Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zahraniční tisk: Šokující příběhy indických znásilnění a námluvy mezi Pekingem a Dillí

Zahraniční tisk: Šokující příběhy indických znásilnění a námluvy mezi Pekingem a Dillí

Titulním stranám deníků po celém světě dnes nejčastěji dominuje narození dalšího potomka britské monarchie. Podíváme se ale také do Indie, kde tamní listy řeší epidemii znásilnění či do Číny, kde se věnují námluvám s Dillím.

The New York Times

The New York TimesThe New York Timesautor: The New York Times/ en.kiosko.net

Americký prezident Donald Trump se nachází pod zvýšeným tlakem evropských lídrů kvůli dohodě s Íránem. Pařížský lídr Emmanuel Macron během své návštěvy Bílého domu zopakoval přání starého kontinentu, aby byla složitě dojednaná jaderná smlouva mezi světem a Íránem zachována. Američtí a evropští vyjednavači se nyní dohadují o způsobu, jakým má být stávající smlouva s Teheránem v budoucnu pozměněna. Podle listu The New York Times jsou ale prý na dobré cestě a je možné, že Trump dohodu nevypoví.

The Times

The TimesThe Timesautor: The Times/ en.kiosko.net

„Měl jsem o ní opravdu strach,“ přiznal se ostrovní princ William krátce poté, co jeho manželka vévodkyně Kate přivedla na svět třetího potomka. Chlapec váží 3,8 kilogramu a společná fotografie šťastné rodiny zdobí titulní stranu deníku The Times stejně jako řady dalších světových deníků. List dodává, že William byl u porodu přítomen a jeho třetí potomek se stal pátým v pořadí nástupnictví na britský trůn.

China Daily

China DailyChina Dailyautor: China Daily/ en.kiosko.net

O prý radikálně se zlepšujících vztazích mezi Indií a Čínou píše deník China Daily. Oba státy jsou blízko řešení pohraničních sporů, které dlouho zatěžovaly jejich kooperaci. Asijští velikáni s více než miliardovou populací údajně jednají o vytvoření společné zóny volného obchodu, přičemž pekingský deník připomíná, že Indie zvýšila svůj export na čínský trh oproti poslednímu roku o 40 procent.

Hindustan Times

HindusHindusautor: Hindus/ en.kiosko.net

Indický list přináší na titulní straně příběhy znásilnění, které se Indií šíří jako epidemie. Dnes popisuje příběh třináctileté dívky, kterou po tři dny znásilňoval lékař ve státě Uttarpradéš. Dívce se nakonec podařilo utéct a informovat otce, který zalarmoval policii. Obětmi sexuálního násilí jsou často mladí Indové z menšin, nižších kast a znevýhodněných skupin.

The Tehran Times

Tehran timesTehran timesautor: Tehran times/ en.kiosko.net

Za „barbarský“ označil mluvčí íránského ministerstva zahraničí saúdský útok na jemenskou svatbu, při němž tuto neděli zahynula dvacítka svatebčanů včetně nevěsty. List označil saúdskou akci za projev „frustrace agresora, který není schopen zlomit vůli jemenského lidu“. Teherán rovněž vyzval OSN, aby se zasadila o ochranu civilistů. Írán dlouhodobě podporuje šíitské povstalce, kteří obsadili sever Jemenu.

The Jerusalem Post

The Jerusalem PostThe Jerusalem Postautor: The Jerusalem Post/ en.kiosko.net

Izraelský deník pokračuje v kauze podivné smrti palestinského elektroinženýra Fadího Batše v Malajsii. Poukazuje na to, že Egypt souhlasí s tím, že do palestinského Pásma Gazy dopraví jeho ostatky. Batš byl tuto sobotu v malajském hlavním městě Kuala Lumpur zřejmě zavražděn izraelskými agenty, jakkoli židovský stát odpovědnost za útok odmítá. Batš byl členem ozbrojeného křídla radikálního hnutí Hamás a podle izraelského tisku se podílel na vývoji dronů, které chtěl Hamás nasadit do boje s armádou židovského státu.

 

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1