Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Stávka v Německu, milionová demonstrace v Barceloně a trable s Orbánem

ZAHRANIČNÍ TISK: Stávka v Německu, milionová demonstrace v Barceloně a trable s Orbánem
 

Stávka zaměstnanců nízkonákladové letecké společnosti Ryanair se po mnoha evropských zemích ve středu poprvé dotkla také Německa. V Barceloně se zase demonstrovalo za nezávislost Katalánska, do ulic metropole se vypravilo okolo milionu lidí. Řeší se také napjaté vztahy Maďarska s Evropskou unii. A v Argentině, tam přivítali svého tenisového hrdinu: Juan Martín del Potro se vrátil z US Open. Čtěte pravidelný výběr ze zahraničního tisku.

El País

El Paísautor: http://en.kiosko.net/

V úterý vyšlo do ulic Barcelony okolo milionu lidí, manifestace se konala u příležitosti Dne Katalánska. Informuje o tom španělský deník El País a připomíná, že lidé požadovali nezávislost Katalánska. Podle deníku akce na chvíli spojila jinak rozdělené separatistické síly a také ukázala, že jsou separatisté navzdory vnitřním sporům schopni mobilizovat veřejnost i poté, co jim loni nevyšel pokus o odtržení regionu od Španělska.


Frankfurter Allgemeine

Franfurterautor: http://en.kiosko.net
 

Němečtí zaměstnanci nízkonákladové irské letecké společnosti Ryanair zahájili ve středu 24hodinovou stávku. Informuje o tom Frankfurter Allgemeine. Cestující tak musí podle listu v Německu očekávat zrušení nebo zpoždění svých letů. Stávka probíhá na dvanácti německých základnách největší evropské letecké společnosti. Pracovní spor se týká kolektivních smluv, které mají být uzavřeny poprvé za vyšší platy a lepší pracovní podmínky. Po oznámení stávky zrušila letecká společnost 150 ze čtyř set plánovaných letů do a z Německa. „Zbývajících letů by se stávka neměla dotknout,“ cituje list výkonného ředitele společnosti Ryanair Petera Bellewa.


New York Times

NYTautor: http://en.kiosko.net/uk/
 

Evropští konzervativci si mysleli, že mohou ovládat Viktora Orbána. Mýlili se. Píše to bruselský zpravodaj listu New York Times. Orbán podle něj udělal z Maďarska neliberální demokracii, zrušil systém brzd a protiváh, ovládl média i ústavní soud. Přitom Orbánův Fidesz je součástí Evropské lidové strany (EPP), tedy nejsilnější frakce Evropského parlamentu. A právě to se mnohým lídrům Evropské lidové strany přestává líbit. Podle autora už nechtějí mít s Orbánem nic společného. „Ve středu má Evropský parlament v úmyslu hlasovat o tom, zda pozastavit maďarská hlasovací práva v rámci Evropské unie,“ upozorňuje autor s tím, že jde extrémní opatření, jehož výsledek bude záviset právě na tom, zda se konzervativní frakce obrátí k Orbánovi zády. „Pokud opatření projde, půjde o začátek zásadního střetu Evropské unie s Maďarskem,“ dodává autor.


Los Andes

Los Andesautor: http://en.kiosko.net/
 

Tenisový hrdina Argentiny Juan Martín del Potro se včera vrátil z US Open domů. Dle očekávání ho přivítaly davy lidí. Del Potro dokázal na posledním grandslamu sezóny dokráčet až do finále, ve kterém ztroskotal na skvěle hrajícím Djokovičovi. „Přeji si, aby to byl nejlepší rok mé kariéry,“ cituje deník Los Andes del Potra a připomíná, že právě US Open del Potro před devíti lety vyhrál. „ je mi třicet let a jsem citlivější,“ říká aktuálně čtvrtý hráč světa s tím, že tehdy byl de facto ještě dítě.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1