Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: obavy NATO z Trumpa a Putina, řecký slib Merkelové a čínský zábor přístavu na Srí Lance

ZAHRANIČNÍ TISK: obavy NATO z Trumpa a Putina, řecký slib Merkelové a čínský zábor přístavu na Srí Lance

Plánované setkání Donalda Trumpa se šéfem Kremlu Vladimirem Putinem přidělává americkým spojencům v NATO vrásky na čele. Řecký premiér Alexis Tsipras podává německé kancléřce Angele Merkelové před dnešním klíčovým summitem EU pomocnou ruku. A Čína zvažuje, že vlastní „Nobelovu cenu“ budou moct získat i vědci ze zahraničí. Čemu se dnes věnují titulní strany prestižních zahraničních deníků?

The Times

Zahraniční tiskautor: Kiosko.net/Times

Včerejší oznámení schůzky amerického prezidenta Donalda Trumpa s šéfem Kremlu Vladimirem Putinem, která se má odehrát v červenci, přináší vládě Velké Británie velké obavy. Jak píše britský deník The Times, ministři kabinetu Theresy Mayové mají strach, že se Putinovi podaří Trumpa přesvědčit, aby v Evropě omezil své vojenské závazky a obrana evropských zemí NATO proti ruské agresi tak bude v ohrožení. Londýn také varuje, že by v rámci „mírové dohody“ mezi Trumpem a Putinem mohly být zrušeny nebo pozměněny plánovaná vojenská cvičení aliance.

I druhý článek titulní strany The Times vyjadřuje obavy nad riziky přicházejícími z Východu – tentokrát z Číny. Plánování výstavby vysokorychlostní železniční trati High Speed Two (HS2), která má propojit Londýn a Birmingham a Manchesterem se má stát novou páteří britské železniční sítě, je totiž v plném proudu. Stále víc se ale zdá, že vlaky nové moderní tratě budou provozovat dvě čínské železniční společnosti, protože domácí uchazeči o tendr se topí v dluzích a nejsou schopné na sebe vzít finanční riziko.

The New York Times

Zahraniční tiskautor: Kiosko.net/NY Times

O obavách amerických spojenců v NATO kvůli plánovanému summitu Donalda Trumpa s Vladimirem Putinem píše i mezináridní vydání prestižního deníku The New York Times. V první řadě se však americký list věnuje smutnému příběhu srílanského přístavu ve městě Hambantota. „Pokaždé, když se prezident Srí Lanky Mahinda Rajapaksa obrátil na čínského spojence s prosbou o půjčku a pomoc s ambiciózním projektem přístavu, odpověď byla ano,“ píše na úvod článku The New York Times. Čína tak Srí Lance pokaždé vyhověla, i když věděla, že studie proveditelnosti projektu zrovna nakloněny nejsou a bylo jasné, že se přístav Srí Lance nevyplatí. Chudá jihoasijská země na svou nerozvážnost doplatila – Srí Lanka po několikaměsíčním vyjednávání Číně přístav pod tlakem předala, aby své dluhy zaplatila.

Financial Times

Zahraniční tiskautor: Kiosko.net/FT

„Je nám jedno, že za to možná od Německa něco dostaneme, pokud to pomůže vyslat signál pašerákům,“ říká v rozhovoru pro Financial Times řecký premiér Alexis Tsipras, který je podle svých slov připravený uzavřít s německou kancléřkou Angelou Merkelovou dohodu, která by Německu usnadnila posílání žadatelů o azyl zpět do jiných evropských zemí. Pro Merkelovou, která se nachází pod obrovským tlakem sesterské strany CSU a hrozí, že se kvůli sporům o migraci partnerství CDU/CSU i vláda rozpadne, jeho slova znamenají před dnešním klíčovým summitem v Bruselu důležitou podporu. Tsipras, který tak Merkelové nabízí pomocnou ruku, je prý otevřený uzavřít s Berlínem zvláštní dohodu, která omezí sekundární pohyby běženců, kteří připlouvají k jižním břehům Evropy a pak pokračují na sever – především do Německa.

South China Morning Post

Zahraniční tiskautor: Kiosko.net/SCMP

Čínskou Nobelovu cenu by v budoucnu mohli získat i vědci ze zahraničí, píše list South China Morning Post. Peking podle něj totiž plánuje změnit pravidla o tom, kdo může o prestižní cenu v hodnotě 760 000 dolarů soutěžit. Návrh plánovaných změn, který místo o kandidatuře „čínského občana“ už hovoří o „jednotlivci“ a účastni „kvalifikovaných cizinců“, se objevil na webových stránkách ministerstva spravedlnosti v úterý. Plán přichází v době, kdy se Peking usilovně snaží přilákat do země další zahraniční talenty i investice do výzkumu a vývoje, aby se z Číny stal lídr v oblasti nejmodernějších technologií.

Frankfurter Allgemeine Zeitung

Zahraniční tiskautor: Kiosko.net/FAZ

Německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung se stejně jako velká část dalších zahraničních titulů věnuje nečekanému konci německé reprezentace na fotbalovém mistrovství světa v Rusku, která vypadla už v základní fázi. Vedle toho píše o balíčku daňových úlev pro rodiny, který navrhl ministr financí za sociální demokracii Olaf Scholz a který má podporu i ve velké koalici. Rodiny v Německu by na základě nově schváleného balíku měly od příštího roku dostat víc peněz, celkem by díky daňovým úlevám ušetřily necelých deset miliard eur ročně.

 

 

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867