Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Ponížená Mayová, digitální válečníci a útoky žraloků v Austrálii

ZAHRANIČNÍ TISK: Ponížená Mayová, digitální válečníci a útoky žraloků v Austrálii

Britská premiérka se svým plánem na vyřešení budoucích obchodních vztahů mezi Londýnem a Bruselem u evropských lídrů neuspěla. V Austrálii opět řádí žraloci. A lidé na Portoriku po loňském hurikánu Maria dodnes žijí v ruinách. Co se dnes dočtete na titulních stránkách světových médií?

The Guardian

tiskautor: Kiosko.net/The Guardian

Včerejšímu neformálnímu summitu Evropské unie se věnují všechny britské deníky, včetně listu The Guardian. Setkání unijních lídrů v Salcburku totiž pro britskou premiérku Theresu Mayovou a její kompromisní plán nastavení budoucích obchodních vztahů s EU, který představila začátkem léta, totiž nedopadlo příliš dobře.

Předseda Evropské rady Donald Tusk po včerejším obědě na téma brexit prohlásil, že premiérčin takzvaný plán z Chequers „nebude fungovat“ a francouzský prezident Emmanuel Macron ho označil za „nepřijatelný“ – takové odmítnutí svého návrhu zjevně Mayová nečekala. Podle deníku byla premiérka doslova „ponížena“. Zjevně rozčílená šéfka britské vlády, které se tak výrazně zkomplikovala situace na domácí scéně, označila jednání evropských lídrů za „vyjednávací taktiku“.

The Australian

tiskautor: Kisko.net/Australian

Austrálií hýbe už druhý případ napadení žralokem. Oba se staly tento týden na východě země v okolí oblasti Cid Harbour. Nejprve byla žralokem napadena 12letá dívka, ve středu pak 46letá matka dvou dětí. Oběti byly v obou případech pokousány v oblasti nohou, lékaři v Brisbane se nyní snaží nohu starší ženy zachránit. Dvanáctiletá dívka měla podle listu The Australian štěstí, že se poblíž vyskytoval veterinář, který jí poskytl první pomoc. Žralok totiž dívku zasáhl těsně pod slabinami, kde se nacházejí tepny, ztratila proto hodně krve.

The Times

tiskautor: Kiosko.net/Times

Velká Británie vytvořila novou kybernetickou jednotku, která má bojovat proti hackerským útokům a dalším internetovým zločinům, ať už ze strany teroristických uskupení nebo nepřátelských států. Jednotka byla vytvořena v rámci ministerstva obrany a má státní kasu vyjít asi na 250 milionů liber. Nová posila britské bezpečnosti se má skládat přibližně z 2000 „digitálních válečníků“ – armádních odborníků nebo expertů z oblasti bezpečnosti a průmyslu. Rozhodnutí vlády přichází v době zesílené hrozby ze strany Ruska, píše list The Times. Jednotka má však pomoct s kybernetickými útoky proti Islámskému státu v Sýrii a Iráku a zaměří se také na zločinecké gangy, jako jsou obchodníci s bílým masem.

The New York Times

tiskautor: Kiosko.net/NY Times

Americký deník The NY Times se rok po řádění ničivého hurikánu Maria vydal do Portorika, kde tropický cyklón zasáhl nejbrutálnější silou. V zemi, kde šlo o nejsilnější hurikán od roku 1928, lidé dodnes žijí v ruinách. Novináři amerického deníku navštívili jihovýchodní oblast Punta Santiago, kde je přes 150 domovů místních obyvatel stále v troskách. „Rok poté to dům od domu vypadá, jako by hurikán právě udeřil,“ píše NY Times.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1