděli setkání amerických a severokorejských generálů. Zřejmě by se tentokráte mělo jednat o odzbrojení, nikoliv o padlých. Otázkou ale je, zda aspoň na tohle jednání nějací Severokorejci skutečně dorazí.


The Wall Street Journal

The Wall Street Journalautor: Kiosko.net/The Wall Street Journal

Americký deník The Wall Street Journal popisuje na první straně právě ukončené jednání šéfů zemí NATO v Bruselu a často nevybíravý tlak amerického prezidenta Donalda Trumpa na to, aby američtí spojenci zvýšili své výdaje na obranu. Včetně toho, jak rozpoutal hádku o zbrojní výdaje mezi členy NATO před zraky ukrajinského a gruzínského prezidenta a ti pak byli raději zdvořile vystrkáni z místnosti.

List také popisuje, jak vypadá „usmíření“, které syrská vláda nabízí rebelům, kteří se jí vzdají, i civilistům žijícím pod vládou povstalců. Lidé v Sýrii se většinou bojí mluvit, ale z dostupných informací se zdá, že jde na mnoha místech fakticky o návrat předválečného represivního režimu. Civilisté jsou navíc fakticky uvězněni v oddělených enklávách, nemají práci, nemohou odejít, bývalí aktivní odpůrci režimu putují do vězení. Mladí muži se zase musí přihlásit do vládní armády. A pro děti například ve Východní Ghútě režim stále nepovolil dovoz dostatku jídla. To vše za dohledu ruských vojenských policistů.


Hindustan Times

Hindustan Timesautor: kiosko.net/Hindustan Times

Indický deník Hindustan Times se věnuje jako obvykle i situaci v sousedním Pákistánu. Příběh ale tentokrát začíná ve Spojených arabských emirátech v Abú Dhabí. Tam by zatčen bývalý pákistánský premiér Nawáz Šaríf spolu se svojí dcerou Maryam. Následovala jejich deportace do Pákistánu. Oba byli odsouzeni za korupci, Nawáz Šaríf na deset let vězní a jeho dcera celkově také na deset let. V Pákistánském Lahauru, kde přistáli, na ně čekalo 10 tisíc policistů a město vypadalo jako v obležení. Police se obávala nepokojů. Nawáz Šaríf tvrdí, že se na žádné korupci nepodílel, peníze nebral a že jde o politické pronásledování.


The Guardian

The Guardianautor: Kiosko.net/The Guardian

Britský The Guardian se věnuje návštěvě amerického prezidenta Donalda Trumpa ve Velké Británii. Deník popisuje chystané protesty proti této návštěvě a také trable premiérky Theresy Mayové s touto návštěvou. Trump kritizoval Mayovou za její představu Brexitu, tedy vystoupení Velké Británie s EU, kdy zůstane zachována část vztahům mezi unií a Londýnem. Mayová by od Trumpa ráda dosáhla příslibu uzavření obchodní dohody mezi Velkou Británií a Spojenými státy, aby tak posílila své vnitropolitické pozice. Zatím to ale na něco takového moc nevypadá.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744