Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Padne ortel nad Kavanaughem a v JAR poprvé transplantovali orgán od HIV pozitivního

ZAHRANIČNÍ TISK: Padne ortel nad Kavanaughem a v JAR poprvé transplantovali orgán od HIV pozitivního
 

Vztahy Západu a Ruska otřásá kauza odhalení ruských špiónů, kteří se pokusili neúspěšně provést několik kybeútoků na důležité úřady jiných států. Mimo jiné se pokoušeli nabourat i do organizace, která vyšetřovala pokus o otravu Sergeje Skripala a jeho dcery. Co dalšího dnes nabízí titulní strany světových médií?

The Times

The Timesautor: Kiosko.net

Britský list informuje o tom, že Nizozemsko včera oznámilo podrobnosti o zmařeném kybernetickém útoku na agenturu OSN pro dozor nad chemickými zbraněmi. Útoku se měli dopustit čtyři agenti ruských tajných služeb, které zachytila i kamera na letišti v Amsterodamu. K pokusu mělo dojít měsíc po otravě Sergeje Skripala a jeho dcery látkou typu novičok. K obvinění Ruska se včera přidaly i další státy, které viní Moskvu z dalších kybernetických útoků na své úřady. Agenti chtěli údajně hackovat například antidopingový úřad, americkou jadernou energetickou společnost, ale i úřad, který vyšetřuje záhadné zmizení malajsijského letadla MH17.


The New York Times

The New York Timesautor: Kiosko.net

Americký deník přináší zprávu o dnešním finálním rozhodnutí Senátu v kauze soudce Bretta Kavanaugha. Muž, kterého prezident Donald Trump nominoval do Nejvyššího soudu, je obviňován ze sexuálního obtěžování, kterého se měl dopustit v 80. letech. Zákonodárci nařčení řeší už týden a vyslýchají svědky a dnes by mělo padnout finální rozhodnutí, které buď umožní Kavanaughovi vstup do funkce, nebo mu přiřkne pověst násilníka. Trump celou kauzu vnímá jako útok demokratů na republikánskou stranu před důležitými podzimními volbami. Soudce obvinění odmítá.


Frankfurter Allgemeine Zeitung

Frankfurter Allgemeineautor: Kiosko.net

Německý deník informuje o návštěvě kancléřky Angely Merkelové v Jeruzalémě. Politička na návštěvě Izraele uvedla, že ohrožení země je nyní kvůli konfliktu v Sýrii větší a že Palestinci musí uznat nezávislý židovský stát. Souhlasí ovšem s mírovým řešením, které by zachovalo samostatnost oběma národům. Zároveň dodala, že íránští vojáci musí bezpodmínečně opustit Sýrii. Merkelová do země přijela, aby převzala čestný doktorát z univerzity v Haifě.


The Wall Street Journal

The Wall Street Journalautor: Kiosko.net

Donald Trump chce zásadním způsobem změnit obchodní dohody USA s ostatními zeměmi. Píše o tom deník The Wall Street Journal. Prezident dle amerického obchodního zmocněnce Roberta Lighthizea chce přestat spoléhat na některé nepsané mezinárodní zvyklosti a chce vyjednat nová partnerství, ve kterých si chce například diktovat, jak moc může partnerská země obchodovat s Čínou. Nové dohody by měly také změnit podmínky, za kterých mohou cizinci v USA pracovat, a Trump chce také snížit dovoz a orientovat se spíše na podporu domácího průmyslu.


The Star

The Starautor: Kiosko.net

Jihoafrický The Star přináší zprávu o unikátní transplantaci orgánů. Země se dlouhodobě potýká s nedostatkem dárců, což nyní vedlo k tomu, že nemocnému 13měsíčnímu dítěti musela ledvinu darovat jeho vlastní matka. Ta je ale HIV pozitivní. Transplantace se uskutečnila před rokem a dítě okamžitě podstoupilo léčbu, která měla zabránit rozšíření viru. Lékaři nyní oznámili, že dítě nevykazuje známky nákazy a uvažují o ukončení preventivní medikace. Někteří odborníci předpokládají, že pokud případ dopadne dobře, mohl by zásadním způsobem změnit pravidla pro darování orgánů.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1