Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Rusko ovlivňuje volby na Balkáně skrz miliardáře a mladí Britové abstinují

ZAHRANIČNÍ TISK: Rusko ovlivňuje volby na Balkáně skrz miliardáře a mladí Britové abstinují
 

Rusko se skrz řeckého miliardáře vměšuje do voleb na Balkáně. Mladí v Británii pijí podstatně méně alkoholu než jejich rodiče. A Francii trápí hned několik problémů: chybí lékaři, a to i ve větších městech, a vláda Emmanuela Macrona si v pozměněné sestavě hledá cestu k lidem. Čtěte dnešní přehled zahraničního tisku.

The New York Times

The New York Times 10,10.2018autor: The New York Times/Kiosko.net

Deník The New York Times přináší zprávu o ruském vměšování do klíčových voleb v balkánských zemích. Konkrétně se zaměřuje na příběh řecko-ruského miliardáře, bývalého člena ruské Dumy a dnes majitele řeckého fotbalového týmu Ivana Savvidise. Ten se bez problémů pohybuje tam a zpět mezi ruským a řeckým sportovním světem. A podle všeho má vliv na téměř všechny aspekty života v severořecké Soluni.

To všechno z něj dělá objekt zájmu amerických špiónů. Spojené státy před několika měsíci oznámily, že zachytily komunikaci, která dokazuje, že Savvidis pracoval na ruském zadání podkopat dohodu mezi Řeckem a Makedonií, která by umožnila druhé jmenované zemi hladce vstoupit do NATO.

Makedonie nedávno o vstupu hlasovala v referendu. Výsledky jsou kvůli nízké účasti neplatné. Makedonský parlament tak musí během příštích dnů rozhodnout, zda země do aliance vstoupí, což je krok, který si Rusko rozhodně nepřeje. Americké úřady nyní tvrdí, že odhalení Savvidise – doplněné o vypovězení dvou ruských diplomatů z Atén – představuje malé vítězství v bitvě proti ruské dezinformační kampani v Evropě.


La Croix

La Croix 10.10.2018autor: La Croix/Kiosko.net

Arogantní, nepřístupný, familiérní, až příliš blízký... Francouzský prezident Emmanuel Macron získává podle francouzského deníku La Croix řadu protichůdných přívlastků. Podle novin to ukazuje na to, že najít si „správný vztah“ k Francouzům není nic jednoduchého. A Macronovi to celé komplikují demise ministrů, s nimiž se musel v poslední době vyrovnávat.

Macronova vláda se potýká s personálními změnami dlouhodobě. Poslední vlnu nervozity vyvolal odchod ministra vnitra Gérarda Collomba minulý týden. Spekulovalo se tak o demisi kabinetu. Tu Elysejský palác nakonec vyloučil. Oznámil ale, že dojde k reorganizaci vlády.


The Times

The Times 10.10.2018autor: The Times/Kiosko.net

Mladí lidé volí život častěji bez alkoholu. Vyplývá to alespoň z průzkumu, o němž referuje na své titulní straně dnešní vydání deníku The Times. Podle něj třetina mladých abstinuje a počet těch, kteří alkoholické nápoje nikdy nevyzkoušeli, se v poslední dekádě téměř zdvojnásobil. V rámci obsáhlé studie výzkumníci zpovídali na deset tisíc lidí ve věku od šestnácti do dvaceti čtyř let.

Výsledek je jasný: mladí pijí podstatně méně alkoholu než jejich rodiče. Polovina z nich neměla žádný drink v průběhu posledního týdne před dotazováním. V roce 2005 jich bylo třicet pět procent. Výzkumníci také zjistili, že dvacet devět procent dotázaných samo sebe považuje za nepijáky. Při minulém měření šlo o osmnáct procent.

Podle studie patří výrazný pokles spotřeby alkoholu mezi mladými mezi nejvýraznější a nejrychlejší společenské změny posledních let.


Le Figaro

Le Figaro 10.10.2018autor: Le Figaro/Kiosko.net

Ve Francii existují oblasti, kde neseženete lékaře. Na vážný problém dnes upozorňuje francouzský deník Le Figaro. Nedostatek doktorů přitom netrápí jen malé vesnice, ale i města. Noviny spočítaly, že více než jedenáct tisíc komun trpí tímto nedostatkem. Vychází z dat ministerstva zdravotnictví.

Deník problém ilustruje reportáží z obce Clamart, která se nachází jen několik kilometrů od Paříže. Od letošního března je označena za „prioritní zónu“, v níž citelně chybí obvodní lékaři. Doktoři vyzývají místní samosprávu, aby nastavila atraktivní podmínky, které by sem lékaře přilákaly.


The Herald

The Herald 10.10.2018autor: The Herald/Kiosko.net

Skotský systém péče o děti vede k bezdomovectví. Tvrdí to alespoň šéfka nezávislé komise Care Review. Fiona Duncanová na konferenci v Glasgow popsal, že systém umožní žít dětem v materiálním dostatku, nedokáže se ale postarat o jejich další potřeby.

„Je obvyklé, že putují z místa na místo, a proto pak nemají vazby k žádným lidem ani místům,“ popisuje hlavní nedostatek Duncanová. Často navíc péči opouští špatně připravení pro dospělý život. „Jen málo z nich má pocit, že má dostatečné dovednosti jako vaření nebo starání se o finance. Málokdo se cítí bezpečně,“ dodává. Navíc už nevede cesta zpět, což podle Duncanové může vést až k bezdomovectví.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1