Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Saúdové se chystali přiznat smrt novináře, Austrálie možná přestěhuje ambasádu v Izraeli

ZAHRANIČNÍ TISK: Saúdové se chystali přiznat smrt novináře, Austrálie možná přestěhuje ambasádu v Izraeli

Zmizení saúdského novináře Džamála Chášakdžího dominuje titulním stránkám médií. Tedy alespoň, pokud mluvíme o britských a amerických listech. V Austrálii například více řeší slova premiéra Scotta Morrisona, který připustil možné stěhování australské ambasády do Jeruzaléma. O čem dalším píše dnešní zahraniční tisk?

The Times

 

The TimesThe Timesautor: en.kiosko.net

Už několik dní patří mezi hlavní témata britského deníku The Times zmizení saúdského novináře Džamála Chášakdžího. Úterní vydání tvrdí, že se Saúdská Arábie včera večer chystala připustit, že žurnalista byl náhodně zabit na její půdě. To by znamenalo zvrat v případu, jelikož arabská monarchie dosud popírala, že by o Chášakdžího zmizení měla nějaké informace. Podle zdrojů The Times pocházejících opět z tureckých kruhů mělo být prohlášení reakcí na mezinárodní tlak a pokusem, jak od případu oddělit královskou rodinu, kterou s incidentem na konzulátu v Istanbulu spojovalo hlavně Turecko.

New York Times

 

New York TimesNew York Timesautor: en.kiosko.net

Americký list New York Times informují o testech DNA, které podstoupila demokratická senátorka Elizabeth Warrenová. Prokázaly, že Warrenová má silné americké kořeny sahající 6 až 10 generací dozadu. Senátorka tím reagovala na starší kritiku ze strany prezidenta Donalda Trumpa, který zpochybnil její americký původ. New York Times z ochoty podstoupit testování dovozují, že Warrenová bude mít zájem o demokratickou nominaci pro prezidentské volby v roce 2020. Jako nejpravděpodobnější Trumpovu protikandidátku ji vidí i televizní stanice CNN.

The Australian

 

The AustralianThe Australianautor: en.kiosko.net

Australský deník The Australian se věnuje překvapivému oznámení australského premiéra Scotta Morrisona. Ten se nechal slyšet, že se nebrání přestěhování australské ambasády v Izraeli do Jeruzaléma. Austrálie ji má podobně jako řada dalších zemí v Tel Avivu. Pokud by tak Canberra učinila, následovala by Spojené státy, které své diplomatické zastoupení přesunuli do Jeruzaléma letos na jaře. Takový krok je vnímaný jako silné vyjádření podpory Izraeli, Jeruzalém totiž budí kontroverze, jelikož si jej jako hlavní město nárokují jak Izraelci, tak Palestinci. 

Iran Daily

 

Iran DailyIran Dailyautor: en.kiosko.net

Írán se snaží zmírnit účinky hospodářského a psychologického boje. Alespoň to tvrdí jeho prezident Hassan Rouhání. O jeho pondělních slovech, v nichž sdělil, že islámská země přijala příslušná opatření proti psychologickým a ekonomickým válkám, informuje list Iran Daily. Rouhání věří v lepší budoucnost. Sice odmítá, že by ekonomika země byla v krizi, připustil však, že není v normálním stavu. Psychologická válka podle něj vzala lidem naději. Ujistil ale, že vláda zajistí dodávky zboží i ve ztížených podmínkách. Zároveň vyzval ekonomy, aby přišli s návrhy řešení současných problémů.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867