Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zahraniční tisk: Problém s vyhošťováním zločinců v Německu a převrat v boji s rakovinou

Zahraniční tisk: Problém s vyhošťováním zločinců v Německu a převrat v boji s rakovinou

Na titulních stranách zahraničního tisku se dnes objevuje řada zajímavých vědeckých objevů – například enzym rozkládající plasty nebo používání imunoterapie během léčby rakoviny. Německý Die Welt si pak všímá neschopnosti úřadů vyhošťovat pachatele trestných činů ze zahraničí.

The Times

Timesautor: The Times/Kisko.net

Britské Timesy se na titulní stránce věnují nově nalezenému enzymu, který dokáže rozkládat plasty. Objev britských a amerických vědců je považován za průlom v recyklaci – mohl by totiž zkrátit dobu rozkladu plastu ze staletí na pouhé dny. PET láhve, které se stále větší intenzitou znečišťují světové oceány, by tak bylo možné přeměnit v původní chemické řetězce a daly by se znovu použít. Objev přichází dva roky po podobném úspěchu japonských vědců, kterým se podařilo nalézt kmen bakterií požírajících plasty.  

Die Welt

Die Weltautor: Die Welt/Kiosko.net

Die Welt si všímá neschopnosti německých úřadů vyhostit ze země cizince, kteří se v zemi dopustili trestného činu. „V zemi zůstávají téměř všichni zahraniční pachatelé,“ píše německý deník, podle něhož bylo od roku 2014 vyhoštěno pouze 19 300 zločinců, což je v porovnání se stovkami tisíc pachatelů malý podíl. V roce 2016 přitom v zemi došlo ke zpřísnění zákonů pro vyhošťování zahraničních pachatelů, kritizuje německá Svobodná demokratická strana (FDP).

Iran Daily

Iran Dailyautor: Iran Daily/Kiosko.net

Titulní strana íránského deníku věnuje pozornost zejména výrokům šéfky unijní diplomacie Federiky Mogheriniové, podle níž je zachování jaderné dohody s Íránem pro Evropskou unii zásadní. Uvedla to v pondělí před zasedáním unijních ministrů zahraničí. „Pro EU to je strategický zájem a my se ho budeme držet,“ prohlásila Mogheriniová.

 

The New York Times

NY Timesautor: NY Times/Kiosko.net

Americký deník si všímá převratného objevu v léčbě rakoviny. Podle nové studie se totiž šance na přežití pacienta s nejčastějším typem rakoviny plic mohou výrazně zlepšit, pokud jim bude během chemoterapie podán nový lék aktivující imunitní systém. Zjištění by podle odborníků mohlo změnit způsob léčby rakoviny, kdy by pacient měl podstoupit imunoterapii co nejdříve. Studie tak podle lékařů naznačuje, že samotná chemoterapie už při léčbě rakoviny nestačí.

Daily Mirror

Mirrorautor: Mirror/Kiosko.net

Britský bulvární deník Daily Mirror čtenářům na titulní straně nabízí zoufalou fotografii britské moderátorské hvězdy Anta McPartlina. Muž, který už v minulosti přiznal závislost na alkoholu, dostal kvůli řízení s alkoholem v krvi pokutu 86 tisíc liber a zákaz řízení na 20 měsíců. Slavný moderátor se za svou chybu omlouvá a děkuje bohu, že nikoho při nebezpečné jízdě nezranil.

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744