Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: obavy NATO z Trumpa a Putina, řecký slib Merkelové a čínský zábor přístavu na Srí Lance

ZAHRANIČNÍ TISK: obavy NATO z Trumpa a Putina, řecký slib Merkelové a čínský zábor přístavu na Srí Lance

Plánované setkání Donalda Trumpa se šéfem Kremlu Vladimirem Putinem přidělává americkým spojencům v NATO vrásky na čele. Řecký premiér Alexis Tsipras podává německé kancléřce Angele Merkelové před dnešním klíčovým summitem EU pomocnou ruku. A Čína zvažuje, že vlastní „Nobelovu cenu“ budou moct získat i vědci ze zahraničí. Čemu se dnes věnují titulní strany prestižních zahraničních deníků?

The Times

Zahraniční tiskautor: Kiosko.net/Times

Včerejší oznámení schůzky amerického prezidenta Donalda Trumpa s šéfem Kremlu Vladimirem Putinem, která se má odehrát v červenci, přináší vládě Velké Británie velké obavy. Jak píše britský deník The Times, ministři kabinetu Theresy Mayové mají strach, že se Putinovi podaří Trumpa přesvědčit, aby v Evropě omezil své vojenské závazky a obrana evropských zemí NATO proti ruské agresi tak bude v ohrožení. Londýn také varuje, že by v rámci „mírové dohody“ mezi Trumpem a Putinem mohly být zrušeny nebo pozměněny plánovaná vojenská cvičení aliance.

I druhý článek titulní strany The Times vyjadřuje obavy nad riziky přicházejícími z Východu – tentokrát z Číny. Plánování výstavby vysokorychlostní železniční trati High Speed Two (HS2), která má propojit Londýn a Birmingham a Manchesterem se má stát novou páteří britské železniční sítě, je totiž v plném proudu. Stále víc se ale zdá, že vlaky nové moderní tratě budou provozovat dvě čínské železniční společnosti, protože domácí uchazeči o tendr se topí v dluzích a nejsou schopné na sebe vzít finanční riziko.

The New York Times

Zahraniční tiskautor: Kiosko.net/NY Times

O obavách amerických spojenců v NATO kvůli plánovanému summitu Donalda Trumpa s Vladimirem Putinem píše i mezináridní vydání prestižního deníku The New York Times. V první řadě se však americký list věnuje smutnému příběhu srílanského přístavu ve městě Hambantota. „Pokaždé, když se prezident Srí Lanky Mahinda Rajapaksa obrátil na čínského spojence s prosbou o půjčku a pomoc s ambiciózním projektem přístavu, odpověď byla ano,“ píše na úvod článku The New York Times. Čína tak Srí Lance pokaždé vyhověla, i když věděla, že studie proveditelnosti projektu zrovna nakloněny nejsou a bylo jasné, že se přístav Srí Lance nevyplatí. Chudá jihoasijská země na svou nerozvážnost doplatila – Srí Lanka po několikaměsíčním vyjednávání Číně přístav pod tlakem předala, aby své dluhy zaplatila.

Financial Times

Zahraniční tiskautor: Kiosko.net/FT

„Je nám jedno, že za to možná od Německa něco dostaneme, pokud to pomůže vyslat signál pašerákům,“ říká v rozhovoru pro Financial Times řecký premiér Alexis Tsipras, který je podle svých slov připravený uzavřít s německou kancléřkou Angelou Merkelovou dohodu, která by Německu usnadnila posílání žadatelů o azyl zpět do jiných evropských zemí. Pro Merkelovou, která se nachází pod obrovským tlakem sesterské strany CSU a hrozí, že se kvůli sporům o migraci partnerství CDU/CSU i vláda rozpadne, jeho slova znamenají před dnešním klíčovým summitem v Bruselu důležitou podporu. Tsipras, který tak Merkelové nabízí pomocnou ruku, je prý otevřený uzavřít s Berlínem zvláštní dohodu, která omezí sekundární pohyby běženců, kteří připlouvají k jižním břehům Evropy a pak pokračují na sever – především do Německa.

South China Morning Post

Zahraniční tiskautor: Kiosko.net/SCMP

Čínskou Nobelovu cenu by v budoucnu mohli získat i vědci ze zahraničí, píše list South China Morning Post. Peking podle něj totiž plánuje změnit pravidla o tom, kdo může o prestižní cenu v hodnotě 760 000 dolarů soutěžit. Návrh plánovaných změn, který místo o kandidatuře „čínského občana“ už hovoří o „jednotlivci“ a účastni „kvalifikovaných cizinců“, se objevil na webových stránkách ministerstva spravedlnosti v úterý. Plán přichází v době, kdy se Peking usilovně snaží přilákat do země další zahraniční talenty i investice do výzkumu a vývoje, aby se z Číny stal lídr v oblasti nejmodernějších technologií.

Frankfurter Allgemeine Zeitung

Zahraniční tiskautor: Kiosko.net/FAZ

Německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung se stejně jako velká část dalších zahraničních titulů věnuje nečekanému konci německé reprezentace na fotbalovém mistrovství světa v Rusku, která vypadla už v základní fázi. Vedle toho píše o balíčku daňových úlev pro rodiny, který navrhl ministr financí za sociální demokracii Olaf Scholz a který má podporu i ve velké koalici. Rodiny v Německu by na základě nově schváleného balíku měly od příštího roku dostat víc peněz, celkem by díky daňovým úlevám ušetřily necelých deset miliard eur ročně.

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744