Články odjinud

ZAHRANIČNÍ TISK: Procházka Trumpovými účty, čínské obavy a nekritizujte letiště, může vás to stát hlavu

ZAHRANIČNÍ TISK: Procházka Trumpovými účty, čínské obavy a nekritizujte letiště, může vás to stát hlavu
 

Americká média se dnes věnují hlavně účetním problémům amerického prezidenta Donalda Trumpa. Prý ho mohou přivést až do vězení. Evropské Financial Times se tak trochu pošklebují absurdní diskusi o Číně mezi Trumpem a jeho okolím a Číňané se prý zase obávají, že obchodní dohodou s Kanadou se je Bílý dům snaží zahnat do kouta. A například singapurské Straits Times popisují příběh podobající se filmu Terminál, ovšem se špatným koncem způsobeným zřejmě kritikou na internetu.

The New York Times

zahraniční tiskautor: The New York Times/Kiosko.net

Deník The New York Times se obsáhle věnuje účtům amerického prezidenta Donalda Trumpa i jeho otce Freda Trumpa. Novináři prošli 100 tisíc stránek dokumentů, mluvili s odborníky... zkrátka dali si důkladnou práci. A výsledek? Nic lichotivého pro Trumpa, pokud tedy neoceňujete jeho umění vyhnout se placení daní, vybruslit z každého průšvihu a zastřít kdykoliv pro něj nevýhodnou či jen nevhodnou skutečnost. Trump se podle novinářů vyhýbal placení daní na samé hraně či za hranou legality, své bohatství zdědil především po otci, který na něj přepsal obří majetek už když bylo Donaldovi osm let, jeho otec ho zachraňoval z různých obchodních průšvihů a Trumpovi vytahovali ze svých společností – kde občas byli i další podílníci - peníze, které pak užívali pro sebe. Byl by to docela obvyklý příběh nafoukaného podnikatele, který se snaží získat co nejvíc peněz pro sebe všemi prostředky, kdyby tím podnikatelem nebyl americký prezident. A kdyby netvrdil, že je třeba platit daně a že si své bohatství vydělal z ničeho a tak jako schopný podnikatel má tu nejlepší kvalifikaci řídit Spojené státy.


The Washington Post

zahraniční tiskautor: The Washington Post

Americký list The Washington Post pak popisuje, jak je prezident Trump zmiňovaným textem v novinách The New York Times vytočený. Připomíná, že text narušil jeho pověst geniálního finančníka, který se vypracoval z ničeho. Teď ho zřejmě budou vyšetřovat daňové úřady státu New York, uvádí The Washington Post. Donald Trump to odmítl komentovat a novináře odkázal na svého právníka, který označil původní informace za „extrémně nepřesné“. Co tím myslel, není jasné. Každopádně je neoznačil za lži či výmysly.

Financial Times

zahraniční tiskautor: Financial Times/Kiosko.net

Evropské Financial Times přináší popis poměrně absurdní diskuse v užším kruhu amerického prezidenta o tom, zda zakázat vydávání studentských víz pro občany Číny. Trumpovo okolí to zvažovalo jako odpověď na čínskou špionáž a vměšování do amerických voleb. Jeho poradce Stephen Miller zdůrazňoval, že by to potrestalo i univerzity, jejichž vyučující a studenti jsou k Trumpovi kritičtí. Právě tyhle univerzity by přišly o školné placené Číňany. Pak se ale ukázalo, že nejde jen o studenty univerzit ale také středních škol a že by to výrazně zasáhlo i oblasti, kde lidé volili Trumpa. Navíc by to znamenalo, že by se zhoršil obchodní schodek USA s Čínou. Vypadá to tak, že takhle myšlenka byla zatím odsunuta k ledu. Prý se ale může znovu vrátit. Zajímavé je na tom přitom i to, že nikdo zřejmě nezmínil, že USA výrazně těží také z toho, že mnozí ze zahraničních studentů ve Spojených státech zůstanou. Většinou ti nejlepší a toto „vysávání mozků“ posiluje ekonomiku USA a oslabuje hospodářství postižených zemí. Včetně Číny.


South China Morning Post

zahraniční tiskautor: South China Morning Post

Nová obchodní smlouva USMCA dohodnutá v neděli mezi Spojenými státy, Kanadou a Mexikem může vytvořit světovou alianci proti Číně a omezit její ekonomický růst, všímá si hongkongský deník South China Morning Post. Jde o jeden nenápadný odstavec v nové smlouvě, která nahrazuje starou dohodu NAFTA. Podle něj lze tuto smlouvu vypovědět, pokud jedna ze stran uzavře dohodu o volném obchodu se zemí s netržní ekonomikou. Navíc musí být všechny strany dohody informovány i jeho o jednání o takové dohodě a musí mít možnost ji posoudit. Jinak řečeno, mají mít fakticky právo veta na dohody se zeměmi s netržní ekonomikou. A jako země s netržní ekonomikou je v USA i v Evropě klasifikována právě Čína. Podle listu South China Morning Post má toto ustanovení zabránit čínskému zboží dostat se oklikou na americký trh i v situaci, kdy jsou na něj uvalena výrazná americká cla, a zároveň má být prý vzorem pro další dohody, které se americký prezident Donald Trump chystá uzavřít s jinými zeměmi. A to včetně Evropské unie či Japonska. Podle South China Morning Post by to nakonec mohlo vést k tomu, že většina zemí spolu bude volně nebo téměř volně obchodovat, ale Čína bude mít jen omezený přístup na jejich trhy. A to zastaví čínský hospodářský zázrak. Pokud tomu tak skutečně je, je to Trumpa téměř geniální tah jak vyřídit svého čínského konkurenta.


