Články odjinud

ZAHRANIČNÍ TISK: obavy NATO z Trumpa a Putina, řecký slib Merkelové a čínský zábor přístavu na Srí Lance

ZAHRANIČNÍ TISK: obavy NATO z Trumpa a Putina, řecký slib Merkelové a čínský zábor přístavu na Srí Lance

Plánované setkání Donalda Trumpa se šéfem Kremlu Vladimirem Putinem přidělává americkým spojencům v NATO vrásky na čele. Řecký premiér Alexis Tsipras podává německé kancléřce Angele Merkelové před dnešním klíčovým summitem EU pomocnou ruku. A Čína zvažuje, že vlastní „Nobelovu cenu“ budou moct získat i vědci ze zahraničí. Čemu se dnes věnují titulní strany prestižních zahraničních deníků?

The Times

Zahraniční tiskautor: Kiosko.net/Times

Včerejší oznámení schůzky amerického prezidenta Donalda Trumpa s šéfem Kremlu Vladimirem Putinem, která se má odehrát v červenci, přináší vládě Velké Británie velké obavy. Jak píše britský deník The Times, ministři kabinetu Theresy Mayové mají strach, že se Putinovi podaří Trumpa přesvědčit, aby v Evropě omezil své vojenské závazky a obrana evropských zemí NATO proti ruské agresi tak bude v ohrožení. Londýn také varuje, že by v rámci „mírové dohody“ mezi Trumpem a Putinem mohly být zrušeny nebo pozměněny plánovaná vojenská cvičení aliance.

I druhý článek titulní strany The Times vyjadřuje obavy nad riziky přicházejícími z Východu – tentokrát z Číny. Plánování výstavby vysokorychlostní železniční trati High Speed Two (HS2), která má propojit Londýn a Birmingham a Manchesterem se má stát novou páteří britské železniční sítě, je totiž v plném proudu. Stále víc se ale zdá, že vlaky nové moderní tratě budou provozovat dvě čínské železniční společnosti, protože domácí uchazeči o tendr se topí v dluzích a nejsou schopné na sebe vzít finanční riziko.

The New York Times

Zahraniční tiskautor: Kiosko.net/NY Times

O obavách amerických spojenců v NATO kvůli plánovanému summitu Donalda Trumpa s Vladimirem Putinem píše i mezináridní vydání prestižního deníku The New York Times. V první řadě se však americký list věnuje smutnému příběhu srílanského přístavu ve městě Hambantota. „Pokaždé, když se prezident Srí Lanky Mahinda Rajapaksa obrátil na čínského spojence s prosbou o půjčku a pomoc s ambiciózním projektem přístavu, odpověď byla ano,“ píše na úvod článku The New York Times. Čína tak Srí Lance pokaždé vyhověla, i když věděla, že studie proveditelnosti projektu zrovna nakloněny nejsou a bylo jasné, že se přístav Srí Lance nevyplatí. Chudá jihoasijská země na svou nerozvážnost doplatila – Srí Lanka po několikaměsíčním vyjednávání Číně přístav pod tlakem předala, aby své dluhy zaplatila.

Financial Times

Zahraniční tiskautor: Kiosko.net/FT

„Je nám jedno, že za to možná od Německa něco dostaneme, pokud to pomůže vyslat signál pašerákům,“ říká v rozhovoru pro Financial Times řecký premiér Alexis Tsipras, který je podle svých slov připravený uzavřít s německou kancléřkou Angelou Merkelovou dohodu, která by Německu usnadnila posílání žadatelů o azyl zpět do jiných evropských zemí. Pro Merkelovou, která se nachází pod obrovským tlakem sesterské strany CSU a hrozí, že se kvůli sporům o migraci partnerství CDU/CSU i vláda rozpadne, jeho slova znamenají před dnešním klíčovým summitem v Bruselu důležitou podporu. Tsipras, který tak Merkelové nabízí pomocnou ruku, je prý otevřený uzavřít s Berlínem zvláštní dohodu, která omezí sekundární pohyby běženců, kteří připlouvají k jižním břehům Evropy a pak pokračují na sever – především do Německa.

South China Morning Post

Zahraniční tiskautor: Kiosko.net/SCMP

Čínskou Nobelovu cenu by v budoucnu mohli získat i vědci ze zahraničí, píše list South China Morning Post. Peking podle něj totiž plánuje změnit pravidla o tom, kdo může o prestižní cenu v hodnotě 760 000 dolarů soutěžit. Návrh plánovaných změn, který místo o kandidatuře „čínského občana“ už hovoří o „jednotlivci“ a účastni „kvalifikovaných cizinců“, se objevil na webových stránkách ministerstva spravedlnosti v úterý. Plán přichází v době, kdy se Peking usilovně snaží přilákat do země další zahraniční talenty i investice do výzkumu a vývoje, aby se z Číny stal lídr v oblasti nejmodernějších technologií.

Frankfurter Allgemeine Zeitung

Zahraniční tiskautor: Kiosko.net/FAZ

Německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung se stejně jako velká část dalších zahraničních titulů věnuje nečekanému konci německé reprezentace na fotbalovém mistrovství světa v Rusku, která vypadla už v základní fázi. Vedle toho píše o balíčku daňových úlev pro rodiny, který navrhl ministr financí za sociální demokracii Olaf Scholz a který má podporu i ve velké koalici. Rodiny v Německu by na základě nově schváleného balíku měly od příštího roku dostat víc peněz, celkem by díky daňovým úlevám ušetřily necelých deset miliard eur ročně.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud