Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Putin nadával Skripalovi, Američané kašlou na volby a peripetie čínské hvězdy

ZAHRANIČNÍ TISK: Putin nadával Skripalovi, Američané kašlou na volby a peripetie čínské hvězdy

Sergej Skripal byl podle ruského prezidenta Vladimira Putina zrádce vlasti a pacholek. K tomuto výroku ruského prezidenta se vrací čtvrteční vydání britského listu The Times. Americké noviny zase řeší, proč k volbám do Kongresu chodí málo lidí. Co dalšího se objevuje na stránkách dnešních zahraničních periodik?

The Times

The TimesThe Timesautor: en.kiosko.net

Britský list The Times se vrací ke včerejšímu prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina v kauze otravy dvojitého agenta Sergeje Skripala. Putin v projevu na energetické konferenci v Moskvě označil Skripala za zrádce a vlasti a pacholka. Skripal byl spolu s dcerou Julijí letos v březnu přiotráven jedem novičok v jihoanglickém Salisbury. Británie z útoku viní dva Rusy. Putin se ale ohradil proti tomu, že by Rusko mělo podíl nejen na této události, ale také na smrti Britky Dawn Sturgessové. „Chcete tvrdit, že jsme otrávili ještě navíc nějakého člověka bez přístřeší?“ pravil Putin.

New York Times

New York TimesNew York Timesautor: en.kiosko.net
 

Americký deník New York Times se věnuje předpokládané nízké účasti v listopadových volbách do Kongresu. Ta se obvykle pohybuje zhruba na dvou třetinách účasti v letech, kdy se kongresmani a senátoři volí spolu s prezidentem. New York Times tvrdí, že ačkoli je letošní hlasování kvůli kauzám prezidenta Donalda Trumpa vnímané jako zásadní, experti nepředpokládají, že by Američané přišli k urnám ve větším počtu, než je obvyklé. Nevoliči podle výzkumů udávají dva hlavní důvody – jsou zaneprázdnění nebo je volby nezajímají. 

Financial Times

 

Financial TimesFinancial Timesautor: en.kiosko.net

Ekonomický list má v hledáčku čínskou filmovou hvězdu Fan Bingbing. Ta dostala pokutu ve výši 70 milionů dolarů (asi 1,5 miliardy korun) za daňové úniky. Po žádané a dobře placené herečce se v posledních měsících slehla zem. Na veřejnosti se objevila naposledy 1. července, kdy navštívila dětskou nemocnici. Kroky úřadů se nedotkly jen jí. Její agent skončil ve vězení za maření spravedlnosti, pokutu obdržely i hereččiny firmy. 

Iran Daily

 

Iran DailyIran Dailyautor: en.kiosko.net

Slovům íránského prezidenta Hassana Rouhaniho se věnuje tamní list Iran Daily. Rouhani ve středu ocenil Evropu za to, že podniká kroky k udržení obchodu s islámskou zemí poté, co USA odstoupily od jaderné dohody z roku 2015 a zavádějí vůči Íránu sankce. Tu Trumpova administrativa vypověděla v květnu a pohrozila, že se restrikce dotknou i firem, které obchodují zároveň s USA i s Íránem. Podle Rouhaniho Američany nyní naštvalo, že Evropa utvořila zvláštní orgán, který by měl přispět k zachování finančních vztahů mezi ní a Íránem.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1