Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Paříž děkuje zachránci, JAR vítá novou aristokracii

ZAHRANIČNÍ TISK: Paříž děkuje zachránci, JAR vítá novou aristokracii

V dnešním ukrajinském Doněcku to na povrchu vypadá jako v libovolném evropském městě: na ulicích najdete hipsterské kavárny i maminky s kočárky. Jak se stav podivné „zamrzlé“ války projevuje v každodenním životě obyvatel popisují NY Times. O novém životě Chelsey Mannig, která ještě coby vojín Bradley Manning vytvořila mezinárodní kauzu, přináší zprávu španělský El Pais. Uprchlík z Mali neváhal vyšplhat pro čtyřletého chlapce visícího z balkonu až do čtvrtého patra. Francie nyní jedná o jeho dalším setrvání v zemi. 

NY Times

The New York Timesautor: Kiosko.net

Americká reportérka ukrajinského původu přináší pro NY Times zprávu o situaci podivného bezvětří, jež panuje v současné chvíli v destabilizované oblasti Doněcku. Během své tříměsíční návštěvy zaznamenala tamní každodenní realitu, jejíž součástí je dodnes, jak novinářka upozorňuje, úmrtí v průměru jedné až dvou osob denně. Kontakt dvou armád popisuje jako ponurou grotesku: vojáci nečinně sedí naproti sobě, chyceni v pasti dohod o příměří, bez politického řešení však svá stanoviště opustit nemohou. Jen občas v noci, když je mezinárodní pozorovatelé nesledují, po sobě střílejí. K frontovým liniím se pomalu navrací i život civilistů. Reportérka zaznamenala i případ školy umístěné necelý kilometr od fronty, kam tamní děti dojíždějí autobusem podél minových polí. Život se tu ale vrací do normálu jen zdánlivě – většina místních obyvatel uvízla v patové situaci: vzhledem k mlhavým a represivním opatřením obou stran konfliktu mají potíže se základní administrativou jako je získání pasu a cestování po Ukrajině, zaměstnáním, důchody či volebním hlasováním. Podle reportérky je navíc mezinárodní reflexe ukrajinské situace nedostatečná. „Válka na Ukrajině už je nuda,“ píše doslova.


El Pais

El Paisautor: Kiosko.net

Už rok je na svobodě Chelsea Manningová, transžena, bývalá vojínka a softwarová analytička, vězněná za zveřejňování tajných informací, zejména amerických diplomatických kabelogramů na WikiLeaks. El Pais připomíná její příběh a mapuje její současné aktivity. Manningová dnes vede semináře na téma rozmanitosti technologií a digitálního průmyslu. Na svém workshopu v rámci konference C2 v Montrealu vystupuje žena, která se před milostí bývalého prezidenta USA Baracka Obamy ze zoufalství pokusila o sebevraždu, jako suverénní rocková hvězda a zapáleně debatuje s mezinárodním tiskem. Kromě přednášek a aktivismu se chce věnovat i tradiční politice a kandidovat jako demokratka v americkém státu Maryland. Jak článek upozorňuje, v rodných Spojených státech budí její postava dodnes kontroverzi: část lidí ji považuje za hrdinku, která se obětovala v zájmu vyššího dobra, část za zrádkyni národa. A co si myslí Manningová o WikiLeaks dnes? „V roce 2010 jsem se pokusila obrátit se na New York Times i Washington Post, ale otočily se ke mně zády. Musela jsem se rozhodnout ve velmi krátkém čase. Dokumenty pak skončily v rukou skupiny, která používala správné nástroje a metody. Tyto metody jsou dnes rozšířenější a platforma Secure Drop standardizovaná, kvůli dnešnímu stavu ale nebudu revidovat své rozhodnutí z roku 2010,“ uvedla Manningová na tiskové konferenci v Montrealu.


The Star

The Starautor: Kiosko.net

O novém fenoménu jménem Michael Curry píše dnešní jihoafrický The Star. Tamní novináři vypichují především to, jaký vliv měl projev neortodoxního afroamerického kazatele na britské královské svatbě na tradiční postoje odtažitých aristokratů. „Nikdy bychom si nepomysleli, že se dočkáme dne, kdy bude zanícený afroamerický kazatel promlouvat na královské svatbě ve středověké kapli Windsorského hradu,“ píše The Star a upozorňuje zejména na kazatelovu pasáž věnovanou kolonialismu a otroctví. V souvislosti s ceremonií připomíná i jen pár let staré výroky korunního prince Philippa, který se neváhal zeptat britského profesora, zda „má Afrika vůbec nějakou politiku“, respektive „vtipkovat“ s britským studentem o tom, že se mu během jeho cesty do Papui Nové Guinei podařilo „nenechat se sníst“. Deník připomíná i odkaz princezny Diany, která by podle něj „pravděpodobně vnímala obřad jako zastánce ideje lidskosti, pro kterou žila“ a dodává, že princ Harry je v tomto směru pokračovatelem své matky.


Le Figaro

le Figaroautor: Kiosko.net

Paříž oslavuje uprchlíka z Mali, jehož pohotová reakce a obdivuhodný fyzický výkon nejspíš zachránily život čtyřletému chlapci. Dvaadvacetiletý Mamoudou Gassama v sobotu vyšplhal bos po fasádě až do čtvrtého patra budovy, z jejíhož balkonu dítě viselo. Otec dítěte byl později vzat do vazby. Když se Gassama k chlapci dostal a zajistil ho, zjistil, že je dítě na balkoně zamčené. Teprve poté byli přivoláni hasiči. Statečný čin ocenila starostka Paříže Anne Hidalgová a označila zachránce za „příklad pro všechny občany“, dnes ráno jej přijal také prezident Macron, podle kterého muž obdrží francouzské občanství. „Vylíčil mi, že před několika měsíci dorazil z Mali a sní o vybudování nového života,“ uvedla Hidalgová. Za účelem jeho přijetí vznikla také petice na Change.org.


Tehran Times

Tehran Timesautor: Kiosko.net

V Íránu bylo od konce března zaznamenáno deset případů vzácné a nebezpečné Konžsko-krymské krvácivé horečky, jeden z pacientů už na nákazu virem zemřel. Írán každoročně ošetří 100 případů nakažených. Úmrtnost se u této závažné infekce pohybuje mezi 10–40 %. Přenašeči jsou obvykle domácí zvířata a neexistuje proti ní žádná vakcína. Mezi příznaky onemocnění patří vysoká horečka, malátnost, bolest v šíji, světloplachost, v pokročilých fázích zmatenost, deprese, mdloby či zvětšená játra. Vzhledem k neexistující vakcíně nezbývá než se spolehnout na preventivní informační kampaň. Podle dostupných informací byla íránská osvěta v dané otázce v uplynulých letech nedostatečná.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1