Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Placené volno pro učitele, vražda taxikáře a potíže při odhalování rakoviny prsu

ZAHRANIČNÍ TISK: Placené volno pro učitele, vražda taxikáře a potíže při odhalování rakoviny prsu

Problémy ve školství neřeší jen Česko. Ve Velké Británii ročně odchází vykonávat jinou práci desetitisíce učitelů. Londýnská vláda proto nyní přemýšlí, jak povolání zatraktivnit. Jednou z navrhovaných možností je roční placené volno, které by kantoři mohli využít k sebevzdělávání. O čem dalším dnes píše světový tisk?

The Times

The TimesThe Timesautor: en.kiosko.net

Britský deník The Times informuje o nápadu britské vlády, která chce zavést roční placené volno pro učitele. Využít by ho mohli k sebevzdělávání. Kabinet si slibuje, že to zatraktivní učitelskou profesi, aby mohla lépe konkurovat jiným odvětvím. Ze školství totiž odchází stále více lidí. Zatímco v roce 2011 odešlo 22 260 učitelů, o pět let později to bylo již necelých 35 tisíc kantorů. 

Corriere della Sera

 

Corriere della SeraCorriere della Seraautor: en.kiosko.net

Italský list Corriere della Sera si všímá rozdílů mezi cenami jídel v italských nemocnicích. Zatímco v jedné stojí menu 7 eur, v jiné se blíží k 18. Obě zařízení jsou přitom od sebe vzdálené méně než dvacet kilometrů vzdušnou čarou. Problém, který způsobují rozdílné ceny vody a plynu v jednotlivých oblastech, se nedaří řešit dlouhodobě. Italští politici se o to neúspěšně snaží už od 70. let minulého století. Nesrovnalosti v cenách chce nyní řešit i národní protikorupční autorita Raffaele Cantone.

South China Morning Post

South China Morning PostSouth China Morning Postautor: en.kiosko.net

Čínský deník South China Morning Post informuje o nové platformě předních bankovních úředníků, finančních regulátorů a šéfů ekonomik, která má pomoci adaptovat se finančnímu světu na nástup nových technologií. Aliance se poprvé sejde 9. května v Hongkongu, pozvání přijali guvernéři centrálních bank z deseti asijských zemí. Platforma by měla také zajistit regulátorům lepší postavení v době decentralizovaných finančních platforem.

The Star

The StarThe Starautor: en.kiosko.net

Jihoafrický list The Star se na titulní straně věnuje brutální vraždě taxikáře společnosti Taxify, která ve středu otřásla Johannesburgem. Řidič zmizel ve středu během své služby, o den později našli jeho tělo v místní márnici se dvěma střelnými ranami v hlavě. Není to první pracovník Taxify, který tragicky zahynul. Podobná vražda se odehrála již v březnu v Pretorii.  

Daily Mail

Daily MailDaily Mailautor: en.kiosko.net
 

Britský bulvární deník Daily Mail řeší kauzu kolem odhalených problémů v programu na odhalování rakoviny prsu. Varování, že něco není v pořádku, měly veřejné orgány dostat již loni, přesto nezasáhly s odůvodněním, že jde o lokální problém. V důsledku toho nebylo na mamograf pozváno asi 450 tisíc žen. Nyní se 270 z nich obává, že kvůli selhání systému zemře.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744