The Wall Street Journal

zahraniční tiskautor: The Wall Street Journal/Kiosko.net

List The Wall Street Journal se ptá, stejně jako další americké noviny, co se stalo s Jamalem Khashoggim, vlivným saúdskoarabským novinářem a kritikem režimu v Saúdské Arábii. Khashoggi „zmizel“ poté, co navštívil saúdský konzulát v Istanbulu. Přesněji řečeno, vešel dovnitř, aby vyřídil záležitosti kolem svého rozvodu, a už nevyšel ven. Jeho snoubenka, která nesměla vstoupit do budovy údajně kvůli tomu, že má turecké občanství, pak spustila poplach. Turecké úřady už prý upozornily pohraniční policii, aby dávala pozor, zda Khashoggiho nepovezou ze země. Kashoggi leží v žaludku saúdskému korunnímu princi Mohamedu bin Salmánovi, faktickému vládci země, zřejmě kvůli kritice tamních islámských fundamentalistů a přátelství s některými vlivnými špičkami režimu. Bin Salám je sice proti radikálním saúdským fundamentalistům, ale zároveň zastává názor, že kritizovat někoho a volat po reformách může jen on sám. Kashoggi si navíc znepřátelil bin Salmána tím, že veřejně kritizoval amerického prezidenta Donalda Trumpa zrovna v době, kdy Trumpa bin Salmán vychvaloval. A konečně Kashoggi měl dobré vztahy s některými špičkami saúdského režimu, které nemá bin Salmán příliš v lásce. Sečteno a podtrženo, Kashoggi před rokem raději emigroval do USA. Jenže bin Salmán svým kritikům neodpouští.


The Guardian

zahraniční tiskautor: The Guardian/Kiosko.net

Nejvyšší soud rozhodl, že britská obdoba českého registrovaného partnerství bude nyní v Anglii a Walesu přístupná i heterosexuálům, píše britský The Guardian. Britská premiérka Theresa Mayová tohle rozhodnutí pochválila s tím, že to pomůže heterosexuálním párům, které chtějí 'formalizovat' svůj vztah, ale nechtějí se nutně ženit a vdávat. Mayová je šéfkou britské Konzervativní strany, která tvrdí, že posazuje konzervativní hodnoty. The Guardian nechává zaznít hlasy chválící otevření registrovaného partnerství, které prý podle některých není tak patriarchální jako manželství. A také hlas právničky, která varuje, že to ale není „manželství light“ a že i rozloučení registrovaného partnerství může být zdlouhavé a trvá většinou dva roky. Konzervativní vláda ale už minulý měsíc navrhla usnadnění rozvodů a to by se mělo vztahovat i na registrované partnerství.


The Hindustan Times

zahraniční tiskautor: The Hindstan Times/Kiosko.net

Indický The Hindustan Times si všímá výstavby vojenských základen u největšího indického protivníka, Číny. Indičtí vojáci jsou podle listu znepokojeni tím, že v Číňané v tibetské Lhase staví speciální hangáry pro své stíhačky. Budují je hluboko v horách a budou tak nezničitelné bombami a raketami. Dosud něco takového stálo hlavně na čínsko-ruské hranici. Čínská armáda navíc rozšířila protileteckou obranu letišť u indických hranic a staví tam speciální zařízení, které umožní i v řídkém vzduchu ve vysokých nadmořských výškách startovat a přistávat plně naloženým vrtulníkům. Indie na to podle poradců indické bude reagovat modernizací vlastních letišť u čínských hranic. Zmírnění napětí mezi oběma zeměmi, které mají jaderné zbraně a vzájemné územní spory, to asi zrovna nepřinese.

The Straits Times

zahraniční tiskzahraniční tiskautor: The Straits Times

Příběh připomínající film Terminál s Tomem Hanksem v hlavní roli popisuje singapurský deník The Straits Times. Stejně jako Hanks ve filmu uvázl na letišti i Syřan Hasan Al-Kontar. V Malajsii a to na rovných sedm měsíců. Nemohl z terminálu ven a kvůli propadlým dokladům ani nikam odletět a tak žebral jídlo od pasažérů a myl se na záchodě. Do Malajsie byl odeslán z Kambodže, kam ho odmítli vpustit kvůli neplatnému vízu a vrátili ho na místo odletu. Do Malajsie byl vypovězen ze Spojených arabských emirátů. Pokusil se odletět do Ekvádoru, ale tam mu také nebyl povolen vstup. Al-Kontar se nechce vrátit do Sýrie, kde mu hrozí trest za to, že odmítl nastoupit vojenskou službu a bojovat v občanské válce. Nakonec ale asi bude muset. Chtějí ho tam nyní poslat malajsijské úřady, které si našly záminku, jak se ho zbavit. Úředníci si vzpomněli na předpis, že tamní letiště je zónou se speciálním režimem, kde nesmí být nikdo bez platné palubní vstupenky na letadlo. Tu Al-Kontar nemá a tak ho zatkli a chtějí ho poslat právě do Sýrie. Al-Kontar pomlouval Malajsii na sociálních sítích, prohlásil šéf tamní imigrační služby, a to zřejmě bylo pravým důvodem jeho zatčení.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818